Szerző Téma: 70MHz rádióengedély értelmezés  (Megtekintve 15252 alkalommal)

ha5x

• Vendég
Re: 70MHz rádióengedély értelmezés
« Válasz #15 Dátum: 2007 Július 25, 12:15 »
Tibi és Mindenki!

Az okozza itt a zavart, hogy kevesen olvasnak pontosan. Elolvasnak valamit, aztán érteni vélik.

Ha meg nem értik, akkor megkérik a hatóságot, hogy értelmezzék. És minél többet b*-ják a T. Hatóságot, azok annál inkább unják, és annál keményebbek lesznek az értelmezések.

Két levél lett ideidézve, amelyek közt semmilyen ellentmondás nincs. Kiemelés tőlem:

"Tekintettel arra, hogy a rádióengedély kifejezetten tiltja a rádióamatőr összeköttetések létesítését, így a kísérletben résztvevők külföldi rádióamatőr állomásokkal sem jogosultak rádióamatőr összeköttetést létesíteni."

"Megerősítem, hogy a kiadott rádióengedély nem tiltja külföldi állomásokkal való kapcsolat felvételt [...]"

A hangsúly azon van, hogy rádióamatőr összeköttetést nem lehet létesíteni. De semmi sem zárja ki, hogy külföldi állomással, lett légyen az akárki, összekötetést lehessen létesíteni. Nem rádióamatőr összeköttetést, csak öszeköttetést, mivel jogilag az engedélyünk nem rádióamatőr engedély.

Namármost, tudni kell, hogy a 4m jogi státusza külföldön sem mindenhol azonos. Kevés kivételtől eltekintve a sáv máshol sem rádióamatőr sáv, tehát jogilag az állomások sem rádióamatőr állomások   Ettől kezdve a 4m-es sávon egy  70M5XA - CT1akarki  összeköttetés nem lehet rádióamatőr összekötetés, lévén jogilag egyik részvevő állomás sem rádióamatőr állomás.

Egy rádióamatőr tevékenységet is folytató egyesületeket tömörítő szervezet néhány frusztrált és túlbuzgó vezetőjén kívül senkit sem zavar, hogy ezek a NEM rádióamatőr állomások egymással összeköttést létesítenek. Ezért aztán folyamatosan állásfoglalásokat kérnek, a hatóság meg egyre durcásabb és ezért olyan szabályokat alkot, amit amúgy semmi sem indokol.

Megjegyzem, magam részéről úgy gondolom, a hatóság a problémát részben saját magának okozta, simán adhattak volna olyan kísérleti rádióengedélyt, hangsúlyozom,  NEM rádióamatőr engedélyt amiben a kijelölt hívónév véletlenül hasonlít azokra az állomásazonosítókra, amit a rádióamatőr állomások is használnak.  Ettől még nem lett volna a kiadott engedély rádióamatőr engedély, és nem lett volna a forgalmazás rádóamatőr forgalmazás.   Mint ahogy 2005-ben a 6m-es kísérlet alatt sem rádióamatőr állomások voltunk, nem is azok a szabályok vonatkoztak ránk.   Zavart az bárkit is bármiben is? Nem.

Most a hatóság másképp döntött. Kár. Meggyőződésem szerint rendesen öngólt lőttek, mert nagyrészt emiatt sűrűn kapnak állásfoglalás-kéréseket, meg szabálymagyarázat-kéréseket a 42C-os hőségben, csipcsup kérdésekkel kell foglalkozniuk a nyári szabadságok miatt amúgy is kislétszámú csapattal, holott vannak nagyobb fontosságú ügyeik is.

Az meg, hogy egy rádióamatőr tevékenységet is folytató egyesületeket tömörítő szervezet vezetői aktív kísérletezés helyett minden energiájukat egy hullámterjedési és interferencia-vizsgálatról szóló nem rádióamatőr kísérlet ellehetetlenítésére fordítják, legalábbis sajnálatos.

« Utoljára szerkesztve: 2007 Július 25, 15:55 írta ha5x »

ha5flt

• Vendég
« Válasz #16 Dátum: 2007 Július 25, 14:31 »
Köszi a választ, Krisztián. Természetesen figyeltem arra a kis különbségre a két mondatban, éppen ezért kérdezősködtem. Egyszer már elhangzott a topikban, hogy hogyan oldható fel a leírt ellentmondás, csak támadt némi kétségem a levelekkel kapcsolatban, és kíváncsi voltam/vagyok a mostani reakciókra. Nem változtak, és ez persze jó dolog. Bocsánat, nem akartam külön munkát okozni, csak érdekel.

