Szerző Téma: DSP-rádió  (Megtekintve 18582 alkalommal)

Nem elérhető HA7MBI

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Re:DSP-rádió
« Válasz #60 Dátum: 2013 December 27, 17:08 »
Szia Gábor!

Rossz lett. Sajnos az ocxoval befürödtem, ezért egy 66MHz-s sima kristályoszcillátort akasztottam rá (tudod az a 4 lábú fémtokos cmos kimenetű). Ez lehet számít valamit, nem hiszem hogy ezek húha de jók lennének. Ebben a félévben ezt programoztam fel, de volt a nyákon pár hiba, nagyon megszenvedtem vele. Mondjuk ahhoz képest hogy első próbálkozás annyira talán mégse rossz, főleg úgy, hogy a tayloe elől megspórolható a MUX meghajtását előállító áramkör (fel tudom úgy konfigurálni a PLL-t hogy a 4xLO, és a 2xLO kijöjjön belőle fázishelyesen)
Közben elkezdtem egy keverő panelt is csinálni, a nyák kész, de tök süket az egész :D. Ez nem tayloes, hanem AD8333-al működik, a tervem az hogy építek egy tayloe-sat is és összehasonlítom őket. Az oszciról pár mérési eredményt fel tudok rakni, nem a suliba hanem az NI-nél mértem (ott volt hozzá rendes műszer), ezért nincs belőle annyi kép. Elsősorban fáziszajt mértem, de a spektrum se olyan rossz, -60dBc a legnagyobb tüske. Fog ez haladni, most már jobban, mert jövőre alig lesz tárgyam tudok vele foglalkozni rendesen.

Üdv,
Bálint

Nem elérhető ha7sg

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #61 Dátum: 2013 December 28, 19:37 »
Szia Balint!

Nem talaltam LMK03003-at csak 2-es vegut a TI-nel. Ranezesre eleg maceras egy cucc, lehet kuzdeni a programozasaval. Valami tenyleg nem stimmel, ha a faziszajt nezem. Az adatlap 1.7GHz-en ir -89dBc -t 10kHz offsetnel, akkor Neked kb -110dBc kellene legyen 150 megan. A zajgorbe alapjan 25kHz koruli lehet a huroksavszelesseg. Sajnos ez a gagyi DDS SPURjait nem nyomja el hatasosan.
(meretes SPURok latszodnak a zajgorben)  Nehany kHz huroksavszelesseg kellene, de ekkor meg a PLL VCOjanak a faziszajat nem nyomja el a hurok. Sajna ezert kell mar eleve jo DDS-sel inditani.
Valoszinu a 66 megas 4 labu kvarcoszci sem a technika csucsa. Ezekrol csak elvetve talalni faziszaj adatot. Mi volt a baj az OCXO-val?
A 90 fokkal eltolt kimeno jelet a kimeneti fokozatban beallitott kesleltetessel csinalod? Folyamatosan hozzaigazitod a kimeno frekihez?
Van valami PLL szimulator ehhez az IC-hez, hasonloan az ADISIM PLL-hez?

A vevo aramkorodnel regebben mondtad -ha jol emlekszem-, hogy a bejovo 12kHz-bol sikerult hangot csinalnod. Ennel lennek kivancsi a tukorelnyomasra, ha merted.

Vizsgakkal haladsz?
73: 7SG Gabor

Nem elérhető HA7MBI

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #62 Dátum: 2013 December 28, 20:39 »
Szia Gábor!

Lehet hogy elírtam a típust, ez az. http://www.ti.com/product/lmk03033
Ha letekersz, akkor az oldal legalján van egy progi hozzá, http://www.ti.com/tool/clockdesigntool
Az a 10 dBc az sokminden miatt kijöhetett:
-Egyrészt a referencia nem a legjobb
-LVDS kimeneten mértünk fáziszajt. Ez egy szimmetrikus kimenet, úgy zárod le, hogy a két drótot összekötöd 100ohmmal. Na erre jött rá még a VSA 50 ohmos terhelése.
Ez a két dolog egybe biztosan csinál ekkora minőségromlást.
Az OCXO-nak a kivitelezésével volt baj. Van benne egy tekercs, az alján, és ha betettem a neki szánt fémdobozba, leállt az egész. Na ezt megoldottam, hogy smd tekercset tettem bele. Így jó volt, de muszáj voltam szilikonnal kiönteni a jó hőszigetelés miatt. Ezután valami kontakthiba volt, és inkább hagytam a francba. De most gyártattam még ilyen nyákot, lehet majd szórakozom vele.

