Szerző Téma: QRP forgalmi technikák  (Megtekintve 9904 alkalommal)

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
QRP forgalmi technikák
« Dátum: 2005 November 11, 05:26 »
Ahogy egy QRO-s látja

A rövidhullámok terjedési tulajdonságainak folyamatos változása, kiszámíthatatlansága meglepően alacsony teljesítmények és akár kompromisszumos antennák alkalmazása esetén is összeköttetési lehetőségeket biztosít. A naptevékenység aktuális jellemzőinek ismerete ugyan jelzés az általános terjedési trendre, ugyanakkor az ionoszféra pillanatnyi állapota kiszámíthatatlan, akár pozitív, akár negatív irányban.

Tiszteletreméltó vállalkozás QRP adóval rádiózni, nagyfokú türelmet, szerencsét, idővel kialakult megérzést (tapasztalatot) igényel a sávokon elérhető eredményességre való törekvés. Ha a Wattok számát megkötjük, vagy éppen a berendezés teljesítménye adott, technikailag egyetlen lehetőség marad: az antennarendszer fejlesztése – már ahol ez egyáltalán lehetőség. Számos amatőr szenved a világon az „antennanyomortól”, megoldás a kompromisszumos antennák alkalmazása, legyen az egy mágneses antenna, egy darab drót vagy éppen bármilyen egyéb antennapótlék. Lényeg az, hogy ott legyünk a sávban.

Vélhetőleg minden rövidhullámú amatőr belekóstolt már a QRP teljesítmények többnyire, s főleg eleinte keserű kenyerébe. Manapság nehéz áttörni az átlagosan 100 Wattos adók által keltett QRM-et, nehéz versenyre kelni egy nagyobb teljesítményű állomással, ha ugyanazon állomást hívjuk.

Néhány forgalomtechnikai trükk azonban segíthet, elsődlegesen távíró üzemben.

Alapvető – noha inkább a kezdőkre jellemző – tulajdonság az, hogy az operátor a legerősebb állomásokat keresi vagy több hívó állomás esetén a legerősebbnek válaszol. Nos, ezen a szakaszon túljutva, a tapasztalatok megszerzésével, a forgalmi biztonság növekedésével egyre inkább barátságot kötünk a zajjal, a zajból alig kiemelkedő állomásokkal. S valahol itt kezd igazán izgalmassá válni a dolog, akár QRP, akár QRO berendezést üzemeltetünk. Gyakran előfordul, hogy a zajból éppen csak kiemelkedő állomásként egy távoli DX-et veszünk, ugyanakkor az sem ritka, hogy rövidhullámú értelemben egészen közeli állomást hallunk. Az utóbbiak többféle terjedési anomália segítségével válnak hallhatóvá, közülük talán legizgalmasabb a föld körüli terjedés. Így válhat abszolút DX-szé (sávtól függően) egy HA5-ös állomás számára egy HA1 vagy éppen egy HA0 és vica versa.

És a lényeg az, hogy ezek az állomások meglepő módon többnyire meghallanak minket.

A gyenge állomásokkal végül is komplett QSO-t lehet lebonyolítani, s mindjárt az első tanulság: keressük a gyenge állomásokat, mert mások átsiklanak felettük!

A távírósávokban dolgozva elrettentő dolgokat lehet tapasztalni. Számos állomás nem hangol hajszálpontosan az ellenállomásra. Ennek az az eredménye, hogy napestig hívogathatja, soha nem fogják meghallani. Kiesik a szűrő ideális átviteli sávjából, s ahhoz nem elég erős, hogy a meredek szűrőoldali csillapítás miatt észlelhető jelet produkáljon az ellenállomás vevőjében. Itt szükséges megjegyezni azt is, hogy a jó QRP berendezés kritériuma az adó és a vevő frekvenciájának nagyon pontos együttfutása vagy az ennek megfelelő ideális távírószűrő frekvencia beállítása. Néhány száz Hz-es eltérés esetén az ellenállomás még nyomokban sem hallja meg a hívást.

