Szerző Téma: QRPP, QRSS  (Megtekintve 11512 alkalommal)

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
QRPP, QRSS
« Dátum: 2004 Október 11, 07:57 »
Sziasztok!

Találtam egy közérthető linket a kisteljesitményű rádióforgalmazásról. Én is ebben látom a kihivást, nem a QRO-ban, azonban eddig nem talaltam közérthető, mérési eredményekkel szépen ilusztrált es szélesebb körben megoszthato leirást róla (itt 136 kHz-re, de bárhol érdekes lehet). Ezért meg is osztom gyorsan:

http://www.qsl.net/on7yd/136narro.htm

Tekintettel az egyre jobb rádióvevőkre és a digitális jelfeldolgozás hozta változásokra, szivesen látnek a jövőben külön versenykategóriákat 10-20 dB-enként is. Tehát pl. a versenyeken kulönválasztva a 10mW, 100mW, 1W, 10W, 100W es felette kategóriákat. Főleg ha a HAQRP-hez hasonloan vegfok bemenő DC teljesitményben lenne meghatározva, és becsülettel be is tudná tartani legtöbbünk.

Ekkor élvezhetné az ember igazan a Rock-Mite előnyeit is. HI

Lehet, hogy így még színesebb lenne az élet?

73!
   hg2ecz, Zsolt

ha5flt

• Vendég
QRPP, QRSS
« Válasz #1 Dátum: 2004 Október 11, 22:44 »
Nagyon jó, végigvigyorogtam a cikket, annyira szellemesek, újszerűek (számomra) ezek a megoldások. Illetve még nem az egészet - idő kell emészteni.

Amúgy is a DSP - egyszerre lévén szoftveres (μC és PC is) és rádióamatőr - nagyon érdekel, már sokat olvasgattam róla, és tervezgetem, mit fogok készíteni.

Kicsit nehéz elképzelni, hogyan is nyeri meg azokat a dB-ket az ember, pedig az elmélet nem olyan bonyolult, csak szokatlan.

Láttam a legutóbbi Puskás-börzén 30Hz sávszélességű, 450 vagy 500KHz-es szűrőket - a végén még hasznosnak kell ítélnem őket, pedig amúgy fogalmam sincs, vajon mire valók (azóta sem volt kedvem a Hálót túrni, hogy vajon mire jók).

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
QRPP, QRSS
« Válasz #2 Dátum: 2004 Október 12, 00:08 »
Idézet
Kicsit nehéz elképzelni, hogyan is nyeri meg azokat a dB-ket az ember, pedig az elmélet nem olyan bonyolult, csak szokatlan.
Kedves Tibi!

Igen, meglepő, bár hozzátenném, hogy egy QRSS30-al 60 percen belül nem fogsz 1 QSO-t befejezni. Ez a rossz hír. A jó tényleg a kis teljesítmény és az, hogy megintcsak dolgozhat a technika és offline célszerű 2 perc alatt kiértékelni, mint majdan a Phase-5 műholdon keresztüli QSO-t (Föld-Mars-Föld 28 perc).

Egyébként tényleg érdekes az ötlet. Hogy hogyan nyerhetünk? Nyomjuk el a környező sávot és a zajteljesítmény lecsökken. Közben pedig integráljuk ki időben a mi sávszeletkénket csúszóablakos vagy exponenciális átlagolóval. ekkor a jel összegződik, a zaj nagy része pedig kioltódik. A morze tranziens része sajnos kissé elmosódik, amin egy kézzel vagy automatikusan hangolt szintkomparátorral lehet segíteni.

A fenti cikkben ezt az idő szerinti átlagolást és szintkomparálást nem is vetették be, hanem a felhasználó szemére bízták. Így csak a sávszűkítést valósították meg vizuálisan egy FFT-vel.

Digi szűrők: most játszottam el egy 35 együtthatós FIR szűrő együtthatóival. 8 ksps-es mintavétel esetén az elnyomása sávközép +/- 400 Hz-nél már -35 dB-nél tart!
Egy dologra azonban oda kell figyelni: ehhez legalább 10 bitet ki kell vezérelni a 16 bites hangkártya A/D-jéből.

Mellesleg ha PC-n ilyesmivel szeretnél foglalkozni, ajánlom még figyelmedbe a http://www.fftw.org/ honlapot, így nem kell a Fourier transzformációt mégegyszer implementálnod.

Ha belegondolsz, ez egy igen erős sávszűrő, ugyanis a spektrális felbontása a választott pontszámtól függ.

73!
   hg2ecz, Zsolt
« Utoljára szerkesztve: 2004 Október 12, 00:14 írta hg2ecz »

ha5flt

• Vendég
QRPP, QRSS
« Válasz #3 Dátum: 2004 Október 13, 01:31 »
Szervusz Zsolt!

Köszönöm a választ.

