Szerző Téma: Egyszerű vevőkészülékek  (Megtekintve 20926 alkalommal)

Nem elérhető ha5azz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re: Egyszerű vevőkészülékek
« Válasz #15 Dátum: 2008 November 29, 16:36 »
CMOS, NAND, logikai IC, Poljakov...
Mind egyszerű, közismert és a kezdők által kedvelt kifejezések.  -_-
Errefelé senki nem ismeri az ősi berendezéseket?  :wacko:
Én ugyan az első detektoros rádiómat EFD 108-as germánium diódával építettem meg, de utána rögtön megszereztem a nagybátyámtól a nagyapám galenit kristályait és a németektől kapott Telefunken fejhallgató betéteket. Nagyapám annak idején a ház és a kertvégi retyó közé drótot húzott ki és úgy hallgatta a vietnámi háborús híreket. Ugyebár, az volt az ősi kitelepülés formája...
 ^_^
Az első komoly szinkrodin vevőt TAA661-es IC-vel építettem meg... az fantasztikus volt, és jóval érzékenyebb, mint a klubrádió, az FT250-es.
Én nem leszek silent key.

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
« Válasz #16 Dátum: 2008 November 29, 19:44 »
Végülis a kezdő először rakjon össze valamit egyszerűt, amihez az alkatrészeket be tudja szerezni a "sarki fűszeresnél" (értsd: kisbolt). Az se baj, ha halkonzerves dobozon "3D szereléssel" összerakható, és természetesen megszólal, sikerélményt okozva a megépítőjének.

Egyébként látatlanban mondom, sok, a szakmában napjainkban végző ifjúnak bemutatva azt, hogy digitális IC-vel csinálja meg az alkotója az analóg jel erősítését ... soknak újdonság a dolog. Pedig van esély, hogy már találkozott vele, például, amikor a digitális áramkörénél a kristályoszci részt csinálta - csak nem tudatosult benne.

No: egy játékos kiírás fogalmazódott meg bennem.

Megépítési méretek: a rádiózás tengerészeti hőskoráról is megemlékezve halkonzerves doboz :)
 * tonhal: 80 mm átmérő, 30 mm magasság
 * sprotni: 95 mm átmérő, 20 mm magasság
 * hering: 145x80x15 mm ovális
 * tőkehalmáj: 100x57x20 szinte hasáb alak

Felhasználható alkatrészek:
Minden, ami egy vidéki átlagos kis alkatrészforgalmazó boltjában kapható. A többit lehetőség szerint helyettesíteni vagy házilag megoldani.
« Utoljára szerkesztve: 2008 November 29, 19:48 írta hg2ecz »

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2008 November 29, 20:54 »
NAND kapu és társai: a digitális logika és néhány alapművelete napjainkra legalább annyira alapismerete lett az elektronikának, mint az analóg ismeretek. Az más téma, hogy 30 éve híre-hamva sem akadt rádióamatőr berkekben annak, hogy hogyan számolandó ki a
 - logikai jel invertálása
 - logikai vagy
 - logikai és
 - logikai kizáró vagy
 - RS, JK, T, D tárolók, számlálók, multiplexerek, shift regiszterek
 - N darab logikai jel (pl. 8 bit) szorzása
 - N darab logikai jel (pl. 8 bit) összeadása

----> és már tudunk is diszkrét idejű, diszkrét értéktartományra szorítkozó FIR vagy IIR szűrőt építeni...

És a fő poén az, hogy könnyebben elsajátítják az ifjak, mint az analóg elektronika rejtelmeit. Rejtelmekből pedig van bőven. Álljon itt kettő példa:

1. Például jelentkezzen, aki le tudja vezetni az alábbi
http://yu1lm.qrpradio.com/Renaissance%20of%20HF%20DC%20RX%20YU1LM.pdf 19. oldalán látható
"POBUDA ZA POLOFAZNI ..." ellenállásokból és kondikból álló áramköri részlet frekvenciafüggő fázistolását.
(Komolyan mondom, egy ugyanezt a feladatot ellátó FIR algoritmust hamarabb meg tudnék értetni a hallgatóval.)

2. De hogy ne szaladjunk oly messzire, a 10. oldalon levő F ábra frekvenciafüggő átvitelének papíron való kiszámítására sem lenne azt hiszem tömeges jelentkező.
Ezáltal úgy érzem, majdnem mindegy mi kerül a rádióba, csak max az elve érthető legyen (blokkávázlat szinten) és lehessen kapni. A többit - mint a fenti két példával szemléltetni akartam, érti érti de mégsem tud vele mit kezdeni.

Nem egyszerű téma az elektronika, menekül is tőle, akit valami úton-módon meg nem csapott a varázsa.

Az előző hozzászólásom "sarki fűszeresben megkapható" azt hiszem, már most javításra szorul... "interneten keresztül egyetlen boltból (=egyszeri postaköltség) megrendelhető alkatrészekre." Oka: tartok attól, a helyi kisboltnak esetleg oly szegényes adott esetben a rádióhoz a kínálata, hogy mégis pofáraesés lehet az utánépítő részéről.

