Szerző Téma: Miért kellene mindenért fieztni?  (Megtekintve 6913 alkalommal)

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:Miért kellene mindenért fieztni?
« Válasz #30 Dátum: 2015 Február 10, 06:25 »
A  probléma itt van szerinted hallgatnának másra?
  A másik kis jel nem gond de teljesítmény mérése előállítása már igen .
  Minimum 3* nagyobb teljesítményre van szükség mint amit a balunt használni szeretnénk, erre müteher és mérőmüszerek szükségesek. 
  Lehet hülyeséget mondok de szkoppal jó lenne a telítést mérni.
Vagy mérő balunokra vagy , különböző talpponti ellenáláshoz illeszkedő müszerekre  van szükség.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #31 Dátum: 2015 Február 10, 11:12 »
A telítés mérés a legegyszerűbb, mert akár 50Hz-en is meg lehet mérni. A gondok a veszteség mérésekkel vannak. Sőt a veszteség hőmérséklet viszony is sokat számít. Nagyon nem mindegy, hogy melegedve csökken vagy nő a veszteség.

De egy relatív permeabilitást/tangensdeltát is megfelelő frekvencián és megfelelő mérőárammal/gerjesztéssel kell mérni. Kevés ilyen induktivitás mérő  van a magyar amatőröknél.

73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HA5GN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #32 Dátum: 2015 Február 10, 14:19 »
Kedvenc témám, mert magyar rádióamatőrtől még nem olvastam korrekt mérést a témában. Szinte mindenki találgat.

Ebből is látszik, hogy az én cikkeimet nem olvastad. Nem is tudod, mit vesztettél ... :-DDD
73 & DX - János, HA5GN

Nem elérhető HA5GN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #33 Dátum: 2015 Február 10, 14:30 »
Mi lenne,ha közösen csinálnánk?
Egy balunt is lehet modellezni négypólusként,mérőpadon,megfelelő lezárásokkal.
Wobblerrel-immáron NWT műszerrel- igaz,csak kisjelűleg,de az az első; utána lehet teljesítménnyel bőgetni.
Szakirodalom,könyv,tapasztalat egybegyűlne és egymást lektorálva.
Nem tartom lehetetlennek.

Teljesen igaz.

A nekem mutatott balunok 90%-a elvérzett az 1dBm-en VNA-val mért impedanciával, SWR-rel, veszteséggel (RL, return loss). NWT nem jó, mert nem tud fázistolást és komplex impedanciát mérni.
A maradék 10%-ot le kell zárni optimális lezárással, és megküldeni a kívánt terljesítménnyel. Ha elmelegszik, kuka.

Ilyen egyszerű, ha csak nem doktorit akar írni valaki. Nem a ferritgyűrűt kell kimérni (nem gyártó vagyok, aki adatlapot készít, az nem egyszerű),  hanem az elkészült balunt mérem a kívánt frekiken. Jó vagy nem jó - baromira kiderül. Ha valakinek kétségei vannak, és csinál egy műterhelést, 20 perc alatt kimérem a motyóját, ha elhozza.

Egyébként hegyekben áll a jó publikáció amatőr szinten is, ha elmélyülni akar valaki. Azért a többség nyilván nem elmélyülni, hanem QSOzni akar. Gondolom én.

73 & DX - János, HA5GN

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #34 Dátum: 2015 Február 10, 15:08 »
Kedvenc témám, mert magyar rádióamatőrtől még nem olvastam korrekt mérést a témában. Szinte mindenki találgat.

Ebből is látszik, hogy az én cikkeimet nem olvastad. Nem is tudod, mit vesztettél ... :-DDD

János!

Olvastam. Te is vevőbalunt mérsz és szépen leírtad, hogy amit ott jónak mérsz azt meg kell küldeni powerrel és vagy felforr vagy nem.

De te legalább kis szinteken mérsz. Mások még ezt sem teszik meg.  Én ezért vettem meg a siemens mérőhidat. Kis szinten ezzel korrekten lehet mérni mindent.
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HA5GN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #35 Dátum: 2015 Február 10, 18:09 »
János!

Olvastam. Te is vevőbalunt mérsz és szépen leírtad, hogy amit ott jónak mérsz azt meg kell küldeni powerrel és vagy felforr vagy nem.

De te legalább kis szinteken mérsz. Mások még ezt sem teszik meg.  Én ezért vettem meg a siemens mérőhidat. Kis szinten ezzel korrekten lehet mérni mindent.

Azt nem ismrem, de biztosan nagyon jó. A VNA-t azért szeretem, mert optimálisan lezárva megmérhetem a balunt mint egy kétpólust. A frekvencia függvényében egy pillanat alatt megadja az impedancia valós és képzetes értékét. Megmondja az SWR-t és az elnyelt teljesítményt, dB-ben. A Guanella balunt megmérheted mint egy egyszerű induktivitást, megmondja, milyen frekvencia tartományban van mondjuk 500 ohm felett, és nennyire veszteséges az induktivitás, mennyi az elnyelt energia dB-ben. Ebből mindjárt tudni, hogy hány watt bemenőnél lesz mondjuk 20-30W a veszteség. És ha telítésbe megy, még roszabb lesz. És mindezt a frekvencia függvényében.

Ha megtekerek egyenletesen egy gyűrűt, kiszámíthatom a légmagos toroid induktivitását. HA5HU programot is írt rá. HA megmérem az induktivitását, megkapom a permeabilitását a frekvencia függvényében. Jó, a teljesítmény és hőmérséklet függvényében nem.

Ezért kell megzavarni. A pudding próbája az evés.

És még rengeteg mindent mérhetek a frekvencia függvényében. Kvarcot, koaxot, szűrőt, amit on-line hangolhatok (két-három tizedmásodpercenként újrarajzolja a grafikont. Nézhetem, hogyan mászkálnak a púpok). Megmérhetem, milyen frekin lambda negyed hosszú a koaxtekercsem, és két lezárással megtudom a hullámellenállását. Freki függvényében a teljes veszteséget. Ja, és kiforrasztás nélkül megmondhatom egy elkó ESR-jét (mondjuk 100kHz-en 0.2V mérőjellel). Szignál generátornak is jó, persze nem kétszer árnyékolt és kívül kell rábütykölni az osztót. Szóval univerzális műszer, csak találékonyság kell hozzá. Nagyon ajánlom. Ja, Lóri, HA8DH kis kiegészítéssel még spektrum analizátort is csinált belőle. Nem olyat, mint a HP, de azért használhatót.

73 & DX - János, HA5GN

HA4003SWL

• Vendég
« Válasz #36 Dátum: 2016 Július 30, 06:14 »
Nota bene a roncskutatas.hu oldalon, ahol mint szerkesztő fungálok, van efféle - esztendőnként (!) 1.000 forint. Abból tartjuk el a honlapot. Az 1.500 tagból úgy száz-százötven szokott fizetni...

Nem rossz! Sőt, határozottan jó kis fórum, ha az ember a hadtörténetbe beleássa magát. Főleg, hogy még Ungváryt is sikerült becserkésznetek. Gratulálok!