Szerző Téma: Elindult a 24. napfoltciklus  (Megtekintve 5787 alkalommal)

Nem elérhető ha5kj

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • veblap
Re: Elindult a 24. napfoltciklus
« Válasz #15 Dátum: 2011 Január 27, 22:28 »
A keverést és a spektrumot nem érdemes összetéveszteni. Ha a spektrumra gondolunk, akkor egy adott alapfrekvenciájú,  nem szinuszos lefutású jelnek az amplitúdó és frekvencia kordinátarendszerben ábrázolható képéről van szó. Ezen a képen eltérő amplitudójú, és különféle frekvenciákhoz tartozó függőleges vonalak vannak. A frekvenciák egymásnak pontosan egész számú többszörösei. A legalacsonyabb frekvenciához tarozó vonal az alapharmonikus. Többnyire ez a legmagasabb vonal, ami azt jelzi, hogy az alapharmonikus a legerősebb a jelben. Az ő frekvencijának a duplája, triplája stb a spektrális összetevők. Ezek amplitúdója a jel formájától függ. Az alapharmonikus frekvenciájának felét, harmadát stb nevezik szubharmonikusoknak. Na, ezek amik nem léteznek.    
A keverés más dolog. Ahhoz legalább két egymástól független jel kell. Az egyiket arra használjuk, hogy valamilyen eszköznek, diódának, csőnek bárminek -szakadatlanul változtassuk az erősítését bizonyos határok között. Ha egy ilyen erősítőnek a bemenetére valamilyen második jelet, a vett jelet beadjuk, akkor -logikus, hogy az erősítő kimenetén a bemeneti jel erősítésszerese jelenik meg. Igen ám, de az erősítés folyton változik. Ha például az erősítés  valamilyen cosF1 lefolyású görbe szerint változik a bemenőjel meg sinF2, ahol az F1 és F2 a két jel frekvenciája, akkor a kimenőjelben F1+F2 és F1-F2 frekvenciájú spektrális összetevők is megjelennek. Egyszerűbben mondva, ha van egy 10 megás helyi oszcillátorod amivel változtatod a keverőd erősítését, továbbá a keverőd bemenetére bejön egy 10,540 kHz-es jel, akkor a keverő kimenetén megjelenik egy 540 kHz-es és egy 20.540 kHz-es jel.  Vagyis a 10.540 kHz-es jeled le tudott keverődni 540 kHz-re, és persze 20.450-en is vehető. A vevő bemenetre nemcsak kettő, hanem több jel is beérkezhet, így a kombinációs frekvenciákból is több lesz. Ezért fontos a jó bemeneti szűrő, és néha káros az előerősítő.
Ha most arra gondolsz, hogy van egy tranzisztoros, vagy bármilyen keverőd, de a bemeneten legalább két jel van, akkor ezek mindegyike változtatni fogja a keverőd erősítését, -hisz a vezérlő elektródára kapcsolódnak- tehát létrejön a keverés. Tekintsd a nagyobb jelet vivőjét helyi oszcillátor jelnek, és megvan a magyarázat, hogy a nagyobb frekiből hogyan lesz kisebb.
Lehet, hogy van akinek ez unalmas, de én a magam részéről sokáig nem értettem miért kell egy szinuszt meg egy koszinuszt összeszorozni, és miért éppen azt, ahhoz, hogy bebizonyítsuk hogy a keverőből kijön a KF freki.
 Az sem segített, hogy a négyjegyű függvénytáblában tényleg benne van a szögösszegekre és szögkülönbségekre vonatkozó formula, mert azt nem értettem mi köze éppen ennek a formulának a keverőkhöz.  

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #16 Dátum: 2011 Január 28, 20:14 »
Köszönöm Kollégák! Végre csak lekeveredett Moszka 540kHz-re. Tökéletesen megértettem.

