Szerző Téma: QRP honlapok  (Megtekintve 8579 alkalommal)

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
Re: QRP honlapok
« Válasz #15 Dátum: 2007 Március 18, 22:41 »
Azok a fiatalok, akik nagyon jól boldogulnak a programozással , stb... maradnak a neten, a kommunikációs éhségüket tökéletesen ki fogka elégíteni. Teljesen érthető módon.  Persze, és nagyon remélem, továbbra is akad majd közöttük, akik ezt a tudást kombinálják majd a rádióval, sokak számára újabb játékszert teremtve egy digit üzemmóddal.

Ezaz - elkerülnek minket, de ez logikus is, mert amíg egy ifjú egy rádióklubba betérve csak azt látja, hogy fónia és CW és a többiről mindenki mélyen hallgat, addig nem fognak olyan ifjak közénk kerülni, akik idővel jobbnál jobb rádióamatőr célra alkalmas megoldást hozhatnának. Így esünk el az új szépségektől. Marad a fónia és a CW és a lassú fogyatkozás.
A börzéken pedig értelmes rádióamatőr KIT-ek helyett a mindenféle ócska, 286-os számítógépekhez való ISA buszos kártyák és hasonló értelmetlen kacatok lesznek 10 év múlva is.

Azt észre kell venni, hogy a klasszikus elektronika az 1990-es évekre gyakorlatilag a csúcsára ért, innen már csak a digitális jelfeldolgozás és az általa nyújtott újabb és újabb modulációs lehetőségek hozhatnak igen áttörő változásokat, újabb igen kellemes játékszereket. A klasszikus elektronika terén ha felcsapod az eddigi rádiótechnikákat, szinte minden problémára van valamely számában leírva már megoldás. Maximum a HA7SG Gábor és hasonló lelkes emberek jobb minőségben, korszerűbb elemekből fejlesztik újra napjainkban ugyanazokat a funkcionális részeket. De a nagyobb kiaknázatlan lehetőségek a digitális jelfeldolgozásban és ezáltal kiaknázható rádióamatőr téren újszerű modulációban vannak - amelyek legtöbbjét a közhiedelemmel ellentétben nem kizárólag PC-kben lehet implementálni, hanem közvetlenül a rádióba épített modulban is!

Mindeközben érdekes és egyben szomorú adalékként megemlítem, hogy az elektroncső, ami szintén igen jó szolgálatot tett és sok elődünk ebből képezte ki magát, utolsó két bástyája is leomlani látszik: adófokozat is tálcás rendszerű félvezetős és a TV/monitor sem CRT már (LCD, TFT, Plazma, OLED technológiák szorítják ki), csak ami még raktáron van, az kapható gyakorlatilag. Szóval a csövek is már csak a rádióamatőr hagyományban lesznek ápolgatva. Vigyázzunk rájuk is, máshol már nem találkozhat vele az ifjúság, ahogy a morzetávíró, a mechanikus hellschreiber és a többi szép megoldással sem!

Akármennyire is nem tudjuk követni mi magunk (hiszen én is csak belekóstolhattam az újba - aztán magával ragadt az ipar), de ha akadna ifjú berkeinkben, aki kifarag valami új és használható játékszert, amit könnyen tudunk magunknak reprodukálni, mert a kódot csak le kell tölteni és beletölteni egy alkalmas IC-be, annak csak örülhetnénk. A lényeg valahol a kísérletezés és az alkotás öröme.

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #16 Dátum: 2007 Március 19, 08:38 »
Azt hiszem, és bízom is abban, hogy a CW még húzza egy ideig.

Ha hiszitek, ha nem, ezt én is szeretném. Ugyanis ez igen jelentős mértékben hozzátartozik az élvezetes játékszerek gyűjteményéhez. A rádióamatőr paletta pedig úgy szép, ha színes, azaz minél több érdekesebbnél érdekesebb játékszer van alatta, aztán az újonc miután megismerhette ezeket a klubban az ottaniaktól (no ez a lépés hiányzik sajnos - nem értünk hozzá, sőt elzárkózunk előle... mint már írtam), aztén maga döntheti el, hogy ezek közül mi érdekli. De a lehetőséget nyitva kell hagyni számára!

