Szerző Téma: Megoldódott az eltűnt napfoltok rejtélye ?  (Megtekintve 13417 alkalommal)

ha5di

• Vendég
Megoldódott az eltűnt napfoltok rejtélye ?
« Dátum: 2009 Június 19, 09:31 »
Az Amerikai Asztronómiai Szövetség június 17-én sajtókonferencián jelentette be, hogy megoldotta az eltűnt napfoltok rejtélyét. Az anyag itt olvasható:

http://science.nasa.gov/headlines/y2009/17jun_jetstream.htm?list1061202

Persze ez a végeredményen nem sokat változtat, de azért érdekes olvasmány.

Üdv,

Béla

Nem elérhető hg2ect

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
    • QRZ.com/db/HG2ECT
Re: Megoldódott az eltűnt napfoltok rejtélye ?
« Válasz #1 Dátum: 2009 Július 03, 09:50 »
magyarul is egy kis érdekesség:

"A központi csillag felszíne alatt mélyen, igen lassan mozgó áramlás lehet a magyarázat a jelenlegi igen hosszú csendes időszakra.
...
Amennyiben valóban pusztán az áramlás lassabb mozgása felelős az elhúzódó minimumért, akkor a kritikus szélesség elérése után, várhatóan épp ez idő tájt, azaz egy év késéssel kell beindulnia az új napfoltcsoportok keletkezésének."

http://index.hu/tudomany/urkutatas/2009/07/02/vihar_elotti_csend_a_napon/

Nem elérhető ha4yf

• Sr. Member
    • Profil megtekintése
Re: Megoldódott az eltűnt napfoltok rejtélye ?
« Válasz #2 Dátum: 2011 Március 04, 15:01 »
Azt fontolgatom, hogy az eredeti, HA5DI becsatolta link közelében ma talált szöveg MS Word alakú fordítását ide merjem-e másolni.
Nem mertem. :-)
Amíg megoldódik,  legyen mit olvasni, itt az english:
http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2011/02mar_spotlesssun/
73, Béla

The quieter you become, the more you are able to hear.

Nem elérhető HA5CBM

• Hero Member
    • Profil megtekintése

Nem elérhető ha7sg

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:Megoldódott az eltűnt napfoltok rejtélye ?
« Válasz #4 Dátum: 2016 Június 29, 16:19 »
Szia Miki!

Lehet, hogy közelít a jégkorszak, de itt qrva meleg van!
73: 7SG Gabor

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #5 Dátum: 2016 Június 29, 16:42 »
A szokásos zagyvalék a magyar cikk. Jön a 11-éves minimum, OK, valamint emlékszem, hogy pár éve arról írtak az elhúzódó, lassú indulásnál, hogy lehetséges egy extrém csendes időszak, de a kettőt valahogy nem sikerült összehozni az írásban. Esetleg az a kulcs, hogy a nulla napfoltszám bármilyen időszakban kirívó?

U.I.: Látom, szó szerint fordították, így a forrásra is vonatkozik, de anélkül az ábra nélkül a csökkenő maximumokkal szerintem értelmezhetetlen... Ha jól emlékszem, akkor, pár éve nem volt egyetértés abban, hogy a csökkenő maximumok tényleg arra utalnak, hogy lesz egy nagyobb szünet, kimaradnak teljes ciklusok, vagy pedig csak átmeneti ingadozásról van szó.
73 ..... Tibor  -  Jövök! Amint kibogoztam ezt a száz méter antennadrótot a koaxszal.

Nem elérhető ha0szt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2016 Június 29, 16:55 »
Ami úgy kezdődik, hogy "index/tech", vagy "index/tudomány", nálam eleve hendikeppel indul.  :huh:

2002-ben megírták, hogy jön a vilávége, a nibiru. Ez épp "tech" rovat volt:
http://index.hu/tech/net/nibiru/
A nibiru végül nem jött, így vagy a Széles Gábor térítette el a'la antigravity, vagy csöndben privatizálta valaki azt is.

Arról nem látok olvasni, hogy a "felmelegedés" következtében iszonyat mennyiségű csapadék van a légkörben -> elpárolgott.
Mivel a párolgás egy hőelvonással járó endotermikus folyamat, vélhetően párszáz év alatt a bolygó lehűti önmagát, míg a fehér felhőtakaró
segít visszaverni a napsugarakat, - ha addig az ózonréteget szét nem k..rjuk..
Eközben a légkör szumma megnövekedett tömege miatt a légnyomás is megnövekszik, nyomva ezzel a földkérget,
okozva némi vulkánkitörést, és meglepő, de vízszintemelkedést IS. (már ha a hold mikrogravitációja képes tojásdaddá tenni az óceánok felszínét, tíz milipaszkál azért bolygószinten is dolgozik).

És ha akár még így is van, - napfoltminimum ide, vagy oda, én beszereltettem a klímát.
Ja, és ültettem dínó tojásokat is, no meg tarhonyát. ;)
Borisz Jelszint

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #7 Dátum: 2016 Június 29, 16:57 »
OK, de teljesen másról írtál...