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2011 Január 28, 22:48 »
Azt hívják intermodulációnak.
"Kettő vagy több jel,illetve ezek harmonikusainak különbsége olyan frekvenciát produkál,amire a vevőd hangolva van."
Még az ionoszféra kismértékű nemlinearitása is okozhatja.

Ezt az utolsót pontosítanom kell.
Kismértékű intermodulációt az ionoszféra nemlinearitása is okozhat.
Már szinte elfeledett fogalom az ún. "Luxemburg-effektus" elnevezés ; ezt takarja.

Minthogy azt írtad,hogy több készüléken egyformán tapasztaltad,még az is lehet,hogy nem a készülékedben keletkezik. Keletkezhet -több forrás szerint-helytelen antennakivitelezés esetén is. Amikor aluminium acéllal érintkezik,megázik,képes pn-átmenetté válni.
Arról nem is beszélek,amikor a hálózati vezeték mintegy "villanyantenna"-ként funkcionál.
Tehát Lecher-vezeték módjára elszállítja az összegyűjtött RF-energiát az első zavarszűrő nélkül kivitelezett kapcsolóüzemű tápegység egyenirányító diódáihoz.
Onnantól kezdve bármi megtörténhet,hiszen azok a diódák képesek akár több MHz-ig
másod,vagy harmadfokú dinamikus karakterisztikával bírni.
A vezetékek pedig visszasugározni.
Mióta fölvetetted a jelenséget,én is figyelem,de nem tapasztalom.

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #18 Dátum: 2011 Január 29, 00:20 »
Én sem figyeltem minden reggel meg minden este. Időszakonként előfordult. Azt nem figyeltem meg, hogy azokban az órákban milyen frekin nyomul RH-n a Moszkva. Én hülye, négy rádiót hallgatok egy frekin, ahelyett, hogy... Ha valami érdekeset tapasztalok, akkor a megfigyelő topikban jelentkezem.

Műkedvelő

• Vendég
« Válasz #19 Dátum: 2011 Január 29, 00:23 »
"Luxemburg-effektus"
Ez mi volt? Mert én csak az erős faddingre emlékszem.

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2011 Január 29, 01:41 »
Tulajdonképpen ugyanaz,mint a te eseted Moszkvával.
Nevezhetnénk moszkva-effektusnak is.
Azért mertem írni,hogy elfeledett,mert csak igazán megszállottak rádióznak középhullámon;mindenki az URH-t használja. Ott pedig ez nem fordul elő. Ha széjjelnézel,a legtöbb rádióban a középhullám csak mellékesen van benne. És legtöbbször gyalázatos minőségben.
Ebből a szempontból a 20..30 éves KGST készülékek mindenképpen jobb minőséget
képviselnek.

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #21 Dátum: 2011 Január 29, 22:37 »
Mindenesetre valami hatással van a D-rétegre,mert 137 kHz-en érzékelhetően megváltozott a terjedés.
A szokásos 20..30 perces QSB fölgyorsult 6..10 percesre,és a szokottnál erősebb minimumok és maximumok tapasztalhatóak.
Persze ezt nehéz általánosságban kijelenteni,minthogy a nap elenyésző részében tapasztalni egyáltalán forgalmat.

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2011 Február 01, 07:14 »
És megjelentek azonosítatlan zavaró jelek.
Füllel hallgatva három-négy műsoradó egyszerre,halkan.
És legalább kettő távgépíró jel hallható.
Hogyan kerültek oda,nem tudni. Nappal nincsenek.
Egyébként sem szoktak a freki környékén ilyenek lenni.
Eddig javarészt a 135.6kHz-es adó okozott csak némi keresztmodulációt.
A vevő bemenet úgy indul,hogy hangolt kör>kaszkód FET erősítő>hangolt kör>hangolt kör.

ha3flt

• Vendég
Re:Elindult a 24. napfoltciklus
« Válasz #23 Dátum: 2011 Július 25, 17:58 »