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2008 November 30, 15:12 »
Zsolt

A "khm"-bazárban árulnak egy-két kit szerű dolgot.
Megkérdezted-e már őket,hogy egy ilyenre hajlandóak lennének-e?
Nem hiszem,hogy elzárkóznának,hisz ott még "igazi"régivágású amatőrök vannak.

ha5kj

• Vendég
« Válasz #19 Dátum: 2008 November 30, 19:50 »
Szia Zsolt.
Talán nem is olyan nehéz annak a hálózatnak a számítása. Lehet, hogy mindössze egy soros RC áramkört kell méretezni, úgy hogy Xc=2R legyen, igaz hat különféle frekire. ( 169, 241....1421 Hz a B alkatrész sor esetén).De méretezés helyett az is jó, ha szabvány kondisorból válogatunk szokásos értékeket ahogy a tervező tette, majd az ellenállásokra adódó fázisszögeket összegezzük. kivánt tartományban felvett frekiken, és megnézzük mennyire tér el 360 foktól. De csak akkor, ha még ki kell számolni az oldalsáv elnyomást is.
Megjegyzem még ( igaz a szöveget nem tudtam elolvasni), hogy nem értem mire jó olyan áramkör, aminek ugyanaz van a négy kimenetén, mint ami a négy bemeneten. Azt ennél egyszerübben is meg lehet csinálni, persze nem olyan tudományos, és nem csillapít ennyit. 

Nem elérhető SWL

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2008 November 30, 21:11 »
Zsolt

A "khm"-bazárban árulnak egy-két kit szerű dolgot.

Sugjatok egy picit, mi is az a "Khm"... Jó lenne esetleg egy elérhetőség...

A "verseny kiírásban nem szerepel a vevő fajtája. Tehát ez bármiféle lehet? CSak beleférjen a konzerves dobozba, antenna kintlehet? Remélem freestyle-ban mehet minden, és csak az a lényeg, hogy szóljon...

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #21 Dátum: 2008 November 30, 21:22 »
Jajistenem! HamBazár. radiovilag.hu (tán nem lesz baj ^_^ )
NE612 és LM386;és alig kell hozzá valami még,hogy szinkrodin vevő legyen .
Esetleg az UL1402. Ezek szinte állandóan kaphatóak.
Én a CMOS digitális kapukat analóg funkcióban inkább már ínyencségnek tekintem,semmint a kezdőknek ajánlható "első" készüléknek.

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2008 November 30, 23:56 »
Talán nem is olyan nehéz annak a hálózatnak a számítása.

Nekem sem nehéz (elég sok példával kínoztak vala a BME-n ahhoz, hogy ki tudjam számolni - például egy általam írt programmal :)  - a papír-ceruza módszer lassú ... )

Idézet
Megjegyzem még ( igaz a szöveget nem tudtam elolvasni), hogy nem értem mire jó olyan áramkör, aminek ugyanaz van a négy kimenetén, mint ami a négy bemeneten. Azt ennél egyszerübben is meg lehet csinálni, persze nem olyan tudományos, és nem csillapít ennyit. 

Például, hogy megcsináld vele a fázisforgatást a hilbert transzformációhoz. És már kész is az SSB demodulátor lelke :) Hozzáteszem, FIR szűrővel kevesebb forrasztásból meredekebb szűrő építhető...

Ezért mondom, röpül az idő. Nosztalgiáztam a közelmúltban egy 1967-es "Rádióamatőr zsebkönyvvel" a kezemben (amelyet az atomreaktor könyvtárából sikerült leselejteztetnem - tehát sugározza magából a tudást!)
A lények: ott cső + tekercs+kondi+ellenállás volt az össz tudomány. Ki is vesézték rendesen. De se hilbert, se tpc, se egyéb okosságról még szó sem volt. Ma pedig utóbbival van teli a tudomány, és a fiatal szakemberek számára megdöbbentő, érthetőbb, mint egy RLC hálózat.