Nem elérhető ha5ti

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5TI
« Válasz #17 Dátum: 2007 Július 25, 17:38 »

"Tekintettel arra, hogy a rádióengedély kifejezetten tiltja a rádióamatőr összeköttetések létesítését, így a kísérletben résztvevők külföldi rádióamatőr állomásokkal sem jogosultak rádióamatőr összeköttetést létesíteni."

"Megerősítem, hogy a kiadott rádióengedély nem tiltja külföldi állomásokkal való kapcsolat felvételt [...]"

Szia Krisztián!

Igen, igazad van, többször is elolvastam és nem tűnt fel ez az apró különbség.

Nagyon elszomorít, hogy ekkora baromságokkal kell foglalkozni., ilyen rafinált magyarázatokkal, értelmezésekkel, számomra kukacoskodással telik el az idő hasznos és normális munka helyett. ( kiadós QSO-zás pl. )

Az eredménye ezeknek a jogászkodásoknak az lesz, hogy majd mindenki nagyívben tesz a szabályokra és azt csinál, amihez éppen kedve van.

Nagyon elszomorító, hogy ide jut a világ.

Ráadásul olyanokon csattan az ostor, akik jóhiszemüleg, segítőkészen álltak a témához. Ezúton is köszönet nekik.

73   DX    Pista  HA5TI

73    DX      Pista     HA5TI

ha5flt

• Vendég
« Válasz #18 Dátum: 2007 Július 25, 21:38 »
Ami azt illeti, én ebben nem látom a világ romlását, hogy egy adott helyzetet kicsit alaposabban meg kell ismerni, érteni, mivel semmi sem önmagában áll, hanem sok-sok szálon kapcsolódik a környezetéhez. Távolról minden könnyűnek látszik. Egy hivatal sem tehet meg akármit, és ha csak ilyen engedélyt volt módjában adni, akkor ilyet adott... a többi múlt rajtunk, ami, úgy vélem, meg is látszik a helyzeten. :-)

Esett már szó róla, hogy ki milyen rádiót használ 70MHz-en? Kíváncsi lennék rá.

Nem elérhető ha5ti

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5TI
« Válasz #19 Dátum: 2007 Július 25, 22:50 »
Ami azt illeti, én ebben nem látom a világ romlását, hogy egy adott helyzetet kicsit alaposabban meg kell ismerni, érteni, mivel semmi sem önmagában áll, hanem sok-sok szálon kapcsolódik a környezetéhez. Távolról minden könnyűnek látszik. Egy hivatal sem tehet meg akármit, és ha csak ilyen engedélyt volt módjában adni, akkor ilyet adott... a többi múlt rajtunk, ami, úgy vélem, meg is látszik a helyzeten. :-)

Szia Tibi!

Nem a hivatalra utalok, akartam utalni, ők biztosan mindent megtettek. Én is a mi oldalunkról beszélek, hogy az öröm helyett jött ez az értelmetlen felhajtás.

Üdv    Pista

Nem elérhető ha5ti

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5TI
« Válasz #20 Dátum: 2007 Július 25, 23:05 »

FT-847, gyárilag megy 70MHz-en, 10W kimenő......   triple leg antenna, a balhé miatt a 4 elemes nem került a tetőre.

ha5flt

• Vendég
« Válasz #21 Dátum: 2007 Július 25, 23:34 »

FT-847, gyárilag megy 70MHz-en, 10W kimenő......   triple leg antenna, a balhé miatt a 4 elemes nem került a tetőre.

Ááá... Ravasz. Azt a zárójeles szakaszt nem vettem észre a RigPix-en, a sor végén...:
TX: 10-160 m + WARC/ 50-54 / 144-146 / 430-440 MHz (also 4 meters in the UK)

Köszönöm.

Nem elérhető torolve

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2007 Augusztus 02, 06:45 »
Méltatlannak gondolom a 70MHz kísérlethez ezt a topikot.

Szeretném, ha lekerülne először a MRASZ honlapról a 70MHz kísérlet félremagyarázása.
Szeretném, ha ez a topik okafogyottá válhatna, és letörölnénk végleg.

Nem elérhető torolve

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #23 Dátum: 2007 Augusztus 02, 10:19 »
70M3UU, 70M7PL és HA1TJ!