Elrettentő példa az is, hogy nem ritka a gondatlanságból elkövetett 500-900 Hz-es melléhangolás. A Clarifier vagy a RIT segítségével megcsíphetők a félrehangolt állomások, ebből viszont sajnálatos módon egy általánosnak mondható forgalmi gyakorlat terjedt el: kevesen vannak, akik azonos frekvencián dolgoznak egymással. Eredménye az összeköttetéshez szükséges sávszélesség megnövekedése, az ellenállomás látszólagos süketsége, felesleges hívogatások, mérgelődés.

Ellenszere az, hogy egy állomást mindig azon a frekvencián hívjunk meg, ahol az utolsó összeköttetést befejezi. Régi távírós, egyben DX trükkről van szó. Még sok hívó állomás közül is nyerők lehetünk.

A QRP állomások másik forgalomtechnikai furcsasága az, hogy beállnak a számukra fenntartott frekvencia tartományba, s hívnak, hívnak, hívnak. Amennyiben leragadunk egy frekvencián, nem vagyunk képesek követni a sáv terjedési tulajdonságainak változását, s ami még rosszabb, nem is tudjuk kihasználni a pillanatnyilag adódó lehetőségeket. Lehet az is, hogy a sáv már régen lezárt, s az üzem végén elmondhatjuk, hogy ma is jót hívtunk. Nem hiszem, hogy ez különösebben szórakoztató lenne.

A QRP munka lényege a poraktivitás, azaz a lehetséges ellenállomások felkutatása és meghívása. Ez fajta forgalmi attitűd sokkal nagyobb hozammal jár és szórakoztatóbb, mint várni arra, hogy egyszer csak valaki válaszol a már jó ideje adott CQ-ra. Ne felejtsük el, hogy a gyenge jelektől sokan félnek, s a jobb DX-ek igen ritkásan néznek be a QRP hívófrekvenciákra.

Megfelelő tapasztalattal viszont már el lehet dönteni azt, hogy mikor érdemes mégis az általános hívással próbálkozni, mert a sáv éppen alkalmas rá.

Nos, aki QRP állomást üzemeltetve eljut odáig, hogy vadászgat a sávban, olyan terjedési és forgalmi tapasztalatokra tesz szert, amelyek a későbbiek folyamán nem nélkülözhetőek a minőségi DX munkában.

QRP-t üzemeltetni jó iskola, sőt szenvedéllyé válhat. Jó iskola, mert aki nem járta ki, QRO-val is forgalmazhat bűnrosszul, eredménytelenül.
« Utoljára szerkesztve: 2005 November 11, 05:32 írta ha2mn »
73, dx de Tibi, HA2MN

ha5di

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #1 Dátum: 2005 November 11, 07:44 »
Idézet
A QRP állomások másik forgalomtechnikai furcsasága az, hogy beállnak a számukra fenntartott frekvencia tartományba, s hívnak, hívnak, hívnak. Amennyiben leragadunk egy frekvencián, nem vagyunk képesek követni a sáv terjedési tulajdonságainak változását, s ami még rosszabb, nem is tudjuk kihasználni a pillanatnyilag adódó lehetőségeket. Lehet az is, hogy a sáv már régen lezárt, s az üzem végén elmondhatjuk, hogy ma is jót hívtunk. Nem hiszem, hogy ez különösebben szórakoztató lenne.

A QRP munka lényege a poraktivitás, azaz a lehetséges ellenállomások felkutatása és meghívása. Ez fajta forgalmi attitűd sokkal nagyobb hozammal jár és szórakoztatóbb, mint várni arra, hogy egyszer csak valaki válaszol a már jó ideje adott CQ-ra. Ne felejtsük el, hogy a gyenge jelektől sokan félnek, s a jobb DX-ek igen ritkásan néznek be a QRP hívófrekvenciákra.
Tibi,

kösz az összefoglalót, nagyon igaz, amit leírtál és saját QRP-s tapasztalataim alapján csak meg tudom erősíteni. Nem túl nagy aktivitással, de az elmúlt másfél évben jó pár QSO-t csináltam 14MHz-en 4W kimenővel és egy félhullámú padlásdipóllal CW-n. Lettek VE/K és pár közép-amerikai illetve európai ritkaságok is és sok esetben az ellenállomás is QRP volt. Jól éreztem magam, nem volt szenvedés. Ehhez persze hozzátartozott a sávon belüli moblitás, vagyis hogy rá tudtam hangolni az ellenállomásra.

