Szerző Téma: Megoldódott az eltűnt napfoltok rejtélye ?  (Megtekintve 11604 alkalommal)

Nem elérhető ha6pc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:Megoldódott az eltűnt napfoltok rejtélye ?
« Válasz #15 Dátum: 2016 Június 30, 13:03 »
Az a  "Maunder minimum " annyira rossz lehetett hogy akkor szerintem kihaltak a rádióamatőrök,   :wacko: .
 Több száz év kellett hozzá hogy ismét lehessünk  :D .
 Bocsika  ;)

Az nem úgy volt. Csak 1633-ban betiltotta az inkvizíció a napfoltokat.
Az öreg Galilei mondta ezt a minap,mikor a kocsmában érdeklődtem tőle,hogy nyolc konyak után tényleg kibillen-e vajon a föld forgástengelye ?
Azt mondta,hogy hozzak mégegy kört,mert ezen még gondolkodnia kell.
No,valahogy ez a tudományos igazság. A brit,amerikai és egyéb tudósok agyára ment a hőség.   -_-

Nem elérhető HA5CBM

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #16 Dátum: 2016 Június 30, 13:41 »
Az, hogy mennyi napfolt volt anno, jól lemérhető a fák évgyűrűin. Ezt ugye nem én állítom, hanem a dendrokronológia tudománya, amit ma már az egyetemen tanítanak.

https://hu.wikipedia.org/wiki/Dendrokronol%C3%B3gia

Mondjuk a wiki csak az alap – de érdemes rajta elindulni.

Pl.:

http://dendro.hu/anyagok/dendro2.html

Bár nem említik, de az ábra hazai leírása a Régészeti nyomozások Magyarországon című könyvben található.

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #17 Dátum: 2016 Június 30, 13:53 »
Na, a szomszéd munkahelyen ma megvoltak a napfoltok, sőt spenótfoltok... Ismeritek a túlhevített folyadékokat; mikróban melegítette a srác az ebédjét, kivette, megtett vele két lépést, majd az hirtelen spenótostól-tojásostól a képébe robbant, mármint nyilván egyszerre vált gőzzé benne a nedvesség. Saját maga, a környező emberek, a padló, az álmennyezet, a bútorok - mind kapott belőle. Tiszta fizikaóra. :-) Nekem eddig egyszer jött ez össze, de jelentéktelen mértékben - egy pohár vízzel, ami éppen csak zubogott egy másodpercig.
73 ..... Tibor

HA4003SWL

• Vendég
« Válasz #18 Dátum: 2016 Június 30, 14:01 »
Nemá! Télleg ijjen melegetek van?  :wacko:

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #19 Dátum: 2016 Június 30, 14:10 »
Ha arra gondolsz, hogy bonyolultabb is lehetett az eset (zárt doboz, nyomás stb.), sajnos nem láttam. Viszont a információ elég autentikus: a takarítónő mesélte, akinek elég sok dolga akadt utána...
73 ..... Tibor

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2016 Június 30, 14:46 »
Valami változás van mert tuba és az idősebbik testvére a tornádó nem szokott erre járni régebben .
 De hogy jégkorszak lenne azt próbálja bemesélni az olvadó gleccsernek és a jégtáblát kereső medvének, (direkt nem akartam leírni hogy jegesmedve mert nem akarom még ezzel is bosszantani csúfolni.) :wacko:
 Idén februárban +29 fok ( jégkorszak ) március elsején meg 15 centi hó a  Csókahegyen. Tényleg most jöttem rá hogy milyen fontos "+ -" jelek használata , idén télen mondtam a fiamnak hogy amikor én kis - srác voltam ugyanennyi fok volt télen mint most csak az érték előtt "-" jel volt. ( és nem plusz! )
Csak ennyi a különbség.
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha4aa

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #21 Dátum: 2016 Június 30, 16:26 »
http://index.hu/tudomany/2016/06/29/eltuntek_a_napfoltok_ujabb_jegkorszak_kozelit/

Szervusztok!

Aki az előző napfolt ciklusokban is figyelte a napfoltok számát, az nem ül fel egy ilyen cikknek. A napfolt minimum időszakában a folt nélküli napok teljesen normálisak:

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2008/30sep_blankyear/

Még rádiózni is lehet RH-n, csak akarni kell. Van elég sáv. Most már a 60 méteres is elérhető (lesz). 20 méteren mostanáig hallgattam RI1FJ állomást (Franz Josef Land Artic Russia). Sorban hívogatták mindenhonnan 1 KHz-el feljebb. Az SSN 000 mellett senkinek nem fagyott le a billentyűje.

