Szerző Téma: QRP forgalmi technikák  (Megtekintve 9962 alkalommal)

Nem elérhető HA7AP

• Full Member
    • Profil megtekintése
Re: QRP forgalmi technikák
« Válasz #30 Dátum: 2011 Március 13, 15:27 »
Udvozletem!

A temaban elhangzott ket erdekes hivojel (igaz, offtopic volt). En nemreg talalkoztam egy erdekessel: M/SP7DPJ/M. Az elejen az M/ Angliat jeloli, a vegen pedig a /M a mobil uzem miatt van. (Eletem eddigi legrosszabb, de legalabb oszinte riportjat adta: 4/1-4/3-at).

73/DX
CW-n talán jobb :-)))
73 & DX de Imi HA7AP
HSC#1852 VHSC#396 SHSC#173 EHSC#101 HACWG#134 MCWG#96 A1Club#831 CTC#679 RCC#1116 CWops#808 FOC#1955 CFO#1018

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #31 Dátum: 2011 Március 14, 06:31 »
Lehet,hogy csak korrekt akart lenni.
Megfigyeltem,hogy a QRP állomásoknak jobb riportot adnak sokan.
Jó módszer,ha nem adom a /QRP-t,de mikor elárulom a PWR-t,akkor még mindig gyakori,hogy javul a riport. Nem értem,mi az értelme ennek.
Ilyenek vagyunk.

Nem elérhető ha7tm

• Sr. Member
  • ha7tm
    • Profil megtekintése
    • http://ha7tm.hu
« Válasz #32 Dátum: 2011 Március 14, 07:57 »
Szia!
Ez azért zavaró mert helytelenül adja a hivójelét
Ha /Mobilba van akkor az ország toldalékot nem kell adni.
Sajnos egyes állomások még azt sem tudják, hogy a hivójel elejére vagy végére kell adni az országót
1. Ha cept ország akkor elöre
2. Ha nem cept akkor a végére
3. A /P csak akkor ha országon belül megy valahová.
Egyesek igy cifrázzák DJ6/HA5XXXY/p na de minek?
73 es Dx Tibi HA7TM / HG7T

Elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:QRP forgalmi technikák
« Válasz #33 Dátum: 2017 December 04, 09:05 »
Sziasztok,

Teljesen egyetértek 2NM Tibor topiknyitó és a többi Amatőrtárs hozzászólásával - minden gondolatával, fenntartások nélkül!

Sajnos engem a kényszer vitt rá, hogy a QRP felé vegyem az irányt.
Nem volt megfelelő technikám, antennám a nagyobb teljesítmények kihasználására.

Több mint fél éve rádiózok aktívan csak és kizárólag QRP teljesítménnyel (előtte csak QRPP WSPR ment).
Sokan mondták, hogy kell az a QRO. Mert az élet túl rövid, bla-bla.

Sokszor volt, hogy éreztem, csak egy "paraszthajszál" kellene hozzá, meglenne, de mindig nemet tudtam mondani, hogy "odatekerjek neki még egy kis kakaót".
Nagyon kellemetlen volt sokszor, hogy majdnem mindenki 40 méteren vadászta a japánokat, USA állomásokat. Én is hallok mindenkit szépen, de engem senki, vagy csak 1 adásperiódus erejéig, de azt is csak akkor, amikor már én nem hallom őket... :wacko:

Ezalatt a több mint fél év alatt úgy gondolom eléggé kiismertem a sávot, a terjedést, mind napszak, mind évszak tekintetében és ami a legfontosabb: a forgalmazástechnikát is. Persze, váratlan meglepetések mindig érnek.
Itt tényleg az ember ha csak CQ-zik, nem sok a sikerélmény, de azért akad. De ha figyel, megismeri a megfelelő forgalmazástechnikát, akkor a QSO-k száma akár 3-4 szerese is lehet!

Sokan köpködik a digimódokat is. Informatikus végzettségem miatt, engem mindig is ez vonzott. A mai "trendek" miatt, ahol a zaj alatti jelátvitelnél is 100W-al és fölötte rohangálnak az emberek, itt sem könnyű érvényesülni, főleg alsóbb sávokon és azért is, mert igen felkapottak lettek manapság ezen adásmódok. Gyakorlatilag eltapossák az embert, mint fónián. Állandóan azt kell figyelni, hogy hívás alatt nem-e azon a frekin adnak nagyobb állomások is, mert észre sem vettek, hogy ott vagyok. Így elég kicsi az ember esélye arra, hogy mások is meghallják.