A megfelelő forgolmazási technikák alkalmazásának szükségessége vagy javallata persze nem csak a QRP állomásokra vonatkozik, hanem a QRO-ra.

Azt azonban ne felejtsük el, hogy a QRP-s állomások jelentős része nem gyári, hanem saját építésű (kit-ből összerakott) egyszerű készülékkel dolgozik, ami kvarc vezérlésű, így nem tudnak odébbhangolni a QRP hívófrekvenciáról. Segítsük őket azzal, hogy figyeljük a hívófrekvenciákat és válaszoljunk nekik. Itt sok QRPp, 1W-nál kisebb teljesítményű állomás is dolgozik.

Összességében a QRP nagyon jó jéték annak, aki nem csak a "répázásban" leli örömét, de jó iskola mindenkinek, aki rádió mellé ül.

Apropó jó kérdés, mi is a QRP. Szerintem a CQ MIR verseny ennek jó definícióját adja:

B4 Single Operator - All bands QRP – Mixed

( PEP RF Output Power not more than 5 Watts. The participant
         has to send "/QRP" after his callsign in the contest)
« Utoljára szerkesztve: 2005 November 11, 08:53 írta ha5di »

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
QRP forgalmi technikák
« Válasz #2 Dátum: 2005 November 11, 08:25 »
Idézet

Hihi

A fenti modszer azt hiszem nem csak a QRP-re jellemzo.

A kW-os allomas is ezt teszi. Hiv hiv aztan ha nem valaszolnak akkor odebbmegy es hiv hiv...

Allitolag "szorakoztato."

De Belanak igaza van. A QRP sokszor azert nem keresgel, mert nem tud olyan gyorsan kvarcot cserelgetni.
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

ha5di

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #3 Dátum: 2005 November 11, 08:56 »
Idézet
A kW-os allomas is ezt teszi. Hiv hiv aztan ha nem valaszolnak akkor odebbmegy es hiv hiv...

Pontosabban hív helyette a gép. Eközben lehet újságot olvasni, TV-t nézni, a neten beszélgetni, stb. Mind olyan, amit félbe lehet szakítani, ha valaki válaszol.

Keresgélni, meghívni valakit időtrabló, aktív tevékenység
« Utoljára szerkesztve: 2005 November 11, 08:56 írta ha5di »

ha5x

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #4 Dátum: 2005 November 11, 09:16 »
Idézet
PEP RF Output Power not more than 5 Watts. The participant
has to send "/QRP" after his callsign in the contest)

Sziasztok!

Mi a véleményetek a  "/QRP"  kiegészítés használatáról?

Az én tapasztalataim a következők:

a.) Jó adni, mert az ellenállomás rögtön tudja miért hall rosszul, és ha pici empátia is szorult belé, jobban figyel, többször enged nekifutni stb stb.

b.) Nem jó adni, mert az elektronikus QSL-rendszerek jelenleg nem igazán kezelik jól (vagy éppenhogy igen?)  Ugyanis  a  HA5XA és a HA5XA/QRP két külön accountot jelent, tehát külön logot kell vezetni,  és gyakori jelenség, hogy az ellenállomás nem fűzi hozzá a hívójelhez a /QRP-t és így nem találnak egymásra az elektronikus igazolások, vagy éppen a QRP állomás küld a "normál" QSL accountjáról igazolást, a partner viszont /QRP -ként rögzítette a logban és töltötte fel...

c.) Érdekes dilemma a QRP kitelepülés esete is.  A hatályos rendelet szerint kitelepülés esetén  /P-t vagy /körzetszámot kell adni.  A   HA5XA/1/QRP  pedig nem igazán nyerő...   Küföldön járva szintén dilemma, hogy mondjuk eleve gyenge jeleinkkel tegyük-e próbára partnereink türelmét mondjuk egy  ES0/HA5XXA/QRP  hívójel igen sokszori lassú végigadásával vagy mondjuk egy verseny során...  