A CW fennmaradásához szerintem elégséges, ha mozgalma van neki. Értek alatta CW üzemmódú aktivitásokat, stb. De ez még sokáig lesz, így nem kell félni a háttérbeszorulásától. Minez csak lelkesítő mozgalom kérdése.

Mellesleg ha már itt tartunk: ha belegondoltok, nem a viszga teszi rádióamatőrré a rádióamatőrt, ez csak lehetőséget teremt arra, hogy a hatóságnál regisztrálva legyen és ezáltal engedélyezve a frekvenciahasználata.
Ezzel szemben az fogja rádióamatőrré tenni, hogy a sikeres vizsga után még mindig megvan az érdeklődése a rádióamatőr témák (valamely szelete) iránt, és ott megpróbálja hosszú évek alatt elmélyíteni az ismereteit. No ebben a lépésben kell a közösségnek az egyént segíteni, hogy ne "laposodjon el" az érdeklődése, és ne üljön le a "már van vizsgám, így mindent elértem" szinten.

Nem elérhető ha5ti

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5TI
« Válasz #17 Dátum: 2007 Március 19, 08:59 »
A rádióamatőr paletta pedig úgy szép, ha színes, azaz minél több érdekesebbnél érdekesebb játékszer van alatta, aztán az újonc miután megismerhette ezeket a klubban az ottaniaktól (no ez a lépés hiányzik sajnos - nem értünk hozzá, sőt elzárkózunk előle... mint már írtam), aztén maga döntheti el, hogy ezek közül mi érdekli. De a lehetőséget nyitva kell hagyni számára!

Szia Zsolt!

Nem kétlem én, hogy te szereted a CW-t, a vita témája sem ez, és nem is szeretném, ha valaki elkezdené ezirányú személyeskedéssé tenni ezt a témát.

Klub, a fiatalok odavonzása, ott tartása.....  Szerintem itt nem akarat kérdése a dolog. Egyszerű , mai világunkra jellemző okai vannak, ami még csak nem is emberi hiba (személyre gondolok).

1. Nincs klub, klubhelység, ahol ezt a tevékenységet folytatni lehet.

2. Azon személyek száma, akik megfelelő tudással, és ennek a tudásnak a továbbadására vonatkozó ismeretekkel ( tud tanítani ) rendelkezik, egyre kevesebb ( főleg ez utóbbi kitétel)

3. Akinek tudása lenne erre, ideje nincs. Mert ezt a tudást másutt már lefoglalják.

4. Rengeteg szabadidő-ajánlata van a fiataloknak. TV, video, mozi, diszko, buli, és sajnos kocsma...... stb.

5. Napjainkig abban élünk, hogy majd ( MHSZ, MRASZ, akárki) biztosítja a feltételeket..

Sajnos nem.

Ezen feltételek pedig nem attól függenek, hogy CW-SSB-t, vagy akármilyen digitális modulációs módot akar valaki oktatni a klubban.

Ha már bent lenne az érdeklődő, akkor meg lehetne tartani, megtartaná a hobbynk sokszínűsége magától, de odacsalni nagyon nehéz.

SOTA-zás közben tapasztalom, hogy mennyien érdeklődnek a rádiózás iránt, sajnos nem tudok igazán jó választ adni hírtelen a fő kérdésre..... milyen messze lehet elbeszélni? :-)  .........

Erre egy ötlet: csináljunk egy kis szórólapocskát, semmi csicsa, amin az érdeklődőknek infót adunk.

Ebből mindenki nyomtathat magának otthon , amikor megy rádiózni, és az érdeklődő kezébe nyomhatja.

