Szerző Téma: QRP-műterhelés  (Megtekintve 7064 alkalommal)

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
QRP-műterhelés
« Dátum: 2008 Október 02, 21:20 »
A következő ötletem támadt.
A "rézfejű", 9V-os elemekhez a gyári csomagolás tartalmaz egy teszt ellenállást,ami három fokozatban jelzi ki az elem állapotát.
Az egész egy műanyag lapra felvitt vastagréteg ellenállás háló.
Három darab párhuzamosan kötve, ún."strip line" kivitelben.
Attól függően,hogy a telep milyen állapotú,úgy világít az ellenálláshoz tartozó lcd-valami. Igenám,de ennek az ellenállás hálónak az eredője ~60 Ohm.
Következésképpen műterhelésnek is használható;egyenfeszültséggel kalibrálva közvetlenül ki is jelzi a teljesítményt, 0.5 , 1.2 és valahol 2W egységekben.
Az egyetlen probléma,hogy csavaros szorítóval kell hozzácsatlakozni,mert a műanyag nem bírja a forrasztást.
És mégegy: meg kellene mérni a frekifüggését. Becslésem szerint igen jó lehet,hiszen a gyári kisteljesítményű mérőkben ugyanilyen ellenállásokat lehet látni.
Kipróbálni mindenképp ajánlom,legfeljebb nem felel meg. -_-

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:QRP-műterhelés
« Válasz #1 Dátum: 2013 Október 04, 13:19 »
Mégegy szükség-műterhelés,ami a gyakorlatban bevált 10W körüli végfokozatoknál,egészen 145 MHz-ig.
A 24 V,10W-os szofita izzólámpáról,az "egyenes körte"-ről van szó.
A mikor fórumokon ajánlottam,mindig megszólalt a huhog-ányos akadémia,hogy az így-úgy nem korrekt.
Nem egy birdi,az biztos,de igenis használható.
Most megtaláltam a padláson egykori mérésem egy darabját. Ez alapján ki-ki döntse el,mennyit ér az egész.
(A négyzetben foglalt millivolt értékek az applikált fényelem feszültségei voltak..)

HA5BRG

• Vendég
« Válasz #2 Dátum: 2013 Október 04, 13:30 »
Amikor még kalózrádióztam tizenpár éves koromban, én is ilyet használtam a beméréshez :) És működött!

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2013 Október 04, 16:06 »
Nem egyszerűbb venni  egy indukciószegény teljesítmény ellenállást? Vagy amit Zsolt emlegetett. SMD  ellenállás.

http://www.hqelektronika.hu/product.php?pn=res_47r_50wl
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2013 Október 12, 06:22 »
Természetesen egyszerűbb (és pontosabb) venni.
Egyetlen érv,amiért érdemesnek tartottam bemutatni,az a teljesítmény mérésének lehetősége.
Nem egyszerű dolog a 10W-os tartományban,házilag hiteleset készíteni.
Itt egy fénymérővel és egy szabályozható egyenáramú tápegységgel igen pontosan mérhetek.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2013 Október 12, 10:52 »
Rendben.

Azért egy feszültség vagy áram mérés egy ismert ohmos terhelésen az nem olyan nehéz. Főleg, hogy tökmindegy, hogy 7W  vagy 8W az igazi érték.
73 es DX!
Feri
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2013 Október 12, 12:57 »
Nekem mindez nem ment sosem olyan egyszerűen. (Biztosan a proffesszió teszi.  -_-   )
Felétek hogyan csinálják? Csak úgy 1,5..30MHz-ig kellene,hogy lineáris legyen.

Nem elérhető ha5iw

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5IW
« Válasz #7 Dátum: 2013 Október 12, 13:20 »
"Csak úgy 1,5..30MHz-ig kellene,hogy lineáris legyen."

azért az nem olyan eccerű, ha nem halmérleget akarsz csinálni.........
73/DX    Simon
www.rfha5iw.hu

Do it or not! Just don't try it.     (by Yoda)

Nem elérhető HA4UC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2013 Október 12, 14:31 »
Udvozletem!