Azóta már értem, hogyan is megy ez a dolog, hihetetlen, hogy a fizika extrém körülmények közt is mennyire működik, ami a sávszélesség és a távírójelek sebességének összefüggését illeti. :-) Eszméletlen jó volt a cikk, ill. más honlapokat is megnéztem. Ja, és a másik topikban említett, 10GHz-es EME hangja (zaja) is csúcs. Szóval nagy élmény lehet a QRSS, ha lassan is megy, töredék Wattokkal, izgalommal tölt el. Némely jelsorozathoz igen jó szem is kellett a befejezetlen feldolgozás miatt...

A kulcsszavakat köszönöm, legalább tudom, merre menjek, mire keressek rá :-) - sokat még nem értek, mert nemrég kezdtem az ismerkedést a DSP-vel, de majdcsak összeállnak a részletek, ha lassan is.

ADC-n már törtem a fejem, pl. a Bt-878 16-bites, 300ksps-ös hang-A/D-jének felhasználása (pl. direkt hosszúhullámú vételhez is) érdekes és olcsó, de annál több kellene egy jó projecthez. Igaz, tanulni még sok is. A (mindössze :-)) 24bit/96KHz-cel "felvenni" tudó hangkártyám sem rossz, de beavatkozás nélkül nem lehet kihasználni, csak a hangfrekvenciás spektrumot, ráadásul arra már én is rég rájöttem, hogy átgondolt előfokozatok nélkül sosem lesz belőle használható rádió (ami egyébként célom). Másfelől gyorsabb mintavétel DSP-panellel lenne lehetséges, de amíg PC-n nem értem pontosan, hogyan is működik, nem akarok sajátot készíteni - amúgyis apránként van csak időm. Jó pár mikrokontrollert ismerek, de az FPGA-k és társainak "programozása" más kategória, és eddig kimaradtak. De láttam a munkatársaimat, mikor pl. a routeolással küzködtek, hogy ne akadjanak össze a 80-90 százalékig kihasznált Xilinxben a jelek. :-) Ahogy néztem, a gyors, sokbites A/D-k önmagukban nem olyan drágák, de azt is észrevettem, hogy jól működő eszközt építeni külön tudomány, azok mindenképpen sokba kerülnek. És pihenésképpen, amiből nincs sok, néha analóg áramköröket is kell építeni - milyen jó is eljátszani pl. egy dinamikakompresszorral. Bár azt is lehetne DSP-vel készíteni, olyat nem is láttam a hálón. Narcisztikusoknak kiváló - szép hangszín, esetleg mélyebb hang, visszhang előállítása stb. Íme, a HAM operátor cserélhető, virtuális imídzse...

Csak kíváncsiságból nézegettem, de "free" PCI-kártya projectet nem találtam egy esetleges PC-kártyához, A/D átalakítókhoz - bár az is igaz, hogy USB 2.0 High Speeddel már sok mindent meg lehet csinálni, ráadásul ahhoz én is tudok driver-t írni W2K/XP stb. alá (munkám része - kommunikáció). Persze, ha kész a feldolgozás "odakint", vége a kísérletezésnek a PC-n, akkor már közel sem kell annyi adatot beküldeni...

Szóval innen is-onnan is tanulgatok, csak lassan. Meg írogatok össze-vissza, ami eszembe jut. :-)

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
QRPP, QRSS
« Válasz #4 Dátum: 2004 Október 13, 08:15 »
Idézet
ADC-n már törtem a fejem, pl. a Bt-878 16-bites, 300ksps-ös hang-A/D-jének

Ezt az ötletet köszönöm. Erre nem is gondoltam!
(http://www.dynalink.com.au/files/pdfs/bt878_specs_sheet.pdf)

Néhány segítség: adminisztrálok egy gyűjtőoldalt, amit ajánlanék figyelmedbe:

http://radio.linux.org.au/  és ennek SDR csoportja.

Ott forráskódban megtalálod mindazt, amit már nem kell újra kitalálnod.
FPGA: verilog nyelvet erősen ajánlom (annó VHDL-t tanultam, de a verilog rávert)
Továbbá a http://www.opencores.org/ lapot, hogy ne kelljen ismét feltalálni a spanyolviaszt. A Wishbone busz ötletük is nagyon jó lett, nem véletlen specifikálják az összes projektre a "wbc compatible" vagy mégsem megjegyzést.
De egyenlőre érdemesebb a "szoft DSP" felöl közelíteni, tehát a PC-s demodulátorral.

A "DSP demod"-nak keresztelt program (radio.linux.org au SDR szekció) például egy nagyon alapvető trükköt tartalmaz. Java-ban van írva, tehát SUN JDK letölt, "javac <fajl.java>" aztán meg "java <class>". Megy rendesen AM, USB, LSB. C-re és C++-ra könnyen átírható.

A másik demodulátor a DReaM szoftver AM, USB, LSB demodulátora, ami jól sikerült. Azonban egy kicsit "profi fejlesztés", ezt már nehezebb megérteni.

SM5BSZ pedig a LinRad projektjéhez kiváló paraméterű analóg hardvert is fejlesztett.

73!
  hg2ecz, Zsolt
« Utoljára szerkesztve: 2004 Október 13, 08:36 írta hg2ecz »

ha5flt

• Vendég
QRPP, QRSS
« Válasz #5 Dátum: 2004 Október 13, 08:39 »
Idézet
ADC-n már törtem a fejem, pl. a Bt-878 16-bites, 300ksps-ös hang-A/D-jének
...
Ezt az ötletet köszönöm. Erre nem is gondoltam!