73      DX       Pista       HA5TI

Ui.. bocsesz, jól elkanyarodtunk a QRP témától    pedig milyen jól szólnak a hegycsúcsokról szedett vedett drótdarabokkal az 5W-os állomások ......   távírón. :-)

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2007 Március 19, 10:15 »
SOTA-zás közben tapasztalom, hogy mennyien érdeklődnek a rádiózás iránt, sajnos nem tudok igazán jó választ adni hírtelen a fő kérdésre..... milyen messze lehet elbeszélni? :-)  .........

Erre egy ötlet: csináljunk egy kis szórólapocskát, semmi csicsa, amin az érdeklődőknek infót adunk.

Ebből mindenki nyomtathat magának otthon , amikor megy rádiózni, és az érdeklődő kezébe nyomhatja.

Igen, látni kell, hogy ha segíteni akarjuk az ifjúságot, azt hazánkban önszerveződő módszerekkel kell tenni. A fenti téma viszont okos gondolatot rejt, mert én is magyaráztam már néhányszor kitelepülés alkalmával érdeklődőknek. Egy ilyen szórólap igen hatékony segítség lenne mindkét fél (SOTA aktivátor, érdeklődő) részére. Ráadásul otthon mégegyszer átgondolható a kézben tartott papíron levő információ.

Folytassuk a témát itt: http://forum.hasix.org/smf/index.php/topic,1266.msg7983.html

Nem elérhető HA5GN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #19 Dátum: 2007 Március 19, 10:58 »
Azt hiszem, és bízom is abban, hogy a CW még húzza egy ideig.

Ha hiszitek, ha nem, ezt én is szeretném. Ugyanis ez igen jelentős mértékben hozzátartozik az élvezetes játékszerek gyűjteményéhez. A rádióamatőr paletta pedig úgy szép, ha színes, azaz minél több érdekesebbnél érdekesebb játékszer van alatta, aztán az újonc miután megismerhette ezeket a klubban az ottaniaktól (no ez a lépés hiányzik sajnos - nem értünk hozzá, sőt elzárkózunk előle... mint már írtam), aztén maga döntheti el, hogy ezek közül mi érdekli. De a lehetőséget nyitva kell hagyni számára!

...

Ezzel szemben az fogja rádióamatőrré tenni, hogy a sikeres vizsga után még mindig megvan az érdeklődése a rádióamatőr témák (valamely szelete) iránt, és ott megpróbálja hosszú évek alatt elmélyíteni az ismereteit. No ebben a lépésben kell a közösségnek az egyént segíteni, hogy ne "laposodjon el" az érdeklődése, és ne üljön le a "már van vizsgám, így mindent elértem" szinten.

Néhány gondolat a technikai fejlődéshez.

A "menő" technika nagyon régen elszaladt az amatőrök elől. Még az FT250, FT757GX felfogható és megérthető volt az amatőrök számára, de már megismételhetetlen: nagyon sok alkatrész és nagyon sokféle tudás kell egy TCVR megépítéséhez. Jobb minőségűt építettek amatőrök (előesősítő, VFO) de hasonló komplexitásút már nem. Nincsenek klubok: ez a lényeg. A klubban építettünk: egyikünk dobozt todott csinálni, a másik VFO mechanikát drehált, van, aki a tépegységhez értett, van aki a végfokozathoz, stb. Voltak sikeres projektek. Ma egyemberes eredmények vannak, egy-egy területen. Egy közös projekt során egy fiatalnak volt kihez csapódni, vidáman, szórakoztatóan telt az idő, ugratásokkal, kialakuló barátságokkal. Akik benne voltunk, máig emlegetjük. Más ám ez, mint egy képernyő előtt egyedül ülni.

(Fiatal emberek számára az emberi kapcsolat rendkívül fontos. Vagy 12 éve hónapokat töltöttem a CORYS francia cégnél, amely a szimulátorok mellett E-learningban is nyomult. Nem nagyon jött be. Továbbképzésnek, szakosító tanfolyamnak felnőttek számára OK, a fiatalok számára a tanár személyisége, modora, értékítélete meghatározó. Példaképek nélkül kamaszkorban nem megy. És nem mindegy, kik azok.)