Szerintem tárgyi tévedés, hogy a hatóság módosította volna az álláspontját:
Idézet
A hatóság azonban némileg módosítva álláspontját, közölte HA1WD és HA3UU kérelmezőkkel, hogy csak csoportos engedélyt áll módjában kiadni, legfeljebb 30 napra.
forrás: http://www.mrasz.hu/fooldal/aktualis/2007/70mhz/70mhztajekoztatas.htm

Nem igaz! Az első perctől egyedi engedély szerepelt Czuczy András levelében. A Háros Rádióklub részére kiadott egyedi kísérleti rádióengedélyben  vegyesen volt egyéni, és kollektív állámás. HA3UU félreértelmezte, félremagyarázta a korrekt módon megfogalmazott hatósági tájékoztatást: http://www.mrasz.hu/fooldal/regoldalak/mraszhirek/pdf/2007%20egyeb/Scan0038.jpg

A levél nem beszél egyéni engedély kérelemről. János az NHH levél után beszélhetett volna a hatósággal, mielőtt a MRASZ tagjait egyéni kérelmezésre biztatta volna, így korai fázisban kiderülhetett volna a téves értelmezése és az egész mostani cirkusz elmaradhatott volna.

A MRASZ fenti félretájékoztató írásának a haladéktalan letörölését kérem a másik zagyvasággal együtt. Miután megtörténik, kérem az adminisztrátort, hogy ezt a topikot is törölje a HASix fórumról. Azt gondolom ugyanis, hogy jóhiszemű tévedés történt, amit helyre lehet hozni. Ennek része a kért Internetes szövegek törlése.

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
« Válasz #24 Dátum: 2007 Augusztus 02, 12:19 »
Tamás!

A teljes topik törlése szerintem nem lenne jó. Vannak olyan hozzászólások, hanganyagok, amelyeknek elvesztése fájdalmas lenne. Az engedély értelmezése is hasznos és tanulságos (főleg Krisztián értelmezésére gondolok).

Amennyiben létrejön a gentlemens' agreement, egyes hozzászólások törlésével, mások átszerkesztésével a topik megmaradhatna.

Tanulságos és érdekes a helyzet jelenleg: mivel 70 MHz globálisan nincs allokálva a rádióamatőr szolgálat részére, az e sávban dolgozó minden állomás valamiféle kereskedelmi engedéllyel dolgozik és nem rádióamatőr szolgálat.  Annak ellenére sem, hogy számukra engedélyezték a rádióamatőr hívójellel azonos hívónevet és a rádióamatőr stílusú forgalmazást.

Javaslatomat megfontolásra ajánlom.
73, dx de Tibi, HA2MN

Nem elérhető torolve

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #25 Dátum: 2007 Augusztus 02, 12:34 »
Tibi,

Megértelek. Úgy finomítom az ajánlatomat, ha ma lekerülnek a MRASZ honlapra tett félrevezető írások, akkor a saját írásaimat, amiket azok magyarázatára írtam, szintén letörlöm. Ez Krisztiánt, a többi hozzászólót, és az adminisztrátort semmire sem kötelezi.

Az érintett urakat számára a kérésem levélben is elment:

From: Holman Tamás
Sent: Thursday, August 02, 2007 10:30 AM
To: 'Mach János'; 'FELBER GYULA'
Cc: 'Parrag Gábor'; 'Czuczy András'; 'Tarkovács Sándor'; 'FEO'
Subject: félreértés

Mach János és Felber Gyula urak részére:

Tisztelt Uraim!

Sajnálatos félreértésetek folytán nagyon negatív színezetett kapott a 70MHz kísérletünk. Kérem, hogy a félreértelmezésből adódó félretájékoztatásokat szüntessétek meg:

http://forum.hasix.org/smf/index.php/topic,1342.msg9207.html#msg9207

Méltatlan a hatóság részéről kapott nagyszerű segítséggel így visszaélni.

Megértéseteket  köszönöm, és haladéktalan intézkedésetek várom
Üdvözlettel: Holman Tamás

Nem elérhető ha4yf

• Sr. Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #26 Dátum: 2007 Augusztus 02, 12:38 »
Nem merek hozzáírni, mert egy másik téma is akkor pukkadt ki, amikor beleszóltam. Most mégis elmondanám a jelenlegi, elég kitartónak gondolt véleményem.

Akármi is áll a fórum szabályzatában, én a törlés ellen vagyok. Még akkor is, ha ellenem (is) szól. Ugyanis ez  megfontoltabb hozzászólásokra késztet, vagy ha már nagyon véres a feje a hozzászólónak, kiszáll a ringből. Nem beszélve arról az előnyről, amit a felelőtlen vagdalkozók elleni háttér jelent: "Itt ezt és ezt írtad." Ez vezethetne a viták értelmes lezárásához, a vesztes megszégyenítése, megalázása nélkül. E két utóbbi stáció nálunk a viták kezdetét jelzi.

"Uraim!" Hogyan akarjuk elsajátítani az emberi fejlődés ezen szakaszában kívánatosnak mondható problémamegoldó képességet?  Túl gyakran hangzik el magyar szájból az "Ez az utolsó ..., nem akarok többet ...", újabban külföldi nyelven is.