Olyan ez a keverő IC, hogy nem kell szórakozni a 90 fokokkal, hanem 4xLO kell neki, és ő megcsinál magának mindent. A PLL késleltetője elég durva, nem lehetne minden frekire rendesen állítani.

A jelfeldolgozó algoritmus ugyan ott van, ahol eddig. A 12 khz-s játék még mindig működik. Azt nem spektrumanalizátorral, hanem egy jobb szkóp FFT funkciójával néztem meg. A szkóp szerint a tükörelnyomás 60 dB-nél jobb (a jelet láttam FFT-n a lekevert elnyomott meg valahol a zajszint alatt lehetett). De a fül az egy elég pontos műszer, és amikor LSB-be vagyok, és 12 kHz fölé hangolom a generátort, tényleg nem hallottam semmit, ami arra enged következtetni hogy van az több is.
Vizsgából egy letudva, van még 4 :D

Üdv,
Bálint

Nem elérhető ha7sg

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #63 Dátum: 2013 December 30, 15:33 »
Szia Balint!

lmk03033 : ilyet mar talaltam.
Igen 10 dB faziszaj romlas konnyen osszejon. Pl eleg ha a hurokszuroben szenreteg ellenallas van kiszaju femreteg helyett. Kondinak meg nem megfelelo anyagu keramia kondi. A tapfeszen ulo zajok is rontanak. Valamikor olvatam, ha javitasz valamit, a tobbi reszt is hozza kell javitanod, hogy tenyleges eredmenyt erj el.
(ok, kiveve, ha valami nagyon kilog a sorbol)

Elfelejtettem: sajat gyartasu OCXO-t csinaltal, ami nem volt az igazi?
Nagyon nem mindegy, hogy milyen kionto anyagot hasznalsz. En a mehviaszra szavazok, mert kicsi a kapacitasa. Az FBS vekony csikban a tekercsen meg elment, de pl. a ferrobond szeru pillanatragaszto hasznalhatatlan.

Megnezem majd a keverot is. Igy mar ok, ha belul megcsinalja a 90 fokot sajatmaganak.
Nem ment bele a fejembe, hogy a valoban durva allitasu kesleltetokkel hogyan csinalsz rendes 90 fokos eltolast. Igy mar ok, sehogy, mert nem kell.

A tukorelnyomast azert kerdeztem, mert a 12kHz-tol nincs IQ analog resz a rendszeredben, ha jol emlekszem. Igy hibat az A/D, es a feldolgozas, hoz be. Jo lenne egy tenyleges mert adat. Elvileg lehet-e 100dB koruli?

Szilveszterig en is egy vizsgat tudtam le altalaban, nem kapkodtam, inkabb probaltam biztosra menni, es hagytam idot magamnak, hogy megtanuljam rendesen.
Nem mondom, hogy kez es labtorest, mert ha veletlenul bejon, akkor mit csinalok?!

Nem elérhető uprog

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • blog
« Válasz #64 Dátum: 2014 Január 12, 10:27 »
Sziasztok !

I/Q alapu CW es AM demodulalas ugyben tud segiteni valaki ?

1.) AM eseten Hilbert elotti vagy utani I/Q jellel dolgozunk ? ( sqrt(I*I + Q*Q) ) Kell felulatereszto szurot hasznalni ?
(Nekem Hilbert elotti I/Q-val jobban szol az AM, de pontosan a savra hangolva elhalkul, szinte teljesen - ez DC komponens ?)
2.) CW eseten az SSB kepletet hasznaljak demodulalni (Ezen belul LSB, vagy USB ?), vagy az AM kepletet ?

Udv.
Szabi

ui: jelenleg itt tart a dolog (unnepek alatti felvetel, azota valtozott egyket dolog, pl. a menu kezelese..)
SSB DSP Radio

Adott f tavolsagokra ugyanaz a hangzavar ismetlodik, mindegyik savon mas-mas erosseggel, ez interferencia lehet, vagy a DDS alulszuroje nem a legjobb ?