Nemrég - kihasználva az úniós belépéshez kötött akciót - vettem egy FT1000MP Mark V-t, ami akkor ha nem is a csúcs volt, nagyon közel volt hozzá (általában kifutó készülékeket érdemes venni, tal'n már mentesek a konstrukciós hibáktól és igen olcsóak. Így vettem az IC745-öt is, 1985-ben. Azóta is baromi jó, de nincs PC interfésze). Meghallgattam, nem tetszett nagyon. Fel vagyok műszerezve, értek hozzá, letöltöttem a SZERVIZ könyvét és nekiálltam behangolni. Érzékenységben, jel/zaj viszonyban  10-15 dB-t tudtam hozni, tényleg kiegyenlítettem a keverőket, stb. Nyilvánvaló volt, hogy a paneleket csak hidegen, összeszerelés előtt hangolták. Amit persze a tesztekhez rendelkezésre bocsátottak, az nyilván át volt nézve.

Televettem kristályszűrőkkel: roofing, 2xSSB Narrow, 2xCW 500 Hz, 2xCW 250 Hz, második vevő CW 500 Hz. Összesen 8 db INRAD kristályszűrő (sokkal jobb mint a Yaesu gyári), egy olcsóbb TCVR ára. A készülélre már RÁ SEM LEHETETT ISMERNI.

Ezután kimentem a NET-re: Google "FT1000MP mod" Ezrével jöttek a találatok. Az eredeti készüléknek elhibázott a Noise Blankere, kikapcsolt állapotban is rontja a harmadrendű IMD-t. Legalább 8 olyan módosítást hajtottam végre, amelyek TETEMESEN javították a cuccot.

Ezeket mind (félprofi) amatőrök találták ki. Érdekesség: Mind és kizárólag ANALÓG áramkörökhöz csatlakoznak. A beépített számítógép SOKEZER vezérlési funkciója, SOKSZÁZ menütétele még akkor is kezelhetetlen és megérthetetlen volna, ha a forráskódhoz a megfelelő fordítókkal és égetőkkel hozzá lehetne férni. Már a menü megértése és a (műszeres) testre szabás (nekem, a gyakorlottnak is) több, mint egy teljes hétbe tellett, úgy, hogy a net-ről kitűnő guide-kat töltöttem le.

Akinek garanciális a készüléke, nehogy önkritika nélkül nekiessen! Kell minimum 2 db szignál, 100 MHz kétsugaras szkóp, nagyfrekis mV-mérő, mérővevő (2. TCVR) pecíz, pontos számláló. Idő, hozzáértés, türelem.

Az FT1000MP átalakításai, anyagai, stb. megtöltenek egy hagyományos CD-t (700 Mb). És akkor a gyári anyag egy másodikat.

A mezei felhasználó meg használja, amit kapott, rendszerint az is jó neki. Néha csodálkozik, hogy olyanokkal is QSO-znak, akiket ő még nyomokban sem hall.

Ja, és a DSP-hez nem csak szoftver, hanem igen mély matematikai ismeret is kell. Mi már 1974-ben on-line FFT-t írtunk TPA1001-re (PDP8 klón), úgyhogy mi tudjuk, hogy mi az és hozzá sem merünk fogni.

A technika fejlődik, de nem úgy, hogy a mezei amatőrök majd PIC-et fognak programozni (én utoljára 8080-at és Z80-at programoztam assembly-ben, azóta VME folyamatperifériarendszert használunk). Megvettem most az Urbán Elektronika PIC fejlesztőjét, bizonyára igen jót fogok játszani, elsőre egy el-key-t szeretnék csinálni, de ez olyan messze van a profi feladatoktól, mint Makó Jeruzsálemtől. Ez csak játék. Jó játék.