Úgy vettem észre, hogy a /QRP -t ki a hívójel részeként, ki csak egy kiegészítő információként használja...  Vesd össze:    

CQ DE HA5XA/qrp  HA5XA/qrp   PSE K  
CQ DE HA5XA HA5XA /qrp PSE K  

ami szintén problémákhoz vezethet (lásd pl. fentebb említett elektronikus QSL-rendszerek) ,  clusterbejegyzések stb stb.
« Utoljára szerkesztve: 2005 November 11, 09:18 írta ha5x »

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
QRP forgalmi technikák
« Válasz #5 Dátum: 2005 November 11, 09:18 »
Idézet
Idézet

Pontosabban hív helyette a gép. Eközben lehet újságot olvasni, TV-t nézni, a neten beszélgetni, stb. Mind olyan, amit félbe lehet szakítani, ha valaki válaszol.

A legszebb amikor pl. a WSJT vagy valami hasonlo QSO-zik egyedul....

A QRP-zes egy nagyon jo dolog. Aki nem probalta ki az szegenyebb maradt egy elmennyel.
73 es DX!
Feri
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
QRP forgalmi technikák
« Válasz #6 Dátum: 2005 November 11, 09:21 »
Idézet

En erre szavazok. Az allomas amire a hivojel szol az nem valtozik attol, hogy 5W helyett 6W-al kezdek adni.
73 es DX!
Feri

HG3IPD

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #7 Dátum: 2005 November 11, 13:11 »
Idézet
Idézet

Miért baj az, hogy dolgozik helyetted a gép? Számos más területen is segít a gép, miért pont itt ne tehetné?
Hogy lehet X keresgélő állomás közül akár egyet is meghívni, ha mindegyik csak keresgél, és egyik sem hív?

ha5x

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #8 Dátum: 2005 November 11, 15:03 »
Idézet
Hogy lehet X keresgélő állomás közül akár egyet is meghívni, ha mindegyik csak keresgél, és egyik sem hív?

Ez egy nagyon jó kérdés.

Gyakori, hogy hallok egy-egy érdekesebb állomást, aki keresgél, de sajnos nem CQ-zik. Na, olyankor keresek valami frekit az illető vadászmezejéhez közel, és elkezdek veszettül CQ-zni én. Néha mázlim van.  Persze nagy mértékben elősegíti a mi "megtalálási arányunkat", ha valami jó hívójelünk van.  Pl. az  S5/HA2004EU hívójelre még 5W-tal is haraptak a népek, HA5XXA-val meg néha fél kilowattal is CQ-zhatok (CQ-zhat a számítógép :) órákig.

ha5di

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #9 Dátum: 2005 November 11, 15:14 »
Idézet
Pl. az  S5/HA2004EU hívójelre még 5W-tal is haraptak a népek, HA5XXA-val meg néha fél kilowattal is CQ-zhatok (CQ-zhat a számítógép :) órákig.
Milyen volt az arány anno HA5XA-val?
« Utoljára szerkesztve: 2005 November 11, 15:14 írta ha5di »

ha5flt

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #10 Dátum: 2005 November 11, 20:15 »
Idézet
Ha a Wattok számát megkötjük, vagy éppen a berendezés teljesítménye adott, technikailag egyetlen lehetőség marad: az antennarendszer fejlesztése
Nem feltétlenül. Nagyon tetszenek a QRPPPPP... összeköttetések. Merthogy adott kisugárzott teljesítmény, antenna stb. körülmények közt mivel lehet javítani a jel-zaj viszonyt? Például a sávszélesség csökkentésével. Távírón mitől függ a sávszélesség? A jelek (jel/szünet) változásának gyorsaságától. Tehát csökkentsük le a sebességet (próbálkozzunk, mondjuk, fél percig tartó pontokkal és másfél perces vonásokkal :-)), és ha lecsökkentettük a sávszélességet adás oldalon, megpróbálhatjuk hasonló paraméterű, "tized Hertzes sávszélességű" vevővel kihámozni a pár ezer kilométerrel odébb, 1 milliwatt alatti teljesítménnyel kisugárzott négyszögjel maradékát a zajból (vegyünk mintát újra és újra az adott sávból, invokáljuk a sikerhez Fourier szaktárs szellemét is, míg el nem unja a több órányi számolgatást stb.). Persze DSP kell ennek a realizálásához. Kulcsszavak: qrss, qrpp, qrppp, microwatting stb.

http://www.weaksignals.com/

De ez is jó oldal:
http://www.geocities.com/radio107mhz/

A legegyszerűbb adó:

:-)
« Utoljára szerkesztve: 2005 November 11, 20:31 írta ha5flt »

ha5x

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #11 Dátum: 2005 November 11, 20:25 »
Idézet

Fú, de rég volt, már el is felejtettem.    Szerintem egyébként az XXA különlegesebben hat, van egyfajta ritmusa. De ettől még nem szeretem :)

ha5flt

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #12 Dátum: 2005 November 11, 20:35 »
Idézet
Idézet

Fú, de rég volt, már el is felejtettem.    Szerintem egyébként az XXA különlegesebben hat, van egyfajta ritmusa. De ettől még nem szeretem :)
Mondtam már, hogy egy hívójelet utáltam életemben? Az az I5SHE vagy valami hasonló volt... Miután sokadjára keveredtem bele, pontsorozatként adtam a nevét, de ha3... Szegény. Biztosan nem tetszett neki. Fiatalság-bolondság. :-))

ha5x

• Vendég
QRP forgalmi technikák
« Válasz #13 Dátum: 2005 November 11, 21:47 »
Nekem  S55S -sel van távíró QSO-m. Kifejezetten tetszett a hívójele.  De ez OFF. :)

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
QRP forgalmi technikák
« Válasz #14 Dátum: 2005 November 14, 23:55 »
Sziasztok!

Egy kis csemege (legalább is számomra az volt):

UA1AVA/B   14062.0   10 Nov 13:20   HA2MN   KO59EW 100mW fair cpy hr

HA5DI:

Idézet
A megfelelő forgolmazási technikák alkalmazásának szükségessége vagy javallata persze nem csak a QRP állomásokra vonatkozik, hanem a QRO-ra.

Azt azonban ne felejtsük el, hogy a QRP-s állomások jelentős része nem gyári, hanem saját építésű (kit-ből összerakott) egyszerű készülékkel dolgozik, ami kvarc vezérlésű, így nem tudnak odébbhangolni a QRP hívófrekvenciáról. Segítsük őket azzal, hogy figyeljük a hívófrekvenciákat és válaszoljunk nekik. Itt sok QRPp, 1W-nál kisebb teljesítményű állomás is dolgozik.

Igen, teljesen egyetértünk.

Sri, erre nem gondoltam. Kérdés: visszahívhatok-e QRO-val állomást a QRP alsávban? Szerény véleményem szerint nem tanácsos, mert letakarhatom a többi QRP állomást. Megoldás?

HA7AF:

Idézet

Sokan ezt teszik, nem csak a ritka DX-ek és a kW-osok. Lásd lejebb egy szavazás eredményét!

HA5X:

Idézet
Úgy vettem észre, hogy a /QRP -t ki a hívójel részeként, ki csak egy kiegészítő információként használja... Vesd össze:

CQ DE HA5XA/qrp HA5XA/qrp PSE K

ami szintén problémákhoz vezethet (lásd pl. fentebb említett elektronikus QSL-rendszerek) , clusterbejegyzések stb stb.

Sokan használják hívójel kiegészítésként a /QRP-t. Ugyanis diplomát kiadnak /QRP vagy bármilyen érvényes kiegészítésre is. Ez az első hívási formából tűnik ki. A második hívási forma alkalmi QRP állomást jelez.

Az általad felsorolt hívójel használati formák egyben el is döntik, hogy az elektronikus lapot hova kell küldeni. Az utóbbit az alaphívójelre. Amennyiben hívójel kiegészítéssel szeretnénk a lapot megkapni, valóban új felhasználóként kell regisztrálni magunkat a rendszerben. A kluszterbejegyzésnél nem probléma a beírt állomás, a beírónál viszont csak alaphívójelet enged (én így tapasztaltam).

HG3IPD:

Idézet

Érdekes kérdés! Az eHam.net-en volt egy szavazás erről:

Do you get on the air and call CQ? CQ-zol, ha bekapcsolsz?
Posted: Dec 02, 2004   (2184 votes, 69 comments) by VK5LA (2148 szavazat)

Survey Results Eredmény:

Yes! Igen!   42% (913)
Sometimes...    Néha... 28% (622)
Rarely...    Ritkán... 19% (408)
No. Nem.    10% (209)
What's "calling CQ?"    Mi az hogy CQ? 1% (32)

Akkor a "Nem"-re szavaztam. Most a "Ritkán..." kategóriába tartozom. 2x2-es kombinációt adok, 8 másodperces szünetekkel. 10 visszahívás nélküli CQ után elmentem vadászgatni.