Ami a konkrét ügyet illeti, kevés a köze a ham spirithez. Valaki emlékszik-e bármelyik csapatból arra az időre, amikor katonai rádiókkal forgalmaztunk aratás idején a csökött hírközlési infrastruktúrát megerősítendő a magunk szerény amatőr eszközeivel. Várom a bejelentéseket a részletek megjelölésével, ki és mivel sértette a profi forgalmazási etikát, használta a ... rövidítést stb.

Itt tartunk, ide jutottunk.

Hetvenhárom, déiksz. Béla    

P.S. Tamással egyetértek, a méltatlanság találó jelző, a fentieket tekintsétek terjedéskutató tevékenységem részének. 

73, Béla

The quieter you become, the more you are able to hear.

ha5di

• Vendég
« Válasz #27 Dátum: 2007 Augusztus 02, 18:52 »
Sziasztok,

szerintem nem szabad törölni sem a topic-ot sem egyes hozzászólásokat. Igy kerek ahogy van, és igy marad érthető a teljes beszélgetés folyam. Egyes hozzászólások törlése értelmezhetetlenné teszi a többit.

Ami le van irva később is felvállalható. Amúgy meg egy hónap múlva nem hir hanem történelem.

Vagyis részemről egyelőre semmi ok semmi törlésére, és ezen nem változtat a MRASZ honlap tartalma sem.

73... Béla, HA5DI

Nem elérhető torolve

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #28 Dátum: 2007 Augusztus 02, 20:41 »
Rendben Béla, jó reggelt!

De hát amúgy sincs miről beszélnünk. Emiles ajánlatom válasz nélkül, a MRASZ honlap félremagyarázó lapjai pedig törlés nélkül maradtak.
Nagyon ritkán töröltünk valamit is a fórumról. Rendkívül indokolt esetben látom értelmét az utólagos korrekciónak. Ha közerkölcsöt, vagy valakit személyében durván megsért egy írás, akkor van értelme egyáltalán.

A magam részéről úgy éreztem, hogy egy rádióamatőr szövetség részéről egy új rádiósáv megszerzésére irányuló kezdeményezés elgáncsolása, ellehetetlenítési akciói, és a tagok szándékolt félrevezetése nagyon sérti mindnyájunk erkölcsi érzékét. Próbáltam volna a buta szövegeket az értelmezésükkel együtt meg nem történtnek látni.  Nem próbálkozom többet, itt maradnak az írások!

Nem elérhető torolve

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #29 Dátum: 2007 Augusztus 04, 06:13 »
Idézet
A MRASZ rádióengedély névsorában megjelölt személyek betartották a hatóság előírásait. Hogy a másik szervezet részére kiadott rádióengedélyben megjelölt személyek mit tettek, annak elbírálására csak a hatóság jogosult.

A MRASZ bízik abban, hogy a hatóság nyilvánossá teszi mindenki számára a HRK részéről hatóság részére megküldött állomás-naplók tartalmát. Azt követően a MRASZ ki fogja alakítani a hivatalos álláspontját – a rádióamatőrök által ON4KST chat-en, 70 MHz WEB-en és DX CUSLTER-ben július hónapban megjelent bejegyzéseknek megfelelően.

Budapest, 2007. Augusztus 01.
MRASZ
forrás: http://www.mrasz.hu/fooldal/aktualis/2007/70mhz/70mhztajekoztatas.htm

Hogy mit tettünk? Nem kell ehhez hatósági elbírálás. Jót rádióztunk, és közben nagyon jól éreztük magunkat. Erre szólt a hatósági jogosítványunk.
Élveztük az új sávot, tetszett hogy sokszor a 70MXXX hívójelünket mondva mégis HAXXX hívójelünkre válaszoltak.  Örömmel láttuk, hogy a DX Clusterbe beírták mindkét azonosítónkat.

Nem szükséges hatóságilag felfedni a logunkat sem. Augusztus elsején kilenc órától elérhető az Interneten, és még jelszót sem kell megadni az olvasásához: http://holman.ehc.hu/70Mxxx_kiserlet_riport.pdf

Véleményem szerint, a fenti írás helyett elegendő lett volna a MRASZ 70MXXX beszámolót elhelyezni a kísérletben létesített összeköttetésekről. Lehet, hogy van összefoglaló riport, csak jelszóval védett területre került? Vagy még sincs?  Netán a hatóságot kellene megkérnem, hogy mutassa meg nekem? Ezután tudnám csak kialakítani a hivatalos álláspontomat?

Nektek van már hivatalos álláspontotok?