Szerző Téma: A digitális üzemmódokról általában...  (Megtekintve 28223 alkalommal)

HA5KZO

• Vendég
A digitális üzemmódokról általában...
« Dátum: 2013 Szeptember 12, 19:04 »
Sziasztok,

Azért nyitom ezt a témát, hogy általánosságba véve lehessen a digitális üzemmódokról beszélgetni.

Nekem még nem volt semmilyen digimódban QSO-m.

Úgy általában melyik módot/módokat lehet a legeredményesebben használni?
Melyik a legkedveltebb digitális üzemmód?

Én a ROS módról, illetve JT65-ről hallottam még nagyon jókat. :)

Szoftvert illetően mit/miket érdemes használni?
Jelenleg a MixW van feltelepítve. Igaz trial verzió. Valószínű áttérek majd az Fldigi-re.
SSTV-re külön program, az MMSTV van feltéve.

Milyen hangkártyát érdemes(ebb) belerakni a PC-be? Mennyire befolyásolja az összeköttetés minőségét a hangkártya típusa az egyes üzemmódoknál?

Szóval ez lenne a topik elsődleges célja:
Bármilyen beszélgetés, ami a digitális üzemmódokkal kapcsolatos.
Jelenleg széles körben használt módok, új módok, kevésbé használt módok stb. Egyfajta kiindulópont, információ-gyűjtemény...

HA5KZO

• Vendég
Re:A digitális üzemmódokról általában...
« Válasz #1 Dátum: 2013 Szeptember 12, 19:10 »
Bár nincs összekötve a rádió a PC-vel (laptop), azért próbálkoztam ma egy kicsit.
Régebben sikerült úgy SSTV képeket dekódolni, hogy odatettem a számítógéphez csatlakoztatott mikrofont a rádió hangszórójához. APRS-t is sikerült így venni.

Ma CQ-zni próbáltam (most először) BPSK-31-ben (28120 kHz-en), illetve RTTY-ban, 28080 kHz-en (a rádió mikrofonja a laptop hangszórójánál).
Sajnos sikertelenül. Már úgy értve, hogy nem lett QSO. Egész nap alig hallottam valamit/valakit 10 méteren. Mostanában nem igazán van terjedés.

Ilyen "mikrofonos felállással" milyen üzemmódokat tudtok javasolni? (Frekvenciát illetően jelenleg csak 28 MHz érdekel)
10 m-en elvileg a BPSK-31 a leggyakrabban használt digimód...

Nem elérhető HA4UC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2013 Szeptember 12, 19:40 »
Udvozletem!

A legtobb radio mikrofon valami kompresszor tobbnyire szokott lenni, ha nem is tul eros. Limiter pedig mindenkepp. Ezen kivul a mikrofonnal atadott jelben benne van minden, amit te zajongasz korulotte. Ugyhogy tessek szepen csinalni normalis kabelt hozza.

A digimodokrol pedig:
A BPSK31 valoban a leggyakoribb. Gyakorlatilag ez az "alap" digimod. Konnyu felismerni, sokan hasznaljak, stb. Nekem eddig meg majdnem mindig jott vissza allomas, ha CQ-ztam, QRP-vel, is, sot akar szobaban elhelyezett hangoloval lehangolt nagyon rovid antennaval is. Erdemes probalkozni!

A tobbi BPSK is gyakori (63, 125). Joval gyorsabbak, ezert a special event stationok szoktak hasznalni.

QPSK-t nem remlik, hogy csinaltam.

Az RTTY-rol se szabad megfeledkezni, az is nagyon gyakori, bar szerintem mar tobb a BPSK31-es allomas. Viszont a DX expedicioknak szokott lenni RTTY aktivitasuk is, PSK meg tobbnyire nem. Az RTTY ilyenkor abban az esetben jon jol, ha az SSBhez mar nincs eleg power, viszont morzezni meg nem tudsz...

Hell. Ehhez mar kell nemi szerencse, hogy valakit hallj, vagy hogy visszajojjon a CQ-ra. Lehet latni szemmel a QSB-t, meg lehet allitgatni, hogy milyen vastag legyen a betu, stb. De amennyivel kevesebb QSO-m szuletett ezzel a moddal, annal nagyobb fun volt.

Olivia. Ez a szemelyes kedvencem. Sajnos kevesen hasznaljak, pedig nagyon jo. Nagyon kicsi jel-zaj viszonnyal is lehet vele QSO-zni. Pl. volt alkalmam egy amerikaival egyszer beszelgetni, aki egy flagpole antennat hasznalt. A haza elott van egy zaszlorud es azt hangolta le... Sajnos nagyon lassu a szoveg atvitele. Cserebe rettento hibaturo.

MFSK, Thorb, Domino stb. modokban csak egeszen minimalis mennyisegu QSO-m van, ezek annyira nem gyakoriak, tapasztalatom szerint.
73/DX
HA4UC Gergo

Nem elérhető ha5bxr

• Sr. Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2013 Szeptember 12, 20:17 »
Szia, Zoli!

Felejtsd el ezt a mikrofonos barkácsolást, feltétlenül tegyél a kábel  mindkét irányába trafót (esetleg optocsatolót), és vonalszinten fogadd a jelet! Különösebb hangkártya nem szükséges, egy alaplapi chip is megteszi.
Szíves figyelmedbe ajánlom pl. ezt az oldalt:
                                                                          http://hfradio.org.uk/html/digital_modes.html

Itt elég sok üzemmódról találsz jellemző vízesés-képet és hangmintát.

73 !

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2013 Szeptember 12, 20:39 »
Zoli az a gond picit több ismeretre lenne szükséged hogy tiszta jeled  legyen bpsk-ban lehet az adovevod nem is alkalmas ra.