Nekem több mint fél év alatt ma napfelkeltekor jött el a "munkám" gyümölcse: ma jött el az a nap, amikor többnapi próbálkozás után végre sikerült az első tengerentúli összeköttetésem létrehozni egy kanadai állomással. Persze ebben nagy szerepe volt a jelenlegi ionoszféra állapot "szeszélyeinek" is. Ezzel meglett az 54 DXCC-is, 40-80 méteren. Tudom, más egy rádiózás alatt megcsinál ennyit, és kanadai is megvan az első 5 percben 40 méteren, de valahogy erre én mégis büszke vagyok, büszkébb, mintha 100W-al értem volna el.
Büszkébb, mert egy 10 méteres LW-vel és egy saját készítésű rádióval értem el, mindezt QRP-ben.

Lehet nekem "sajátságos" a felfogásom, de nekem QRO nem jönne be. A QRP-hez képest kicsit nekem olyan relatíve "mindent megkaphatok". érzés. :D
Persze tisztelem és becsülöm azon amatőrtársakat, akik így szeretik, de szvsz. én jómagam gyorsan ráunnák az étermunkára.

Tanulságos volt ez a több mint fél év: a QRP-hez nagyon sok megalkuvás, önfegyelem, figyelem + egy kevés intuíció, némi szerencse és főleg az adott sáv szeszélyeinek ismerete szükséges! Már amennyire kilehet ismerni.
Sokszor csak percekig adott az a bizonyos "konstelláció", amit a teljesítmény, antenna és főleg az ionoszféra ad a sikeres összeköttetéshez. Utána akár heteket, hónapokat is várni kell rá. Ezen az időn lehet nagyban redukálni a megfelelő forgalmi technikákkal és a sáv ismeretével!...például azért, hogy ne üljünk fölöslegesen órákat a rádió előtt, mikor aznapra nekünk babér már nem fog teremni...
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
« Válasz #34 Dátum: 2017 December 04, 12:27 »
Szia Viktor!

......
Sokan köpködik a digimódokat is. Informatikus végzettségem miatt, engem mindig is ez vonzott. A mai "trendek" miatt, ahol a zaj alatti jelátvitelnél is 100W-al és fölötte rohangálnak az emberek, itt sem könnyű érvényesülni, főleg alsóbb sávokon és azért is, mert igen felkapottak lettek manapság ezen adásmódok. Gyakorlatilag eltapossák az embert, mint fónián. Állandóan azt kell figyelni, hogy hívás alatt nem-e azon a frekin adnak nagyobb állomások is, mert észre sem vettek, hogy ott vagyok. Így elég kicsi az ember esélye arra, hogy mások is meghallják.

A rövidhullámú digimódok nem mások, mint fónia üzzemmódú adások (SSB, de elvileg lehetne kétoldalsávos vivőhullámú AM, DSB, vagy FM is). A moduláció beszéd helyett füttyögés, kerregés, cserregés vagy legyen az bármi más.
Igaz, a keskenysávú modulációk előnyösebbek, mint a beszédmoduláció, de csak akkor, ha vétel is az aktuális modulációnak megfelelő, a vevőberendezésben beállított keskenysávú (fizikai) szűrő által biztosított sávszélességgel történik. Úgy történik?

Én – nem akarva megbántani senkit, hangsúlyozottan személyes véleményem! – nem szeretem az egérkattintgatós rádiózást. Kipróbáltam, hiányzott a fejben történő vétel, a nagyfokú rugalmasság, a kezem meg elfáradt az egerezésben. Hangsúlyozottan személyes vélemény! De! -- ha nem adódna más lehetőség, csak a digi, akkor úgy rádióznék. Az SSB-t sem szeretem a nagy ricsaj miatt, igaz annak idején alaposan ki-SSB-ztem magam.

......
Nekem több mint fél év alatt ma napfelkeltekor jött el a "munkám" gyümölcse: ma jött el az a nap, amikor többnapi próbálkozás után végre sikerült az első tengerentúli összeköttetésem létrehozni egy kanadai állomással.