Itt van K1JT, profi. Olyan WSJT-t csinált, hogy kalapot le. De azért mi, ugye, nem fogunk??

A PSK31-et is amatőr találta ki. EGY amatőr, aki PROFI módon ért hozzá.

Nekünk maradnak az áttekinthető projektek: antennák, hangolók, végerősítők, konverterek, forgató (na, legyen PIC-el),  célműszerek (most divat az antenna analizátor meg az LC mérő), preszelektor, hangfrrekis szűrő, stb. Meg az, hogy átvegyük az igazi profiktól, amit kitaláltak számunkra.

Szerintem épp elég ez is. Bárcsak a felére lenne időm.

Utánpótlás pedig akkor lesz, ha lesznek igazi közösségek, akikhez csapódni lehet, és olyan személyiségű emberek, akiket a fiatalok megszeretnek.

Legalább is én így érzem. Persze lehet, hogy nics igazam. Elszaporodhat a Homo Internetus.

Üdv, János, 5GN
« Utoljára szerkesztve: 2007 Március 19, 11:09 írta ha5gn »
73 & DX - János, HA5GN

Nem elérhető HA5GN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2007 Március 19, 14:13 »
Látom pörög a topic, mint a villanyóra!  :mellow:

De visszatérve az eredeti témához:

5GN János!

Idézet
A legjobb vevőbemeneteket egy G3... (elfelejtettem) csinálja,

Ha esetleg eszedbe jut, akkor kérnék egy honlap elérhetőséget, vagy csak a hívójelet. Kiváncsivá tettél. Tnx.

Üdv:

A három angol: G8KBB, G3OGQ, G3SBI

A vonatkozó site:

http://www.warc.org.uk/cdg2000/The%20CDG2000%20Transceiver.htm

Hivatkoznak HA5BGL Csabára is, az ő website-ja:

http://web.axelero.hu/ha5shf01/

Ott a lap alján találsz HF modulokat. Ilyeneket a profik nem gyártanak. Talán túl jó nekik, HI!
Ja, és figyeld meg: rendes ember nem diódával kapcsol, kizárólag relével.

Jó nézelődést, János

« Utoljára szerkesztve: 2007 Március 19, 14:18 írta ha5gn »
73 & DX - János, HA5GN

foton

• Vendég
« Válasz #21 Dátum: 2007 Március 19, 17:10 »
János!

Köszönöm szépen a linket, már nézem is őket.

Üdv:

Nem elérhető HA7SZG

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • Bátor Buherátor
« Válasz #22 Dátum: 2008 November 20, 09:35 »
Még ilyen figyelmeztetést!?! :wacko:
Idézet
Figyelem: ebbe a témába legalább 120 napja nem írtak. Ha mégis válaszolni akarsz, kérlek fontold meg egy új téma indítását.
Csak azért sem! :ph34r: Azért jó a QRP, mert mindenki számára elérhető! Építeni meg ezzel kell kezdeni. Kezdő amatőrök nem fognak maguktól képződni. Kicsit ebbe szeretnék segíteni -> Elkezdtem összetákolni a honlapomat, amire terveim szerint egyszerű, és olcsó készülékek építése, javítása lesz a magam szintjén kezdő kidolgozva.
http://iranytu.uw.hu/
Erősen a "feltöltés alatt" kategóriába esik!
Projektek alatt már van egy pár rádió.
Efir, az QRP rádió, és "csak" a kapcsolási rajz hiányzik (1/2 A/0 lap szkennelése...)
A többi rádió doksija szerintem a téli szünet ideje alatt fog szépen lassan kikerülni.
Vélemény? Mit javasoltok, mit változtassak? Ha van építő szándékú észrevétel, akkor nosza!
73DX! Gábor

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #23 Dátum: 2008 November 20, 11:49 »
Az "antennák" rovatba mindenképpen odaírnám: Használj tisztességes antennát! Gondold el,a jeleidet valakinek vennie is kell, és az az amatőrtárs nem biztos,hogy ugyanúgy örül majda QSO-nak,mint te az 5Wattoddal!
Tehát: Felejtsd el a rövidített-pláne tekercs-antennát! LW-antennára-megfelelő ellensúly nélkül-ne is merj gondolni!
(A 319-es RST-t a legtöbb diplomához el sem fogadják;talán nem véletlen.)