73! de HA4AA András

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2016 Június 30, 17:09 »
Én tegnap este 20M - n csináltam egy eddig hiányzó Afrikai országgal 1 QSO-T !
Splittel dolgozott , én meg a HF9V antennával  ;)
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha5bww SK

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #23 Dátum: 2016 Június 30, 17:40 »
Ja, antennával könnyű :D :D :D
73 es DX!
Ed
HA5BWW/HA5W
HA-DXC, HA-CWG, DIG, HSC, CTC

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
« Válasz #24 Dátum: 2016 Június 30, 18:19 »
A rövidhullámú terjedés a napból kiáramló részecskék mennyiségétől függ. Amikor nincs napfolt, akkor a napon kialakult koronalyukak forrásai a részecskeáramnak.

10,7 cm-es hullámhosszon mérik a részecskeáramot, ebből képezik a napfluxus mérőszámot (SFU), amelynek értéke foltmentes időszakban 72-78 körül alakul. 100 környékén már elfogadható terjedésről beszélhetünk (már van napfolt), 150 feletti értéknél már 28 MHz-en is kiváló terjedés várható, nem beszélve az alacsonyabb frekvenciákról.

Ha az SFU=0 lenne, nem lenne ionizált ionoszféra, így visszaverődéses RH terjedés sem. De ilyen nincs; a nap koronalyukai állandóan ontják magukból a részecskéket, a fent leírtak szerint SFU=72-78 értéknek megfelelően. Ez gyenge, de mindig van valamiféle terjedési állapotot jelent kb. 18 MHz-ig

A minimum időszakban kb. 21-28 MHz között csak az Es terjedések teszik lehetővé a visszaverődéses rádiózást, ilyen terjedés főleg április - július időszakban jellemző, más hónapokban igen ritkán, de előfordulhat.

2009-ben 260 napig nem volt napfolt, a megelőző években volt olyan év, amikor egyetlen napfolt sem alakult ki az év folyamán.

Egy nem túl kiemelkedő napfolt csúcsidőszak után sajnos belépőben vagyunk az új minimum időszakba, azért lesz RH terjedés és az új jégkorszak sem kopogtat még az ajtónkon. Gond akkor van, ha a nap hőteljesítménye (W/m2) valamilyen ok miatt a föld felületén csökkeni kezd.

Koronakyukak ma:

http://www.spaceweather.com/images2016/30jun16/coronalhole_sdo_200.gif

Az innen kiáramló részecskék 2 nap múlva érik el az ionoszférát. Jelenleg SFU=74, SSN=0

73, dx de Tibi, HA2MN

Nem elérhető HA1TN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #25 Dátum: 2016 Június 30, 20:17 »
Firefox böngésző alatt ezt a kiegészítőt használom: https://addons.mozilla.org/hu/firefox/addon/n0hr-propfire/ mindig mutatja az SF, K és SSN értékeket. Ügyes kis megoldás, nem kell külön felmenni semmilyen oldalra :) Az ionogramok is szépen mutatják az alacsony ionizáltsági szintet, 5-6MHz fölé nem nagyon megy az f0F2. Ettől függetlenül érdemes bekapcsolni, a napokban 20m-en több ritka DX-et is hallottam, igaz megcsinálni nem sikerült őket.  :wacko:
73!
HA1TN - Norbi

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #26 Dátum: 2016 Június 30, 20:30 »
Akkor a 11 éves ciklus minimuma 2009-ben volt?
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #27 Dátum: 2016 Június 30, 20:43 »
Nem az indexen , de arról írtak hogy póluscsere váltás zajlik a napban . Talán a  swpc.noaa.gov oldalon olvastam,  volt aktuális kép is szemléltetve az eseményt.
Jó messze van tőlünk és ki tudja kinek a jóslata jön be. Itthon a földön sem tudnak jósolni néha még 1 napra előre hogy milyen időjárás várható.
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha2mn

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA2MN's PAGES
« Válasz #28 Dátum: 2016 Június 30, 20:57 »
Az elmúlt évek:
73, dx de Tibi, HA2MN

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #29 Dátum: 2016 Június 30, 23:42 »
Nincs erről egy elmúlt évezred/évmilliárd grafikon? :) De 50-100 év is beszédes lehet.
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!