Gratulálok, csak így tovább! Melyik tartományból volt? BTW, logoltad már az összes magyar megyét +BP-t, a német tartományt, vagy a svájci kantont? Mert a DXCC mellett az is célkitűzés lehet QRP teljesítménnyel.

Más célkitűzések lehetnek a DXCC mellett az összes CQ zóna, az ITU zóna, USA tagállam és a tagállami megyék, az orosz RDA, stb, stb. De ezekhez már teljesítmény és jobb antenna kell.

.....
Lehet nekem "sajátságos" a felfogásom, de nekem QRO nem jönne be. A QRP-hez képest kicsit nekem olyan relatíve "mindent megkaphatok". érzés. :D
Persze tisztelem és becsülöm azon amatőrtársakat, akik így szeretik, de szvsz. én jómagam gyorsan ráunnák az étermunkára.

Célkitűzéstől, forgalmi attitűdtől függ. Szerintem szórakoztatóbb QSO-okat „gyártani”, mint nem!

Végül is (sajnos) azzal rádiózunk ami van, és úgy rádiózunk, amire lehetőségünk adódik. A célkitűzések változtathatják meg az ebbéli adottságokat.
73, dx de Tibi, HA2MN

Elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #35 Dátum: 2017 December 04, 17:56 »
Szia Tibor,

Köszönöm!
A QSO FT8 üzemmódban zajlott. Egy ideje ezzel dolgozom, nyár első pár havában JT65 és JT9-el forgalmaztam.
A rádióimban sajnos nincsenek fizikai szűrők, DSP-s SDR mindkettő. (Leszámítva a Tulipánt, ami rendelkezik 24KHz-es RX és 9KHz-es TX szűrővel, de ez másabb kicsit, mint a megszokott fizikai szűrők) A sávszélesség meghatározása ezen belül szoftveresen történik, még magában a rádióban, DSP algoritmusokkal. Ez minden üzemmódnál igaz, amit ismernek a rádióim (FSK, SSB, CW, AM, SAM, FM, FreeDV).

Egyenlőre engem ezen digitális módok kötöttek le, de már jó ideje kifejezetten érdekel az RTTY üzemmód, (és a számomra talán technikailag esélytelen SSTV) csak még valahogyan a rádiókkal kellene "összeházasítanom". Sajnos a kompatibilis szoftver a gépemen szimplán kilép egy idő után. A rádióval történő kommunikációja igen egyedi, ugyanis az egyik rádióm virtuális portot hoz létre USB porton, ami egyben a hangkártya is HI! Tehát nem szimpla line-in - line-out stb. kapcsolat van köztük. Tudom, ez orvosolható lenne két audio kábellel is, csak hát két külön "földön" van a pc és a rádió. Persze, majd csinálok két 600:600-as kistrafóval galvanikusan leválasztót is hozzá, csak még időben nem értem magam teljesen utol + amíg ez a szoftveres hiba fennáll, nem sok értelme lenne.

Az ominózus QSO Új-fundlandi. Lehetett volna "beljebb is", de ennek is örülni kell! Messze még a tél vége! Érdekes, hogy szerintem ez a sáv is inkább kicsit "téli" frekvencia, de csak egy hajszálnyival. Nyáron dolgoztam jobb ionoszférikus jellemzőkkel is - "kevesebben láttak - kevesebbet láttam" távolabbról.

Persze, a lehetőségek tárháza kimeríthetetlen QRP munkával is! Én pld. digitális diplomákat gyűjtögetek, WAZ és egyéb komolyabb diplomákhoz a QSO-kat "gyártom".
Minden összeköttetést logolok és az ellen állomások miatt napvégén fel is töltöm QRZ-re, HRDLOG-ba és a Clublogba. A QSO végén minden esetben azonnal megy az eQSL-is.
Sokaknak ez nagyon fontos. Nem valószínű, hogy az én log confirm-om vagy eqsl-em miatt lesz meg egy komolyabb diplomája, de legalább a jó szándékom és igyekezetem lássák.  :D

Mert ugyebár: Dolgozni csak pontosan és szépen...  ;)
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
« Válasz #36 Dátum: 2017 December 05, 10:26 »
Szia Viktor!