Nem elérhető ha7sg

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #65 Dátum: 2014 Január 12, 18:35 »
Szia Szabi!

Gratulalok! Vegre egy DSP-s radio, amibol hang jon ki, ami nem megvasarolt KIT-bol keszult! (Balinten kivul. Marmint amit hallottam.)
Mi a DDS tipusa? A gyari fejleszto kartya ST? Ugyanaz mint Balinte (valamikor mar leirta a tipusat) ?
A SW-t Te irtad?
A tukorelnyaomason mintha lehetne meg javitani. Miutan a jol hallhato allomasrol tekered folfele a frekit, mintha ugyanaz szolna magasodva, halkabban, mint rendesen.
Lehet, csak nekem tunt ugy.
"
Adott f tavolsagokra ugyanaz a hangzavar ismetlodik, mindegyik savon mas-mas erosseggel, ez interferencia lehet,...
"
Milyen adott f? Mihez kapcsolhato az f, a mintaveteli frekihez, a veteli freki harmonikusahoz, vagy latszolag semmihez?

Nem elérhető uprog

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • blog
« Válasz #66 Dátum: 2014 Január 12, 19:44 »
Szia Gabor !

Koszonom. Igen, az ST kartya ugyanaz mint a Balint-e. DDS AD9951. SW sajat, termeszetesen ;) (Amugy vizsgamunka, de majd kijon a nyaron az adovevo valtozat is, remelem, proci is raepitve, stb,..).
Az utolso kerdes, a hangzavaros: en sem tudom mihez viszonyithato, majd vizsgak utan megprobalom kideriteni.
Tukorelnyomas nem csoda hogy ha nem jo, mert a felvetel utan vettem eszre hogy nem is I/Q-val dolgozott a Tayloe, mert az egyik vezetosav el volt szakadva :)  Udv. Szabi

ui:
most belehallgattam: 14 MHz USB: 61 kHz-enkent ismetlodik (4 egymasutani ismetlodesig jatszodtam csak.), ahogy hangolok frekvenciaban felfele 1 kHz-kent, csokken a zavar frekvenciaja.

7 MHz eseten : ismetlodesi tavolsag kb ugyanaz mint elozonel, de itt felfele hangolasnal novekszik a hangzavar frekvenciaja.
« Utoljára szerkesztve: 2014 Január 12, 19:57 írta uprog »

Nem elérhető HA7ILM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • HA5KFU
« Válasz #67 Dátum: 2014 Január 12, 20:37 »
Szia Szabi!

Grat az SDR vevőhöz!  :D ;)

1.) AM eseten Hilbert elotti vagy utani I/Q jellel dolgozunk ?
AM-nél nem kell Hilbert, a másik oldalsávot nem akarod elnyomni.
(Nem mintha nem szólna egy AM jel SSB demodulátorral, csak általában nem lehet kézzel freki helyesre beállítani, ami beszédnél kisebb baj mint zenénél.)

pontosan a savra hangolva elhalkul, szinte teljesen
Ez jó kérdés...

2.) CW eseten az SSB kepletet hasznaljak demodulalni (Ezen belul LSB, vagy USB ?)

Szerintem CW üzemmódban annyit csinálj, hogy az USB demodulált jelre tegyél mondjuk egy kb. 450-750 Hz BPF-et, illetve a DDS-t tedd odébb -600 Hz-el a kijelzőn lévő frekihez képest.
73 de Andris | HA5KFU | sdr.hu

Nem elérhető uprog

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • blog
« Válasz #68 Dátum: 2014 Január 13, 15:36 »
Most latom milyen temacsoportban van ez a topic (gyari...) :)

Nem elérhető uprog

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • blog
« Válasz #69 Dátum: 2014 Január 23, 10:15 »
Sziasztok !

A napokban keszitettem egy uj felvetelt az STM32F4 alapu radiorol.
DSC SSB Radio

Udv. Szabi

Nem elérhető uprog

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • blog
« Válasz #70 Dátum: 2017 Március 28, 14:55 »
Sziasztok,

Kozben eltelt egy kis ido es tovabb fejlodott a radio.
Talan erdekel valakit, talan olyan valakit is aki nincs regisztralva a masik forumon.

http://uprog.blogspot.ro/2015/05/dsp-alapu-ssb-radio-fejlesztes.html

Udv.
Szabi