Szerző Téma: RH terjedés előrejelzés  (Megtekintve 6603 alkalommal)

ha5di

• Vendég
Re: RH terjedés előrejelzés
« Válasz #15 Dátum: 2008 Április 26, 08:48 »

Hadd idézzek megint egy klasszikust: teszek rá, hogy egy külföldi szervezet mit határozott.  :wacko:  :wacko:

Feri,

átkozottul anarchista hozzáállás. Az az "egy külföldi szervezet" degradáló megjegyzés nem igazán érvényes az ITU-ra, az ENSZ távközlési szervezetre, ami az egyész bolygón illetve a környező világűrre is érvényes távközlési szabályozás gazdája, s akinek a Nemzetközi Rádiószabályzata a bibliája minden más szabályozásnak, s ami olyan szépen megfogalmazza, ki is a rádióamatőr.

Ilyen alapon mondhatnád, hogy teszel rá, mások szerint mennyi 1 km, ha szerinted az annak a távoságnak 131-szerese, ameddig álló helyzetben egy utcakövet 2 sör után el tudsz dobni. Persze akkor jön a kérdés, szabványos volt-e az utcakő, a sör, ... Ha már itt tartunk és korábban HA6PC emlegette a Kiberiáda című klasszikust, olvasd el a Léboló-t (a Lét Boldog Szemlélője), abban is a hedon nevű mértékegység definícióját :) :) :) ahogy két mérnökünk a szokott módon szerencsétlenkedik.

Amúgy a 30MHz-es határ nem vélatlenül lett pont ott meghatározva, hiszen ez alatt és e felett teljesen másként viselkedik a hullámterjedés, tehát valós fizikai tartalmat is hordoz.

Üdv... Béla

HA5PP

• Vendég
« Válasz #16 Dátum: 2010 Június 24, 09:24 »
Sziasztok!

Legutóbb egy érdekes előadást hallgattam végig N6BV-től (pdf-ben is letölthető a prezentáció):
http://www.nccc.cc/webinars.html
 "Tactical Use of Propagation Predictions for HF Contesting"

Érdemes végighallgatni, vagy átfutni, mert néhol alapjaiban változtat6ja meg felfogásunkat a rövidhullámú rádiózásról.

Vegyük alapul, hogy nekem van egy vertikálom itthon és 100 W outputom; én egészen "más terjedést fogok észlelni", mint egy hegyen lévő 4L Yagival és 1500W outputtal rendelkező állomás: nekem nem lesz terjedésem, neki viszont igen...

Én a HamCAP-VOACAP-ot szoktam nagyon sokat nézegetni/hasonlítgatni még, pláne a CQWW-k előtt, de a W6EL Prop se rossz.

Csatolok egy képet, amit N6BV készített (sajnos csak belgrádit találtam, magyart nem). S-fokokban látható a "várható" terjedés, talán így könnyebb is feldolgozni.  -_-

73
Zoli
HA5PP
« Utoljára szerkesztve: 2010 Június 24, 09:29 írta HA5PP »

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2010 Június 24, 20:00 »
Köszönet a linkért,Zoli!
Mindenképpen hasznos olvasmány.
Azután az ember bekapcsolja a rádióját,és-mint az öreg bányász mondta: olyannal,amilyen van-hozzáfog rádiózni.
Mindenképpen megnyugtató dolog tudni,miért nem hallanak.   -_-