Szerző Téma: Egyszerű vevőkészülékek  (Megtekintve 20960 alkalommal)

ha5kj

• Vendég
Re: Egyszerű vevőkészülékek
« Válasz #45 Dátum: 2008 December 08, 19:36 »
Szia.
Tapasztalatom szerint a kimenőjel nem változik. Legutóbb 9951-el csináltam generátort 0-160 mega közé. A jelet AD8008-al erősítem 0.6V-ra a szűrő után. A kimenőjel 3 dB-n belül konstans lett. Próbáld végignézni egy 50 Ohm bemenetű 400 megás szkóppal a csip kimenetét. Elvileg sem változhat a kimenőjel. A szűrő egyáltalán nem befolyásolja a jelalakot. Vág, nálam 160 Mhz-re van állítva, de csak az e feletti harmonikusokat.
A 160 megás jel ugyanis nem 160 megás, az csak a kimeneti jel átlagértéke. Hol több, hol kevesebb, aszerint, hogy az órajelből hogyan tudja kirakni a csip az egymást követő periódusidőket a fix órajel alapján. Az hogy milyen szűrővel csinálod kauer, battervorsz vagy csebisev, mindegy. Nem hat a fáziszajra, ami minden beállított frekin más, és az áteresztő tartomány beli spektrális összetevőket egyébként sem befolyásolja. A fáziszaj meg olyan amilyen. Ahogy az analog divájsz megcsinálta. Ettől még nekem a 9851-el is sikerült egy 9 sávos tcvr-t csinálni, amivel tudok qso-zni 28 megán is két laposelemmel.  Egy egyszerű vevőbe, vagy tcvr-be, kezdőnek teljesen megfelel, mert nem lehet elrontani hacsak el nem köti, benne van a továbblépés lehetősége, például tud később belőle egy voblert csinálni ha meg akarja tudni mit csinált bemeneti sávszűrő helyett. Ráálhat egy táviró frekire a 2 m-es sávban, és gyönyörködhet a fütyülésben. De ilyet semmilyen analóg VFO-val nem tud csinálni, mert nem tud akkora átfogást csinálni, mert úgy elmászik, hogy meg sem találja, legfeljebb pillanatokra. A DDS-t később  használhatja referenciának egy PLL oszcihoz, ha elégedetlen a fáziszajjjal. Vagy belepiszkálhat a szoftverbe ha meg akarja érteni miről szól az egész. de mindenképpen lesz egy viszonylag hiteles -még ha fáziszajjal is terhelt- jelforrása. Arról beszélek, hogy egy egyszerű vevőhöz nem kell halálpontos és tiszta jelű VFO. Kaptam én is tippet az egyszerű vevőm kiegészítéséhez hatcsatornás beszédfeldolgozó processzor beiktatására is, de a nyáklapomon nagynehezen összeforrasztgatott áramkörömre nézve csak a falat kapartam a jótanácstól. Fontos, hogy a saját utánpótlásunkat ( egymást) ne riasszuk el olyan feladatokkal, amiket az ők, a saját szintjükön nem tudnak megoldani.  Keressen egy vendégnyákot az IC-jéhez valamelyik amatőrnél, keressen valakit aki beéget neki egy piket, aztán hajrá. Olyan oszcija lesz, amiről a legprofibb mérnökök sem álmodhattak harminc évvel ezelött. És még csak páka, esetleg egy kéziműszer kellett.

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
« Válasz #46 Dátum: 2008 December 10, 21:03 »
Ha már CW és AM vevőkkel foglalkozunk: ez az adás vajon milyen távolról lenne fogható? :D :D :D

http://www.youtube.com/watch?v=aDejvryAFN0

Nem elérhető HA7SZG

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • Bátor Buherátor
« Válasz #47 Dátum: 2008 December 23, 07:14 »
6-8m-es ívek... ...fákból ítélve nyílt terepen? Nem egy árnyékolt terület! Hol a szikratávíróm, had válaszoljak Neki! :wacko:
hogyan kapcsolgatták a testpontokat? mindíg egy -egy fix helyre ment az ív! Hangmagasságtól függően. Hát nem egy BFY33 lehetett a kapcsolóelem... :ph34r:
73DX! Gábor

Nem elérhető ha5cqz

• Full Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #48 Dátum: 2009 Január 25, 18:53 »

HA4003SWL

• Vendég
Re:Egyszerű vevőkészülékek
« Válasz #49 Dátum: 2016 Július 09, 05:27 »
Ez tényleg egyszerű!
Ötsávos regeneratív.

http://oernst.f5lvg.free.fr/rx/1v1-2016/RX-1V1-2016.html

HA4003SWL

• Vendég
« Válasz #50 Dátum: 2016 Július 10, 19:56 »
Hány uH-s lehet az  antennabemeneten a VHF fojtó?

Nem elérhető ha7sg

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #51 Dátum: 2016 Július 11, 11:38 »
Szia Ervin!

Pl. 10uH.

A nem hivatalos véleményem: nem érdemes ezzel küzdeni. Eleve a szupreg vevő mindent vesz. Se szelektivitás, se stabilitás (frekiben lehetne stabil kvarccal), se nagyjelű viselkedés. Mondjuk kétségtelen, hogy egyszerű.
CW és SSB vételnél oszcilláló üzemmódban szinkrodinként működik. Egy nagyobb jel elhúzza a frekit, azt sem tudod, mit veszel éppen.
Még garázsnyitónak is határeset, nem RH-ra.

Nem szeretném elvenni a kedved a kísérletezéstől, de ne várj túl sokat tőle.
73: 7SG Gabor

HA4003SWL

• Vendég
« Válasz #52 Dátum: 2016 Július 11, 12:36 »
Nem is célom megépíteni, csak érdeklődésképpen nézegettem, meg hátha valaki kezdő kedvet kap hozzá. Egyébként én is úgy 10-20uH között kalkuláltam.
Amúgy meg ez a vevő project fut most nálam: http://itpiac.hu/smf/index.php/topic,6391.0.html

Azért, kösz!

Nem elérhető ha7sg

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #53 Dátum: 2016 Július 11, 14:51 »
Szia Ervin!

Ez már komolyabb készülék. Egészítsd ki egy 100 Ohm körüli bemeneti antenna szint szabályozó potival! Csodát tud tenni az NE612-vel.
Meg a varikapos VFO-t sima forgókondisra cserélve a stabilitás jelentősen javítható. Ha nem a DDS VFO-ról táplálod.
Vagy további bonyolításképp meghagyva a varikapos VCO-t, egy 1:1 PLL-lel a DDS-hez fázis-zárni. Néhány kHz-es hurok sávszélesség
szépen kiszedi a DDS SPUR-jait, miközben a fáziszaj is kicsi marad.

Meg persze tovább lehetne bonyolítani, csak minek.
73: 7SG Gabor