Nem elérhető CB szökevény

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2013 Szeptember 12, 21:03 »
Zoli az a gond picit több ismeretre lenne szükséged hogy tiszta jeled  legyen bpsk-ban lehet az adovevod nem is alkalmas ra.

Meg leginkább ANTENNA kellene hozzá!
Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

Nem elérhető HG5VY

• Full Member
    • Profil megtekintése
    • http://ha5khc.hu/hg5vy
« Válasz #6 Dátum: 2013 Szeptember 12, 21:19 »
Zoli!

Ismét csak ezt tudom mondani, be kell járnod a rádióklubba ahol tag vagy.
HA5MNA is napi szinten digi módozik.

Igaz más topikba írtad, hogy otthon unatkozol, és nem tudsz rádiózni.
Holnap holnapután a klubbod van kint a sportáfválasztón telepített állomással.
Biztos szívesen látnak, ott lehetne qso-kat csinálni...

Szerencsés vagy, mert van egy működő klub és még tagja is vagy, szívesen is látnak. Csak ki kéne használni, és kérdezni.

János
hg5vy [at] ha5khc [pont] hu
ha5khc.hu/hg5vy
73 & dx
hg5vy
János

Nem elérhető ha5iw

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5IW
« Válasz #7 Dátum: 2013 Szeptember 12, 22:01 »
"Szerencsés vagy, mert van egy működő klub és még tagja is vagy, szívesen is látnak. Csak ki kéne használni, és kérdezni."

Könyörgöm hányszor kell ezt Neked mondani?   Legalább ott ragad rád valami a koszon kívül........
73/DX    Simon
www.rfha5iw.hu

Do it or not! Just don't try it.     (by Yoda)

Nem elérhető ha5lv

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha5lv
« Válasz #8 Dátum: 2013 Szeptember 12, 23:16 »
Zoli!
Mutasd meg a sok fanyalgónak, hogy megtanulsz morzézni!
73 Viktor

hg5ojw

• Vendég
« Válasz #9 Dátum: 2013 Szeptember 13, 08:50 »
Mutasd meg a sok fanyalgónak, hogy megtanulsz morzézni!

sajnos szégyenkezve de férfiasan bevallom hogy én se tudok morzézni, de viszont észre vettem azt hogy egy pár jelet letudtam venni! ez azt jelenti hogy ha komoly elhatározás után elsajátítom a morze tudást hatalmas elönyre fogok szert tenni! van bennem egy kis muzikalitás és vannak jelek aminek dallama is van!
előnye még hogy nem kell hozzá PC hanem elég egy papír és ceruza. morze oktató program meg sok van, csak komoly elhatározás is szükséges.  73  :ph34r:

hg5ojw

• Vendég
« Válasz #10 Dátum: 2013 Szeptember 13, 10:09 »
apropó ...5kzo....amenyiben laptopod van, vegyél hozzá egy usb-soros port átalakítót. ha ez megvan építsd meg az interfész is. de erről egy topikban értekeztem kapcsolási rajz és fotót is raktam fel. 73  :ph34r:

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2013 Szeptember 13, 10:29 »
Megfog tanulni morzezni van érzéke hozza de se forrasztasi se műszaki dolgot nem fog csinalni sot ezeket megérteni sem fogja.

Nem elérhető ha5iw

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5IW
« Válasz #12 Dátum: 2013 Szeptember 13, 10:54 »
"de se forrasztasi se műszaki dolgot nem fog csinalni sot ezeket megérteni sem fogja."

nem is kell....nem várható el mindenkitől....
73/DX    Simon
www.rfha5iw.hu

Do it or not! Just don't try it.     (by Yoda)

Nem elérhető sandor58

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2013 Szeptember 13, 11:04 »
Sziasztok!
Ha van soros portja,akkor 1óra alatt(plussz sör:tehát 2 óra alatt,jah és még kikotrom az anyagokat az 1 óra)csinálok neki interfészt.Viszont ha jól olvasok:1 klubba tartozik,ott nem tudnak segíteni???(OFF párommal 70 pénzből élünk?,így NEM tudom leszállítani).Ehhez tudnom kellene:milyen a rádiója,milyen csatlakozó van rajta?Ha nincs csatim,nem fogok bemenni Pestre venni,mert az már nekem sokba kerül.Amennyiben Zoli él a dologgal,1 "nyavajgással kevesebb.
Üdv.Sanyi(viktoriánusz batteriusz)

HA5KZO

• Vendég
« Válasz #14 Dátum: 2013 Szeptember 13, 12:02 »
Szépen sorjában:
A klubba bejárok, még ha nagyon ritkán is. Nyáron a hőség miatt nem nagyon voltam, de majd mostantól igyekszem növelni a gyakoriságot.

A CW az valóban menni fog. Csak valóban akarat és elhatározás kérdése.
Pár betűt már én is le tudok venni. A CW_Player-el szoktam gyakorolni, bár bevallom, hogy mostanában nagyon elhanyagoltam a dolgot. Mint látható, a digitális üzemmódokra vagyok "rákattanva".
A digitális üzemmódokat sikeresebben, eredményesebben lehet alkalmazni weak signal esetében, mint a CW-t (és ez még inkább észrevehető lesz, ahogyan fejlődik a technika, új digitális módok jönnek létre...) és azért lássuk be, egy lakótelepi QTH-n, valamint olyan helyeken, ahol szegényesek az antennatelepítési lehetőségek, erre nagy szükség is van.

A laptopon nincsen soron port, így ezek szerint valóban USB-soros port átalakítóra lesz szükség, ha normálisan szeretnék a digitális üzemmódokkal foglalkozni.

A rádióm egy Realistic HTX-100, nem tudom, hogy alkalmas-e ilyen célra.