Szerző Téma: HA-QRP verseny  (Megtekintve 2297 alkalommal)

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
HA-QRP verseny
« Dátum: 2007 Október 10, 15:24 »
Szervusztok!
Megjelent az idei QRP verseny kiírása. Mint minden évben,ezúttal is szerepel a műszaki feltételek között "a végfokozat DC-input nem haladhatja meg a 10W-ot".
Ezzel kapcsoolatban fölmerült a kérdés: hogyan egyeztethető ezzel össze az a kialakult gyakorlat,amikor is a szélessávú végfokú tcvr kimenetét beállítják 6W-ra?
Azzal együtt,hogy a versenyértékelők ezt elfogadják,nincsen ütköző a drive gombon és előfordulhat,hogy több szalad ki-egy új szorzónál.
Egyébként is,ahhoz,hogy 6W legyen a kimenő-jóval több mint 10W bemenőteljesítmény kell. Mi a véleményetek?

ha5di

• Vendég
Re: HA-QRP verseny
« Válasz #1 Dátum: 2007 Október 10, 16:45 »
Annak idején, amikor elindult a HA-QRP verseny nem gyári, hanem saját készítésű végfokokkal dolgoztunk ahol korrekt módon mérni lehett a bemenő teljesítményt. Ma gondolom sokan indulnak el gyári QRP berendezéssel, ahol nincs mód a DC input mérésére. Egyébként is kit érdekel, hiszen igazi műszaki jelentése csak a kimenő teljesítménynek lenne. Amúgy az egy szál végtranzisztor ki sem bírta a 10W bemenőt, de persze mások voltak a műszaki követelmények is.

Számomra izgalmasabb az a kérdés, hogy elegendő-e a résztvevők önfegyelmére számítani az akármilyen módon megfogalmazott teljesítmény korlát betartásánál, tekintettel egyes világversenyek QRP gyakorlatához idehaza, ld egyéb HASix rovatok.

Szerintem elavult a kiírás, érdemes lenne rajta változtatni. Nem tetszik az sem, hogy csak 80m-re van kiírva. Ide nem tudok kirakni használható antennát, felsőbb sávokra igen.

A teljes kiírás itt olvasható: http://www.radiovilag.hu/haqrp2.htm

Üdv... Béla, HA5DI

Ui.: Ne kérdezzétek miért, de ösztönösen a MRASZ honlapján kerestem a kiírást, eredmény nélkül. Mire mennénk a Google nélkül?

« Utoljára szerkesztve: 2007 Október 10, 16:53 írta ha5di »

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
« Válasz #2 Dátum: 2007 Október 10, 19:51 »
Pedig az eredeti elvben egy érdekes és 100%-ig rádióamatőr szellemű gondolat is fellelhető:

* tanulj meg egyszerű végfokot barkácsolni - amely jó hatásfokú pl. távíróra. És csak a 80 méteres (igen alacsony frekvenciájú) sávot kell tudnia és csak 10 W-os "játékteljesítménnyel", így abszolút nem bonyolult, inkább tényleg csak játék.
 * barkácsolj értelmes antennát - amelynek nyeresége is van
 * kábelveszteséget tartsd ésszerű kereteken belül
 * tanulj meg morzézni - mert ezzel itt többet érsz, mint a fóniával

A szabály igen egyszerű: max 10 W DC teljesítmény mehet be a végfokodba (és természetesen a meghajtó teljesítményt nem illik kicsatolni az antenna felé). A többi rád van bízva. Roppant találó volt a kiírás.

Sajnos, ahogy a konstruktőri tevékenység utolsó fényei látszódnak már csak napjainkban, úgy fog a fenti - egyébként tetszetős elv is eltűnni.
A klasszikus rádióamatőr barkácsolós, szó szoros értelmében amatőr tevékenység helyét a profizmus, a gyári rádiók, a számítógéppel segített morze és egyéb digi módok veszik szép lassan át, majd a klasszikus rádióamatőr tevékenység évtizedek távlatában fokozatosan kihal.

Helyét  a jövőben már a rádióba épített professzionális hang/kép/adat átviteli megoldások fogják átvenni. Ha fájó a gondolat, ha nem, erre haladunk. Kérdés már csak az, hogy milyen célt érdemes kijelölni a fiatalságnak, hogy legyen is utánpótlás a történelmileg "rádióamatőr"-nek hívott területen?

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
« Válasz #3 Dátum: 2007 Október 10, 20:00 »
...... kerestem a kiírást, eredmény nélkül. Mire mennénk a Google nélkül?

Nem akarok a "közösség erejével" példálozni, de ajánlom figyelmedbe a

http://wiki.ham.hu/   ---> Aktuális események  menüpontját.

Szeptember 5-e óta fennt van itt is a rádióamatőr közösség ereje által.
Ha pedig valami nem helyes rajta, valamelyik rádióamatőr remélhetőleg kijavítja, és innentől kezdve stimmelni fog.

ha5di

• Vendég
« Válasz #4 Dátum: 2007 Október 10, 20:03 »
...
 * barkácsolj értelmes antennát - amelynek nyeresége is van
...

Zsolt,

mondanál egy gyakorlati példát a könnyen, otthon megvalósítható nyereséges antennára a 80m-es sávban?

Egyébként egyetértek és nem felejtem el azt az örömöt és lelkesedést, amivel annak idején a HA5KFU-n a Vári Kollégiumban a QRP versenyekre készültünk (HA6ND, HA5UY, ....), a sorban elhalálozó végtranzisztorokra, az 1-2W kimenőre.