Nem elérhető 8LMQ

• Sr. Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #24 Dátum: 2008 November 20, 12:23 »
A többi rádió doksija szerintem a téli szünet ideje alatt fog szépen lassan kikerülni.
Vélemény? Mit javasoltok, mit változtassak? Ha van építő szándékú észrevétel, akkor nosza!

Az antenna illesztők leírásához ajánlom ezt az egyszerűt.
Én ezzel dolgozok mostanság. Meg vagyok elégedve vele.

http://www.qsl.net/hg8lmq/projekt/ant-tuner/antennatuner.html

73!

Nem elérhető HA7SZG

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • Bátor Buherátor
« Válasz #25 Dátum: 2008 November 20, 17:18 »
Hihi! Még, hogy 120 napja senki! Végre hazaértem, és rákukkantok az oldalra, alig találtam meg magamat, hogy onnan tudjam olvasni a hozzászólásokat!

Nagyon neki vagytok keseredve! Azért nem veszett el minden! Egy barátom mondta, hogy minden úgy jó ahogyan van. A pillanatnyi helyzeten úgy sem tudsz változtatni.

Nem akarok eltérni a topic címétől ezért csak pár sorban: Új generáció. Ez van. Ami nekünk volt kezdő löket, átalakukva előjöhet. Sőt, jobb helyzetben vannak! Több információ, alkatrész garmadával, neten igen is lehet ismerősökkel kapcsolatot tartani!

Ha valaki túl van az első nyomtatott áramkörén, sikerélménye volt, és affinitása van, az senki nem püföli le a pákáról! :wacko: Csak meg kellene élniük ezt az élményt! Nincsen klubb, de van net, ahonnan BÁRMIT megtudhat. Nem ellenfél a NET! Nekünk ott volt a Rádiótechnika újság. Nyílt titok, hogy átlépett a technika rajtuk. De annyi kapcsolás ömlik az emberre, hogy sok. Csak az első sikeres panelig jussanak el! Kipróbált kapcsolások, panelrajzokkal kellenek! Nem KIT, küzdjön meg érte! Meg műszerrajzok. Bár a számítógép itt is segít! Ha van hangkártya, akkor nagy része megvan!

Egyszerű kapcsolások, egyszerű alkatrészekkel kellenek, könnyen elérhetően!
Ami ellenfél, az a TV, és a lustaság. Suliban tanítok, és látom, hogy unatkoznak, sokuknak kényszercselekvéseik vannak! Eza  saját véleményem, nem kell elfogadni!

Készen lehet kapni csicsa dolgokat, de visszazökken a világ értékrendje! Aki versenyfüggő úgyis meg fogja venni, aki nem az örömét lelve turkálni fog vagy egy saját konstrukcióban, vagy egy régi gyáriban. De oda legalább az alapoknak meg kell lennie!
« Utoljára szerkesztve: 2008 November 20, 17:23 írta HA7SZG »
73DX! Gábor

Nem elérhető HA8LHT

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.wprt-is.extra.hu
« Válasz #26 Dátum: 2008 November 24, 23:21 »
Egy korábbi - talán Zsolttól - hozzászólás szerint hiányoznak a találkozókról a KITek? Valami egyszerűbbet össze lehetne dobni, az irányítás (értsd szakoktatás) alatt lévő lelkes és kezdő amatőröknek, aminek a könnyű megépítése sikert jelent, élményként gyakorolhatják a morzét, és a későbbiek során tovább lehet "fejleszteni". Erre megfelel a Pixie (egyszerű, olcsó, tönkretehetetlen, később varikapos rit, vfo, cwszűrő, pa...).
73!