En anno vettem egy nagy marek 1.5k kb. 1W-os ellenallast, fogtam ket 5x9cm-es NYAKot, furtam ra egy racsot 8x4 lyukkal es szepen a ket NYAK koze beforrasztottam az ellenallasokat. (Kettot ertelemszeruen kihagytam.) Az ellenallasok bar nem indukcioszegenyek, parhuzamosan kapcsolodnak, igy a toredekere csokken az induktivitas. Jol mukodik. (Joval azelott csinaltam, hogy radioamator lettem, soksok evig gyakorlatilag pihent, hogy majd jo lesz egyszer valamire. Ugye, milyen elorelato voltam?)
73/DX
HA4UC Gergo

Nem elérhető ha5iw

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5IW
« Válasz #9 Dátum: 2013 Október 12, 16:51 »
"
"Csak úgy 1,5..30MHz-ig kellene,hogy lineáris legyen."

azért az nem olyan eccerű, ha nem halmérleget akarsz csinálni........."

bocsánat .....műterhet könnyebb...műszerre gondoltam...azt nehezebb....
73/DX    Simon
www.rfha5iw.hu

Do it or not! Just don't try it.     (by Yoda)

Nem elérhető CB szökevény

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2013 Október 12, 23:24 »
Udvozletem!

En anno vettem egy nagy marek 1.5k kb. 1W-os ellenallast, fogtam ket 5x9cm-es NYAKot, furtam ra egy racsot 8x4 lyukkal es szepen a ket NYAK koze beforrasztottam az ellenallasokat. (Kettot ertelemszeruen kihagytam.) Az ellenallasok bar nem indukcioszegenyek, parhuzamosan kapcsolodnak, igy a toredekere csokken az induktivitas. Jol mukodik. (Joval azelott csinaltam, hogy radioamator lettem, soksok evig gyakorlatilag pihent, hogy majd jo lesz egyszer valamire. Ugye, milyen elorelato voltam?)

Ilyet csináltam régen, 40db 2k ellenállás (barna orosz MLT) párhuzamosan, az egész bele egy macskaeledel-konzerves dobozba, majd trafóolajjal felöntve. Egy PL-aljzat a tetején és kész.

A CB-s korszakom szüleménye, de a mai napig remekü ellátja feladatát  ;).

Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

hg5ojw

• Vendég
« Válasz #11 Dátum: 2013 Október 14, 20:14 »
lezáró ellenálásként alkazmazom az előregyártott 50ohmos bnc-s műterhet (qrp!). 146MHz-ig jó, de 70cm már nem fér bele. szétszedve egy egyszszerű 50ohmos ellenállás találtatott benne, no de! csináltunk olyan lezárót smd ellenállásokból ami már jóval magasabb frekvencián is illeszkedik. a wattitást figyelembe véve természetesen. 73  :ph34r:

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2013 Október 14, 21:08 »
Igen. A gyári műszerek is olyanok. Ott is SMD az ellenállás,csak féltenyérnyi,és a hideg oldala van hűtőbordán.
Közelíteni lehet ezekhez, a nem spirálban köszörült 1..2W-os ellenállásokkal,de mégsem az igazi.
És az RF-egyenirányítás frekifüggése továbbra is zavaró.

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2013 Október 15, 14:34 »
Jaj valami szöget ütött a fejembe megvettem ezt:http://www.hqelektronika.hu/product.php?pn=res_50r_100wl
 Ami feltűnt egyik láb sincs a testen akkor melyik legyen az árnyék ahhogy most van nem a legjobb műteher
  Vagy mit rontotam el arnyekolt  doboz rövid lábbal BNC csatlakozon.
Természetesen ohmmerovel mérve megvan az 50ohm .

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2013 Október 15, 14:54 »
A szélső láb legyen a test! :)
73 es DX!
Feri