Ha ezt megnézem, tényleg nehéz kitotózni, mi jön: http://www.sidc.be/silso/yearlyssnplot

( http://www.sidc.be/silso/datafiles , Plot gombok )
73 ..... Tibor  -  Jövök! Amint kibogoztam ezt a száz méter antennadrótot a koaxszal.

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2016 Június 29, 17:00 »
http://itpiac.hu/smf/index.php/topic,6381.0.html
 Itt olvasható hogy 1956 -ban is voltak hasonló alacsony napfoltok Flórián Endre írt ezekről.
 Beleolvastam több cikkébe abból az időből,  ha jól emlékszem akkor is volt "0" foltszám.
 Hatással van a nap a földi időjárásra ezt ő írja hogy lát párhuzamot.
 Ha lett volna "index" @kkorib@n biztos megíródott volna ez a cikk 56-ban is jégkorszak ;)
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #9 Dátum: 2016 Június 29, 17:04 »
Az általam linkelt grafikonon az látszik, hogy akkor volt az amúgy is aktív utóbbi száz év legnagyobb csúcsa... viszont most tényleg erősen csökkenőben van vagy volt eddig.

Nem elérhető ha0szt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2016 Június 29, 17:36 »
OK, de teljesen másról írtál...
Ha ezt megnézem, tényleg nehéz kitotózni, mi jön: http://www.sidc.be/silso/yearlyssnplot
( http://www.sidc.be/silso/datafiles , Plot gombok )

Persze, hiszen az Index hozta össze a napfoltokat a felmelegedéssel, vagy mivel - és hogy "attól van".  -_-

Csak arra világítottam rá, hogy már mindennel összehozták ezt, még a majákkal is... csak a kinetikus gázállandóval nem  -_-
El tudom hinni, hogy hőfokunk van már 1750-ből Celsius/Kelvin bácsiktól, és némi "data" is az "Úr forróbb esztendeiből".

Habár Blaise Pascal bácsi már az 1600-as évek közepén játszott higannyal, meg toricelli féle űrrel, a nyomás mértékegységével kapcsolatosan csak nem olyan régen jutottak "SI" konszenzusra:
" A pascal nevet, mint a newton per négyzetméter SI mértékegységét a 14. Nemzetközi Mérésügyi Konferencián (Conférence Générale des Poids et Mesures – CGPM) fogadták el 1971-ben."

Nem magamtól vagyok okos, jó a Wiki. De a két mértékegység, és annak lejegyzése "krónikálása" között párszáz év látszik most így elsőre.
Csak azért néztem meg, mert a légköri nyomásértékek tendenciája nélkül globálisan marad a "CO" riogatás (amúgy jogosan).

A linkeket köszi, - én közben alig találok "atmosphere pressure earth statistics" táblákat.
Lehet hogy nem régen gyűjtik, nincs adat a fentiek miatt / véleményem szerint nyomásoldalon még beszédesebb lenne a dolog.

7sg megállapítása egyedül egzakt!  :D
....és most, bár halványan, de megy a 6m is.
Borisz Jelszint

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #11 Dátum: 2016 Június 29, 17:54 »
Keress úgy, hogy "historical data", az segíteni szokott.

"atmospheric pressure earth historical data"

Van is rá pár találat, hátha erre vágytál: :-)

Nem elérhető ha0szt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2016 Június 29, 18:07 »
Van is rá pár találat, hátha erre vágytál: :-)

Kösz Tibi, igen, pont erre vágytam, - illetve Te meg is mutattad nekem, amit sejtettem  -_-
Sajnos sacc/kábé erre a "data".
Most van háromszáz ismeretlenünk, és max kettőkilencven egyenletünk, pár száz év empirikus cucc, és kb max .100 év dokumentált adat.
Nem irigylem ebben a tudósokat. Jégtömörség vizsgálatból is csak elnagyoltan lehet következtetni, ősi mammutfenyők
évgyűrű sűrűségéből is csak a csapadék mennyiségére, stb... Konferenciára meg valamivel ki kell állni, a "fingunk nincs" nem jó ómen a kutatási pénzeknek.

Közben beírtam a gugliba amit javasoltál, nem lett több data, de ez a kép jó... Jöhet ám egy "Maunder", de lehet megússzuk egy szimpla "Daltonnal" is.
Sokkal régebben kukkolják a napot foltokért, mint hogy a légnyomást mérnék. Végül is érthető, - amíg kaptak az emberek levegőt, kit érdekelt volna?  :D
Borisz Jelszint

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2016 Június 29, 19:12 »
Az a  "Maunder minimum " annyira rossz lehetett hogy akkor szerintem kihaltak a rádióamatőrök,   :wacko: .
 Több száz év kellett hozzá hogy ismét lehessünk  :D .
 Bocsika  ;)

73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha7po

• Hero Member
  • Gabi
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2016 Június 30, 12:07 »

Borzasztó lehet a jelbeszéddel érvelőknek, ha ők is szeretnének kommentálni Hi.

http://zoldtech.hu/cikkek/20080911-USA-tudosok-vs-globalis-felmelegedes

Mindenkinek jó nyaralást kívánok, a jégkorszak közeledtének dacára! :)

73' Gabi
73' Gabi

2 gyerek- 5 unoka -3 macska