ha5kj

• Vendég
« Válasz #23 Dátum: 2008 December 01, 13:34 »
Zsolt az áramkör nem csinál Hilbert transzformációt. A nulla fázisu bemenethez nulla kimeneti fázis tartozik, a 90 fokos beneneti fázishoz meg 90 fok kimenet. Az meg ugye nem Hilbert transzformáció, amikor a szinuszt 360 fokkal shifteljük.
A Hilbert transzformációt gyakran alkalmazták a rádióamatőrök, amikor még nem álltak rendelkezésre kvarcszűrők. Igaz nem tudták, hogy ezt így nevezik a matematikusok, ezért mezei egyszerüséggel fázis módszernek nevezték az ssb jel előállítását. Azt meg tudták, hogy 90 fokos shiftet kell előállítani a hangfrekis átviteli sávban, minél kisebb hibával, mert ettől függ az oldalsáv elnyomás. Ha a bemeneti sávot korlátozták 3 kHz-re, akkor a fázisshifter áramkörnek csak ezen a sávon belül kellett biztosítaniu a 90 fokot. Ez viszonylag könnyen megvalósítható, ( amatőr körülmények között nekem 16 kHz tartományban is sikerült elég jó shiftert csinálni 1 fokon belüli hibával, ami szkópon még látható) például RC áramkörökkel, vagy mindentáteresztő -tekercsből és kondiból álló szűrővel.  A VFO jel Hilbert transzformáltjait meg igen egyszerű volt előállítani, például egy RC meg egy CR hálózat kimeneti pontjairól, amit a VFO hajtott meg. Mindegyik RC áramkör 45 fokos fázistolást csinált, csak ellenkező írányba. A hangolás során - a keskeny tartomány miatt a 90 fokos fázisszög alig változott, nem kellett több láncszemből álló áramkör. A hangfrekis tatományban minimum egy dekád az átfogás, ezért ott több fokozat kell, ha csak az RC áramkör fázistolásával számolhatunk. Mivel az LC fázistolók ( a mindentáteresző szűrők) fázismenete a -90 és +90 fok között változik a nulla és végtelen frekitartományban, ezekből némi kompromisszummal és a sávkorlátozással egy fokozat is elég volt. Pontosabban két darab egyfokozatú, melyek kimenetei közt előállt a 90 fok a kívánt tartományon belül.
Ha megvizsgálod a rajzot, és leegyszerüsíted az első egy láncszemre, akkor látható, hogy a kimenetek a bemenethez képest fix szöggel tolódnak. Ha a nulla fokos bemenethez minusz x fok kimeneti fázis tartozik (  minusz , mert a kondi késleltet), akkor a 90 fokos bemenethez 90 fok - x fok, a 180 fokos bemenethez 180-x fok és igy tovább. Vagyis az első lánc kimenetén változik ugyan a fázisszög a freki változtatásával, de a kimenetek egymáshoz képest megőrzik a 90 fokos shiftet. Az egész lánc 6 ilyen elemből áll, és mivel a bemeneti fázis és a kimeneti egyezik a rajzon, feltételezhető, hogy az eredő shift éppen 360 fok, mind a négy bemeneti fázisra.
Erre mondtam, hogy én nem látom értelmét. Négy darab átmenő huzal ugyanezt tudja.

ha5kj

• Vendég
« Válasz #24 Dátum: 2008 December 01, 13:48 »
Ja, tapasztalatom szerint a visszacsatoló ellenállással ellátott négyszögesítő CMOS inverterek nem meander kimeneti feszültséget állítanak elő, emiatt a nem 90 fok lesz a flip-flopok kimenetei között előálló fázisszög, mert az egyik felfutóra a másik lefutóra billen.  Ez oldalsáv elnyomási hibát okoz. Ha az inverter bemenetét egy föld felé menő potival kicsit lehuzzák, beállítható a szimmetrikus négyszög, és így a helyes fázisszög.

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #25 Dátum: 2008 December 01, 18:03 »
Lehet,hogy már volt,de itt még nem.

http://www.intio.or.jp/jf1ozl/neof.htm

(ha már ott vagy,a többi is érdekes)

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #27 Dátum: 2008 December 01, 19:13 »
Itt a varázstok belseje ("Tranzisztorok" topic örömére is):

Ahogy elnézem a varázstokot, egy könnyebben beszerezhető ne612 helyettesíti az oszci+mixer részt, a kisfrekis erősítő rész pedig számtalan jó módon oldható meg, többek közt 4 ellenállás + 3 kondi + egy tranyó - mint földelt emitteres fokozat.

Végén még a CW és mellette az AM ismét divatba jön, tényleg ez a leg egyszerűbb. :)

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #28 Dátum: 2008 December 01, 20:36 »
Pár éve nálam is kallódott egy "project".
Az órásrádiónak nevezett ipari hulladékokban kuksol egy IC (KA22427). Valamikor még TDA1083-ként csodálkoztunk rá. Nos,ebben is minden benne van egy megfigyelővevőhöz,talán a BFO-val kellene trükközni.
Lassan minden háztartás beszerezte már valamelyik változatát.
A tervem az volt: megpróbálni csak egy ilyen készülék alkatrészbázisára támaszkodva egy kis amatőrsávú vevőt építeni. Azután persze ez is fölkerült a padlásra.... -_-

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #29 Dátum: 2008 December 02, 23:13 »
A CMOS tokok lineáris üzemmódjához találtam egy kapcsolódó témát.
A 2001-es RT-évkönyv 150. oldalán. A szerző föltérképezett egy meteorológiai rádiószondát. Ebben van egy szép példa,egy 100kHz-es vevő,2db 4069-es tokkal(másféllel). A kapcsolást megépítettem anno,hogy majd áthúzom 137 kHz-re,de azután komolyabb vevők felé vettem az irányt. Ez nem jelenti,hogy nem volt jó,csak azt,hogy amire kitalálták,arra kiváló. (Nekem több kellett.  -_- )