Innen vettem én is: My First Software Defined Radio

Ahogy néztem, a kártyák általam látott részén tényleg üresen áll ez a bemenet...

Nem elérhető 8LMQ

• Sr. Member
    • Profil megtekintése
Re: QRPP, QRSS
« Válasz #6 Dátum: 2007 Július 23, 17:54 »
Halihó !

Ebben a módban nem dolgozik senki nálunk?

Kinek van ebben tapasztalata?

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2007 Július 23, 18:18 »
Szia!
Én dolgozgatok így -kénytelen vagyok-137kHz-en.
Adóoldalon ON7YD programját használom,vevőnek DL4YHF egy korábbi verzióját.
Eleinte szokatlan,hogy QSO közben ki lehet menni kávét főzni,brunyálni,stb.... ^_^

Nem elérhető ha5bww SK

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2007 Július 23, 20:15 »
Ha egyszer még adódik az életben lehetőség, kimegyünk Lakihegyre és az 1 W KIMENŐ teljesítménnyel (és a Szivar-ral) megismételjük a 136 kHz-es QSO-kat.
Szeretnénk.
Ez ugye nagyon QRPPP??????
73 es DX!
Ed
HA5BWW/HA5W
HA-DXC, HA-CWG, DIG, HSC, CTC

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2007 Július 23, 21:34 »
Ede,máshol nem is lehet elérni az 1W ERP-t.
A többség 150...250mW ERP-vel dolgozik,de dolgozik.
Engem többen támadtak már a GU81 miatt; hát jó lenne,ha jogos lenne a kritika,de sajnos nem ...

Nem elérhető 8LMQ

• Sr. Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2007 Július 23, 22:17 »
Ez jó 137 Khz, de én feljebb lévő frekikre is kíváncsi volnék.Mivel nincs :angry:  " nagy birtokunk" a fél hullámú  :huh:  :rolleyes:  dipólhoz 2,2 km re.

Valami oknák fogva nagyon szeretik a 30 métert is.
10,140 Mhz  és környéke. Néhány 1-100 mW kimenő közt.

Legalábbis ezt találtam : http://www.hanssummers.com/radio/qrssjb/index.htm
Hasonló sok oldal van még.
Itt mi a tapasztalat ?

A "QRSS lovagok" (topic nyitók közt lévő link) oldala nagyon halott már igaz vagy már 5 6 éves múltra tekint vissza , lev listájukat még nem lestem meg.

Felmerült bennem olyan gondolat jeladót csinálni erre a frekire 10.140 környékére QRSS üzemben. kb.: 1-10-100 mW kimenővel.
Érdemes lehet működtetni ?
Gondolom ebben a módban random QSO-k elég ritkák ...  ^_^   lehetnek.

ha5flt

• Vendég
« Válasz #11 Dátum: 2007 Július 23, 22:32 »
Tehát adásra nyers erő, vételre pedig rengeteg drótból készült tekercsek, magnetic loop, ilyesmi a megfelelő hozzáállás birtok híján?

Nekem az rémlik egyébként a hosszúhullámról, mikor tapasztalatlan ifjakként rókavadászaton vettünk részt, és az egyik jól futó, nagyobb srácot sok keresgélés után este találta meg a klubvezető a szomszéd faluban, a kocsmában, mert a villanyvezeték közelében levő rókaadó jeleit követte (a vezeték pedig a szomszéd faluig vezetett), amíg tudta - egészen kiszáradásig... hallani hallotta, csak bemérni még nem sikerült... szóval az rémlik, hogy a 3,5MHz akár ennyire, vagyis 8km hosszú is lehet. 8-)
« Utoljára szerkesztve: 2007 Július 24, 03:01 írta ha5flt »

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2007 Július 24, 14:16 »
A "nyers erő " azért kell,mert képtelenség antennát-plusz még földet,ellensúlyt-megfelelőt csinálni.
Azonban egy 20...30m magasan levő 160 vagy 80m-es dipól-a szokottnál több földeléssel használható antenna:
"T"-antennaként. (ezt a gyakorlatból tudom)
10MHz-en már más a helyzet,ott egyszerűen lehet ütőképes antennát előállítani.
Az 1mW pedig QRSS módban nagyon is reális teljesítmény.
Ha egyszer energiát juttatunk a térbe,az ott is marad,még ha a zaj elsőre elfedni látszik is.

Nem elérhető ha5cqz

• Full Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2007 Július 26, 19:55 »
"The world under 10mW"

-->  http://www.qsl.net/ly2fe/10mw.htm

73,
Zoli

ha5di

• Vendég
« Válasz #14 Dátum: 2010 Január 31, 18:49 »
Jó ideje nem esett már szó a QRSS-ről. Dolgozik valaki ebben az üzemmódban, legalább megfigyelőként (a WSPR-t ne számítsuk most ide)?

Aki többet akar megtudni a QRSS-ről, ez egy jó kiindulás:

http://www.qrss.thersgb.net/