Nem elérhető HA7SZG

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • Bátor Buherátor
« Válasz #27 Dátum: 2008 November 25, 10:20 »
Nem rossz ötlet a KIT (minek a rövidítése?), csak 2 probléma van vele:
Te dolgozol meg a srác helyett, és nem tanul/küzd, csak összeszerel.
Ha már amatőrtalálkozón van, már "fertőzött", feltételezhető, hogy panelt tud gyártani. Ha meg nem "fertőzött" hogyan fog tudni majd a találkozóról?

Ez nem azt jelenti, hogy a KIT járhatatlan út, hanem azt hogy szerintem nem olyan jó a hatásfoka, a minket még nem ismerő emberkék felkutatásában.

Úgy jobb lenne, hogy egy honlapra feltenni a doksit, mellé rendelhető egységcsomagot (aki teljesen kezdő), és kiírni mellé az amatőrtalálkozót, klubbcímet, fórumot, ahol segítséget is kaphat. Ehhez viszon kell egy olyan bevállalós emberke aki küzd a panelgyártóval, hatósággal, beszerzési helyekkel. Kollektívánk könnyebb. Én ezt biztosan nem vállalnám. Egyedül főleg. Se időm, se energiám/pénzem.
Az kifejezetten jó, ha több egymással nem azonos ötlet indul el!

Én folytatom amit kitaláltam. Honlapom bővült, kint vannak a RT-ben közölt Radio76, SM91, Net rádió ( 3 sáv, fix XTAL csatornával) kapcsolásai, Antennahangoló doksijai.

Nem akarok nagyon bonyolult leírásokat. Olyanok kellenek, amik egyszerű alkatrészekből (max. OPA), kezdő - középhaladó részen sikerélményt nyújtanak.

Amit kérnék: Vélemény, ötlet, javaslat. Sok hiba van még az oldalon. Nem csak gépelési, hanem logikai is. Amiket kaptam eddig visszajezéseket, azokat javítottam.

Egész kapcsolások, vagy elemi kapcsolások lennének jobbak? (Bemenőkör, Keverő, VFO...)
73DX! Gábor

ha5di

• Vendég
« Válasz #28 Dátum: 2008 November 25, 11:12 »
Nem rossz ötlet a KIT (minek a rövidítése?), csak 2 probléma van vele:
Te dolgozol meg a srác helyett, és nem tanul/küzd, csak összeszerel.
Ha már amatőrtalálkozón van, már "fertőzött", feltételezhető, hogy panelt tud gyártani. Ha meg nem "fertőzött" hogyan fog tudni majd a találkozóról?

Már mért tudna panelt gyártani? És az sem biztos, hogy elmegy a találkozóra.

Nagyon fontos, hogy sikerélménye legyen. Amit épít, az garantáltan működjön, ne kelljen vele túl sokat és szükségtelenül szenvedni. Ezért jó és hasznos a KIT. Ha össze akarom rakni az elemes bútort, nem kezdek el csavarhúzót gyártani...

Én általános iskolás koromban imádtam a Moszkvából szerzett rádióépítő készletet, amit dugdosni és csavarozni kellett, és hatalmas élmény volt, mikor megszólalt rajta középhullámon a Kossuth.

Nem elérhető HA8LHT

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • http://www.wprt-is.extra.hu
« Válasz #29 Dátum: 2008 November 25, 13:15 »
Így van. A panelkészítésnél tapasztalataim szerint sokan elvéreznek, többé-kevésbé be kell rendezkedni rá, amit sokszor klubok sem tesznek meg. Ahogy '5di mondta, a kezdetben sikerélményre van szükség, nem 5-10 elrontott panelre és hetekig hiányzó gyári mikroinduktivitásokra. Nem azt mondom, hogy az első rádiót tálalni zacskóban, hanem kis lökést adni, hogy kéttranyós morzecsipogó helyett igazi élményt adjon a gyakorlás - hasononló erőfeszítésért.
73!