Amikor CQ-zom, nagyon oda kell figyelni, +/- 0,5 kHz-es tartományban kell a zajból kihalászni  az esetleges visszahívást.  Még ha megy is a dolog, azaz mindíg visszahívnak, egy idő után az az érzésem támad, hogy elveszítettem a sávval a kapcsolatot. Leesik a toleranciaküszöb, s ezért 2-3 eredménytelen CQ után abbahagyom az egy frekvenciához kötött munkát.

HA5X:

Idézet
Gyakori, hogy hallok egy-egy érdekesebb állomást, aki keresgél, de sajnos nem CQ-zik. Na, olyankor keresek valami frekit az illető vadászmezejéhez közel, és elkezdek veszettül CQ-zni én. Néha mázlim van.

Igen, ezt lehet csinálni. Tényleg bejön néha.

HA5FLT:

Idézet
Kulcsszavak: qrss, qrpp, qrppp, microwatting stb.

Szerintem megér egy külön témanyitást. Már csak azért is, hogy tanuljunk belőle. Egyébként jó kis SETI íze van a dolognak, bár ez utóbbi offline jel(zaj)feldolgozás.

Off

HA5FLT, HA5X:

Idézet
I5SHE S55S

Egyszer, egy egész délután a 18 megás CW sáv azzal szórakozott, hogy 4Z4DZ vagy 5Z4DZ. A vélemények a kluszterbeírások alapján kb. 50/50%-ban megoszlottak. Pedig dübörgött. Egyébként 5Z4DZ volt. Visszahallgatva is problémásnak tűnt eldönteni. Megpróbálom a hangfájlt kikeresni, s ha valakit érdekel, felteszem valahova.

On

A QRP állomások visszahívása azért sem népszerű, mert túl lassan adnak. Az ember lemegy alfába, mire egy QSO befejeződik. Meg vagyok győződve arról, hogy a QRP operátorok jelentős része képes lenne sokkal gyorsabban is adni. Ha valamit nem ért az ellenállomás, úgyis visszakérdez. Rájöttem, hogy egy gyorsabb távíró jelsorozatot sokszor jobban levesznek (a gyors QSB miatt), mint a lassú jeleket. Ezért QRZ? estén variálom a sebességet, ha tejedési határeset van. A gyorsabb adás  többször bejön.

A lassú jeleket sokszor elviszi a cica. A hozzászólást nyitó hangfájl azért ilyen minőségű, mert kb. 20 percet kellett várni arra, hogy feljöjjön a terjedés. Ha gyorsabb lett volna, néhány perc elteltével összejött volna a 100%-os érthetőség. A második periódusban már lehet érzékelni, hogy a jelek kezdenek ismét elveszni.

Azt gondolom, hogy tévhit a teljesítmény és az adási sebesség közötti összefüggést mereven kezelni. A sáv aktuális állapota szabja meg, hogy mikor kell lassan, mikor kell gyorsan adni. No, meg az ellenállomás füle, természetesen.

Ha általános hívást adok, az ütem 16WPM. Visszahívás esetén felveszem az ellenállomás adási sebességét. Ha meghívok valakit, az ő adási sebességével teszem. Azt hiszem egy QRP állomásnak is célszerű valami hasonló technikát alkalmaznia, mert ha túl lassú, elveszhet a zajban, vagy átléphetik a visszahívását.

További témák amelyekről beszélni kellene:

- A terjedés tréfáinak kihasználása
- Pileup technikák
- ?
- ?
stb.

Bár már sokszor, sokan leírták, de megteszem ismét: Nem azért rádiózunk, mert informácíót akarunk eljuttatni az egyik helyről a másikra. Erre szolgál a professzionális kommunikációs ipar.

Az amatőr rádiózás válasz a természet egyfajta kihívására. Ez a válasz komplex: a technikától kezdve a háttérinformatikán keresztül a sávokon belüli munkáig, a tapasztalatok összegzéséig, közreadásáig terjed.

Ez a mi játszóterünk.  
73, dx de Tibi, HA2MN