Köszönöm a választ.

A minap végignéztem a sávokat FT8-ban. Érdekes, hogy rengeteg állomást lehetett hallani (venni), közöttük távoli, érdekes DX-eket. Az alacsony SFX ellenére még 28 MHz-en is voltak állomások, 24-en pedig jól ment Dél-Amerika, közöttük CE is akadt. 18-14 MHz-en európai tömeg, éppen indult a terjedés W és VE felé, megjelentek ők is.

Mivel nálam a rádió és a számítógép között direkt kis szintű audio kapcsolat van, csak a PTT vezérlés megy a gépről, így nincsenek szoftver problémák. RTTY-ra MMTTY-t, SSTV-re  MMSTV-t használok. Az MMTTY együttműködik a loggal, ha a logban RTTY-ra kapcsolok, automatikusan indul az MMTTY és a logba írja a vett állomást.

Érdemes az RTTY-t megoldanod, mert vannak jelentős versenyek, ahol ritka DX-eket is meg lehet csípni és a QRP ellenére a jó terjedés megsegíthet. Más digi módú versenyt nem ismerek, de biztos vannak és szerintem érdemes olyanokban is részt venni. A résztvevők többsége nem kW-tal nyomja, van esély a QRP-vel is. Noha jól kell tűrni, hogy a meghívottak többsége nem hall meg (az adott pillanatban, később próbálkozva mégis összejöhet a QSO). A versenyek azért jók, mert aktivizálják a máskor nem hallható állomásokat is.

Az SSTV sem lehet reménytelen számodra. Biztos megtalálod a megoldást, bízom benne. Az SSTV is érdekes üzemmód, szerencsére technikailag ma már nem kihívás. Régen az volt, amikor elektronikát kellett építeni hozzá.

Vannak a terjedésnek olyan sajátosságai, amikor csak te hallasz egy állomást (pinpoint terjedés), senki más nem veszi. Ekkor nyerő vagy.

Sajnos az SDR témákhoz hozzászólni nem tudok igazán. Egy rádió akkor bizonyít igazán, amikor a zsúfolt sávban is biztosan veszi a gyenge állomást - még akkor is, ha a szomszédja dübörög. Nem volt véletlen, hogy a régi profi rádiók 4-5 modulátorkörös bemenettel rendelkeztek és a keskenysávú szűrök az első keverő és az első kf fokozat között voltak.

Kanadából a leggyakrabban elérhető tartományok a keletiek (NL – ez már megvan neked, NB, NS, PE, QC, és ON. Egészen jó terjedés esetén nyugatabbra is el lehet jutni (Alberta, British Columbia, stb). Vannak tartományok, ahol rádióamatőrök sem élnek, oda expedíciók járnak.

Geomágneses viharok (K=5-7) esetén – amikor a sávok zajosak és kihaltnak tünnek – előfordul, hogy feltűnik egy-egy távoli ritka DX jó térerővel, ezek még QRP-vel is levadászhatók.

Úgyhogy hajrá, sok sikert Viktor!
73, dx de Tibi, HA2MN

Elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #37 Dátum: 2017 December 06, 14:17 »
Szia Tibor!

Igen, ilyen kis szintű kapcsolati formát tervezek most én is hozzá, mert nem igazán működik ezeken az adásmódokon üzembiztosan a forgalmazás. Valószínűsítem, hogy a rádió "emulált" hangkártyája a ludas. (csinál hibákat, érdekes viszont, hogy a WSJT-X adta adásmódok túlnyomórész hibátlanul működnek.)

Főleg J3-as emissziójú adások vételénél jelentkezik egy olyan hiba is, hogy pár sor után horizontálisan jobbra tolja pár pixellel a képet és onnan folytatja. Hiába a sync és hasonló szoftveres fortélyok, eddig egyik program sem tudott vele mit kezdeni. Ha csak egy mezei asztali mikrofont teszek a speaker elé, rögtön megszűnik a hiba, szóval nem a legjobb megoldás így.

