Szerző Téma: Száz éve nem volt ilyen alacsony a naptevékenység  (Megtekintve 1991 alkalommal)

ha5di

• Vendég
Száz éve nem volt ilyen alacsony a naptevékenység
« Dátum: 2009 Április 09, 07:38 »
Érdekes cikk jelent meg hétfőn az Index-en. Egy részlet belőle:

"Jelenleg egy naptevékenységi minimum idejét éljük. A legújabb kutatások alapján úgy tűnik, a naptevékenység esetében is hasonló jelenség figyelhető meg, mint a tőzsdevilágban: amikor úgy gondolnánk, hogy innen már tényleg nincs lejjebb, Napunk aktivitása akkor is képes még alacsonyabbra zuhanni.

Ebből a szempontból a 2008-as év különleges volt. A 366 napos szökőév 266 napján egyáltalán nem látszott egyetlen folt sem központi csillagunkon. Ehhez hasonló az elmúlt 100 évben csak 1913-ban fordult elő, amikor egész évben 311 napon át volt foltmentes a Nap. Ez alapján a kutatók úgy vélték, hogy a naptevékenységi minimum 2008-ban valóban bekövetkezett. A 2009-es év első negyedének eredményei szerint azonban előfordulhat, hogy még rendkívülibb jelenséggel állunk szemben, azaz a minimum tovább mélyül. Március 31-ig az év eltelt 90 napjából 78-on (87%) nem volt megfigyelhető napfolt csillagunkon.

Emellett a 2008-as év több szempontból is rendkívülinek számított, a napfoltok számának alakulása mellett is. Az Ulysses űrszonda mérései például közel 20 százalékos csökkenést mutattak ki a napszél nyomásában az 1990-es évek közepe táján mért adatokhoz képest. Ez a legalacsonyabb érték, amit a mérések 1960-as évekre visszanyúló kezdete óta feljegyeztek. A napszél pedig jelentős szerepet játszik a galaktikus térből érkező kozmikus sugárzás távol tartásában a belső Naprendszertől. A napszél erősségének csökkenése azt jelenti, hogy a kozmikus sugárzás intenzívebben hatolhat be környezetünkbe, ami extrém esetekben akár egészségügyi kockázatot is jelenthet a világűrben tartózkodó űrhajósok számára. A kisebb intenzitású napszél egyúttal kevesebb geomágneses vihart és sarki fényt jelent Földünkön."

A teljes cikk itt olvaható.

« Utoljára szerkesztve: 2009 Április 09, 07:41 írta ha5di »

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
Re: Száz éve nem volt ilyen alacsony a naptevékenység
« Válasz #1 Dátum: 2009 Április 09, 10:21 »
Béla,

Köszönjük a cikket!

Annyi hozzáfűzni való lenne, hogy a napkutatók parázs, már, már udvariatlanságig menő vitába keveredtek a mélyminimum és az előrejelzések kapcsán. A NASA bölcsen azt hirdeti, hogy a Nappal kapcsolatos folyamatok előrejelzése a mai tudásunk alapján lehetetlen. Nekik jól jön a minimum, ugyanis a magas aktivitás veszélyeztetheti mind az űrhajósok egészségét, mind a technika épségét.

Rádióamatőr szempontból sincs ok az elkeseredésre. A rövidhullámok terjedése nem szűnt meg, csak sajátosságuk változott. Ugyan nem dübörögnek az állomások, de az összeköttetés lehetősége fennmaradt alaptechnikára, sőt QRP-re is vonatkoztathatóan. A napfoltokban gazdag időszakokhoz képest ez azt jelenti, hogy a jelek alig emelkednek ki a zajból, erős a QSB, de ott vannak az állomások és többnyire válaszolnak is. Erre én azt mondom, hogy barátom lett a zaj, ugyanis belőle kukázható ki az arany.

Másik sajátosság az, hogy a terjedés tűszerű (pinpoint), azaz egészen szűk földrajzi környezetekre, egészen szűk földrajzi környezetekben nyílnak meg a sávok. Ma, ha ausztrált hallok, nem azt mondom, hogy nyitva van a sáv Ausztráliára, hanem azt, hogy nyitva van a sáv a hallott hívójelre. Ez azt jelenti, hogy a tőle 100-1000 km távolságban lévő állomások egyáltalán nem hallhatóak, noha tényleges ott vannak. A tűhegyek viszonylag rövid idő alatt megszűnnek és/vagy elvándorolnak.

Mindezek ellenére a nemzetközi versenyek statisztikája azt mutatja, hogy minden eddigit meghaladó, rekordszámú összeköttetések születnek, s ebben a minimumban ez elképesztő.

A terjedést a Napon kialakuló koronalyukak tartják fenn. E lyukak lehetővé teszik a részecskék megszökését, ezáltal a napszél erősödését, vagyis a földi ionoszféra aktivizálódását eredményezik.

A mai és a holnapi napon például erős a napszél, ezért várhatóan a magasabb sávokon kialakulnak a pinpoint terjedés feltételei. Az Auróra megfigyelők, ott fent északon, már riadóztatták magukat az elkövetkező két éjszakára.

Nekünk meg lehet kukázgatni a zajban, ugyanis terjedés valamilyen irányban, valamelyik sávon mindig van!
73, dx de Tibi, HA2MN

badogrugdalo

• Vendég
« Válasz #2 Dátum: 2009 Április 15, 08:34 »
Nagyon sok évvel ezelőtt a Meteorológiai Szolgálatnak volt egy ionoszféra vizsgáló müszere Békéscsabán.Remek visszaverődési görbéket tudott rajzolni 2-20MHz-ig.Talán én voltam az utolsó,aki javította.Amikor eljöttem a cégtől akkor megszüntek a mérések.Ugyan mi lett a sorsa a készüléknek?Megérdemelt volna egy múzeumi elhelyezést mert összesen 2 darab volt belőle.A másikat valahol külföldön üzemeltették.Kb.személyautó méretü volt.Lehet,hogy elvitték ócskavasnak?  :huh:

Nem elérhető ha5bww SK

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2009 Április 15, 10:53 »
Van valakinek kölcsön, terjedése? Nem akarom a rádiómat szétszedni! :wacko:
73 es DX!
Ed
HA5BWW/HA5W
HA-DXC, HA-CWG, DIG, HSC, CTC

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2009 Április 20, 23:52 »
Nagyon sok évvel ezelőtt a Meteorológiai Szolgálatnak volt egy ionoszféra vizsgáló müszere Békéscsabán.Remek visszaverődési görbéket tudott rajzolni 2-20MHz-ig.Talán én voltam az utolsó,aki javította.Amikor eljöttem a cégtől akkor megszüntek a mérések.Ugyan mi lett a sorsa a készüléknek?Megérdemelt volna egy múzeumi elhelyezést mert összesen 2 darab volt belőle.A másikat valahol külföldön üzemeltették.Kb.személyautó méretü volt.Lehet,hogy elvitték ócskavasnak?  :huh:

Valószínű....Miért pont azt ne vitték volna el?

Pár éve '7VC közölt egy egyszerű ionoszféra berendezést az "RT"-ben.
Én azt megépítettem,működött is,de azután rájöttem,hogy engem nem is a fölöttem lévő állapot,hanem egy kissé messzebbi érdekel. Foglalkozott ezzel még valaki?