No meg arra, milyen hülyén nézett rám a vésnök, amikor az RT-től kapott serlegekre rávésettem, hogy a  "HA QRP verseny I. helyezettjének, 197x", mert csupaszon kaptuk a kupát. Ettől függetlenül (illetve ezzel együtt) jó buli volt.

Béla, HA5DI

ha5flt

• Vendég
« Válasz #5 Dátum: 2007 Október 10, 20:33 »
No meg arra, milyen hülyén nézett rám a vésnök, amikor az RT-től kapott serlegekre rávésettem, hogy a  "HA QRP verseny I. helyezettjének, 197x", mert csupaszon kaptuk a kupát. Ettől függetlenül (illetve ezzel együtt) jó buli volt.

:-)))

ha5flt

• Vendég
« Válasz #6 Dátum: 2007 Október 10, 20:35 »
Én meg a hétvégén láttam 458km-es összeköttetést 10GHz-en (távírón). Ott is csak pár watt volt a teljesítmény. ;-)

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2007 Október 10, 21:41 »
Lapok szerint a Pioneer űrszonda eredetileg 8W-tal adott. Most már a naprendszeren kívül halad,ahol rendkívül kevés a napelemek szolgáltatta energia.
Nehezen,de még tudják fogni a jeleit.

Nem elérhető ha5uy

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2007 Október 10, 21:47 »
Tényleg nagyon KiráJ volt.

Egyszer 2db BFY34-vel megépített végfokkal versenyeztünk. HA0DY Béla hozta a 0-ik körzetből és a verseny alatt többször lovat cseréltünk benne, mert mindig elszállt az egyik tranzisztor. Miután meguntuk a csereberét egy tranzisztorral csináltuk végigh a versenyt. Nem értük el a kiírásban definiált teljesítményt, de így is harmadik helyezést értünk el miután "elveszett" egy oldal a LOG-ból az Éertékelő Bizottságban (HA5KU Feri talán emlékszik reá :::)))))))))) kac..kac..)
Egy ...KDQ nevű állomás nyerte azt a versenyt is.

Egy másik HA-QRP versenyre építettünk egy csöves végfokot EF80-al. László Pisti (HA7LN) volt a projekt menedzsere.
Nagyon jól sikerült, a tápot egy öreg labortáp adta (300V anós,, ???V segédrácsfesz, fűtés, stb )
A verseny alatt nagyon postosan betartottuk az ellőírásokat. Igaz akkortájt a napfoltok száma kissé magasabb volt,
egész jó dx-eket is csináltunk.

Az antennánk szintén jó magasan, >30m és rendesen le volt hangolva (HA7LN, Pista nagyon igényesen vezette le ezeket a projekteket)

A fentiek miatt ismét tervezem, hogy részt veszek a versenyen, mint ahogy tavaly is csináltam néhány QSO-t.
A kiírást sajnos az SM3CER oldalról olvastam el, ahol a LOG beküldési címként Fáber Józsi mail címe szerepelt.
Józsi később jelezte, hogy rossz címre küldtem a LOG-ot és javasolta, hogy küldjel el HA5KU részére.
Elküldtem.-

Azóta sem kaptam választ, mint a régi szép időkben...

Az elmúlt 30, azaz harminc év alatt én kb 20 évet kihagytam, nem gyakoroltam ezt a hobbit.
Néhány éve újra elkezdtem rádiózni, de úgy látom, hogy a Mrasz és tsai nem változtak.
A Rádiótechnika sajtóterméjk és általa szervezett esdemények is meglehetősen gagyi módon szerveződnek.

Ennek ellenére részt fogok veni az általuk szervezett HA-QRP versenyen.

Még a LOG-ot is elküldöm, akkor is ha eltűnik néhány bájt vagy oldal belőle.

Ha valakit megsértettem... őszinte részvétem.

Üdvözlettel:

Bali György HA5UY

A telefonszámom a www.qrz.ru oldalon megtalálható.

« Utoljára szerkesztve: 2007 Október 10, 22:28 írta ha5di »

ha5flt

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: 2007 Október 11, 00:42 »
Kegyetlenül hosszú az az egy hét.  Egyszer ketten csináltuk egy klubban, amíg bírtuk, és általában nem gond egy kis virrasztás, de akkor pár nap után úgy néztem ki, mint egy Unicum-reklám (amit még véletlenül össze is gyűrtek), és annyira a vízvonal alatt voltam, ami a koncentrációt illeti, hogy emlékszem, éppen válaszoltam egy nyugatnémetnek, aki végre rámtalált valahol a sávban, de aztán kicsit később ébredtem csak fel újra, arra, hogy automatikusan CQ-zom - az összeköttetés meg a koppanással valószínűleg félbemaradt...

Nem elérhető ha5uy

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2007 Október 11, 07:33 »
Az előző hozzászólásom végét kissé hamarabb lezártam, mint terveztem.
Szóval ez egy hobbyí ezt a versenyt játéknknak é snem versenynek tekintem. Ennek ellenére jó lenne, ha a hasonló aktivitások és versenyek kiértékelése korrekt módon, a kiírásnak megfelelően történne.

Anno végigcsináltuk úgy, hogy négyen váltottuk egymást, de azt hiszem ma erre egyikünknek sincs ideje.
Néhány órát és estét rászánok.