Geomágneses viharok (K=5-7) esetén – amikor a sávok zajosak és kihaltnak tünnek – előfordul, hogy feltűnik egy-egy távoli ritka DX jó térerővel, ezek még QRP-vel is levadászhatók.Igen! Még nyáron volt egy ilyen alkalom, S6-S7-es vihar közepette. Jó pár olyan prefixű állomással sikerült összeköttetést létesítenem, amilyeneket azóta sem hallok.
Gyakorlatilag 1-2 percenként változott a terjedés iránya, bizonyos állomások csak igen rövid ideig voltak hallhatok, de akkor iszonyat nagy térerővel és még a 80 méteren is jelentkeztek furcsaságok.

Hasonló terjedési anomáliákat én mostanában 21 megán tapasztalok, de itt napi szinten. Még 0 SN ellenére is fel-feltűnnek távoli-ritka DX-ek, de csap pár perce. Ha CQ-zik, akkor meglehet csinálni, de ha QSO közben van, nem sok az esély, mert a következő hívásig eltelt idő alatt vsz. el is tűnik - legalábbis számomra.
Erre pont megfelelő az FT8 adásmód, mert még a JT65 alatt sem lehetne  befejezni egy QSO-t.
Annyira gyorsan jönnek és tűnnek el az állomások, hogy pskreporter és hasonló oldalak szinte használhatatlanok. Ide már kell az az ominózus megérzés, hogy hívjam-e avagy fölösleges. :)
Azt vettem itt is észre, hogy a 0 SN annyira nem is nagy baj, de ha K0 vagy 1, akkor nagyon nem is érdemes a rádió előtt ülni. Mostanság amúgy is csak 2-3 percre nyílik meg a sáv óránként.

Még egyszer köszönöm válaszod és a megszívlelendő tanácsaid!
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
« Válasz #38 Dátum: 2017 December 07, 12:48 »
Szia Viktor!

A napfoltszám nagyban befolyásolja a terjedést, de ami igazából számít, az a Solar Flux Index (SFI), más néven Radio Flux Index. Amikor nincs napfolt (SSN=0) akkor is van a napból részecskekiáramlás - a koronalyukakból – ez biztosítja a napciklus minimumokban is a terjedést. Ez a kiáramlás is állandóan változik. Előfordul olyan eset is, amikor SSN=10-20, de az SFI igen alacsony marad, pont mint a napciklus minimuma idején.

Az a tapasztalat, hogy 7-28 MHz SSN>=150 esetén kezd el jól muzsikálni. Valójában azonban az igazi hatást a kiáramló részecskék intenzitása (SFI) hat az ionoszférára.

Minimumban a sávok zajosak, ezért sokan azt hiszik, hogy nincs terjedés. Ez általában nem igaz - van terjedés. Ilyenkor alig zajszint felett vehetők az állomások többsége. Ezt az amatőrök egy része nem szereti, mert nehezebb a vétel vagy nem szeretnek a zajban vadászgatni.

A minimumban is előfordulnak kiugró terjedések – mint megfigyelted. Erre azt mondom, hogy jókor ( értsd – a megfelelő pillanatban) kell lenni jó helyen (értsd – a megfelelő sávban).

Az előző napciklus mélyminimuma több évig tartott, ennek ellenére a nagy világversenyeken rekordszámú összeköttetések születtek. Erre én azt szoktam mondani, hogy mindig van terjedés valamilyen irányban, csak éppen ellenállomás nincs onnan.

Minimumban a szürkezónás terjedés is segít. Pl. egész délután dübörög egy (DX) állomás, hiába hívod sokszor. Azután a szürkezónában az első hívásodra visszajön.

Másik trükk, hogy a sáv valamely irányba történő nyitásának idején könnyen logolhatók a DX-ek. Pl. itt dél van (14 MHz-en és fölötte dolgozva), VE keleti részén jön a szürkezóna (napfelkelte). Kicsit később USA keleti part kerül szürkezónába. Ekkor lehet innen QRP-vel is elérni őket, később már nehezen hallanak meg, ha egyáltalán.

21-28 MHz-en későtavasszal - koranyáron kialakul az ES terjedés, ez független a napciklus aktuális állásától. E periódusba 28 és 24 MHz-en zajlik az élet.

Betettem egy SSN/RFI előrejelzést 2019-ig.
73, dx de Tibi, HA2MN

Elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #39 Dátum: 2017 December 11, 12:23 »
Szia Tibor,

Nagyon szépen köszönöm a hasznos információkat!
73' Viktor
Do more with less.