Szerző Téma: IC-736 belső tuner  (Megtekintve 3558 alkalommal)

Nem elérhető ha5bzr

• Full Member
    • Profil megtekintése
IC-736 belső tuner
« Dátum: 2015 Október 13, 16:10 »
Sziasztok!

Vettem egy használt IC-736- rádiót. 14.050kHz en az antenna SWR je 2,0,  tehát ha bekötök egy külső SWR mérőt a rádió és az antenna közé akkor 2,0 az SWR, ez érthető. Ha a rádió tuner gombját benyomom 1 másodpercre és hagyom, hogy hangoljon a belső tuner egy ideig mig kell akkor ezután a hangolás abbamarad, a tuner gomb led-je már nem világít, és a lényeg:  2es az SWR a külső SWR mérőn ami a rádió és az antenna között van, tehát nem változik.Hangolás alatt villog a TUNE felirat a kijelzőn , de hangolás után a kijelző THRU-t . Ez normális?
Eddig két embert kérdeztem, egyik szerint normális , másik szerint nem.
Kérem akinek van ilyen rádiója az szóljon hozzá. Minél többen hozzászólnak annál jobb.

Másik: A rádió belső SWR mérője szinte nem mutat semmit míg a külső SWR mérő 2 es SWR-t  mutat ha a tuner ki van kapcsolva. Ez normális? Olyat is hallottam hogy a belső tuner csak a végfoktól  a rádió antenna csatlakozójáig hangol. Szóval akkor ez a belső tuner csinál is valamit de mégse? Az IC-7400 nál úgy emlékszem illesztette  a rádiót az antennához.Szóval többféle belső tuneres megoldás is van? Köszönöm

Nem elérhető HG7DX

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • Google+
Re:IC-736 belső tuner
« Válasz #1 Dátum: 2015 Október 13, 16:21 »
Hát persze hogy az!
Amit a külső SWR mérővel mérsz, annyi a kábel végén az SWR. Attól az nem fog megjavulni, mert a tuner hozzá illeszti a végfok kimenetét. A tuner ezt a 2-es SWR-t igazítja belül hozzá a végfokhoz, úgy hogy az jó legyen. Az illesztés jóságát csak a végfok kimenete, és a belső tuner bemenete közé iktatott SWR mérővel tudnád megnézni...
 De a beépített műszer azt is mutatja, azt hiszem..

Idézet
Olyat is hallottam hogy a belső tuner csak a végfoktól  a rádió antenna csatlakozójáig hangol. Szóval akkor ez a belső tuner csinál is valamit de mégse?
Mi mást is csinálna?  ;)   Azt te sem gondolhatod komolyan, hogy az eltérő impedanciát kijavítja az antennán? Csak a kábel végén lévő impedancia illesztődik a végfok kimenetéhez. de ez minden tunernél és antennánál így van.

A belső műszer meg általában időnként hitelesítésre szorul. Amolyan szükséges irányadó értékeket mutat, ami nem annyira pontos, mint egy külső swr mérő. És azt hiszem a visszavert teljesítményt wattban mutatja. Ezért van hogy éppen csak kitér. Persze ez alól azért a felső kategóriás rádiók kivételek
« Utoljára szerkesztve: 2015 Október 13, 16:51 írta HG7DX »
"Csak a puffin ad neked erőt, és mindent lebíró akaratot..."

http://indavideo.hu/video/Kincs_ami_nincs_1

https://plus.google.com/u/0/113711350539444133890/about
73 HG7DX Gyuri

Nem elérhető ha5bzr

• Full Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2015 Október 15, 00:35 »
Szia HG7DX!

Köszönöm a választ!
Érthető amit mondasz.Még csak azt kérdezném, hogy hangolás után valamikor THRU felirat lesz a kijelzőn valamikor meg TUNE felirat.
Tehát amikor THRU lesz hangolás után akkor valami miatt nem sikerült lehangolnia.De miért nem?Azért mert túl nagy az SWR vagy azért is lehet mert 1,5 alatti az SWR és azt jónak látja?
Tehát ha 1,5 alatti az SWR pl. 1,3 akkor azt nem tudom lehangolni, de az 1,7 SWR-t se, ez normális?
DE a 2,8 as SWR-t le tudom hangolni. Lehet, hogy a Tuner hibás?
Vagy végig kéne nézni az összes sávon  különböző impedanciákkal lezárva a rádió kimenetét, hogy mikor  hangol jól a tuner?  Kapacitásokkal lehet probléma a tunerben?

Üdv:Laci

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2015 Október 15, 00:55 »
Laci!

A rádió leírása mit mond a két kijelzésre?
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HG7DX

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • Google+
« Válasz #4 Dátum: 2015 Október 15, 08:55 »
Igen, nézd meg a leírást. Azt hiszem készülék ( végfok ) függő, hogy mennyi swr-t ítél már jónak. De azt gondolom, azért a 2-es swr-t még le kellene illesztenie. 1.5 környéke már jó, azzal nincs sok értelme foglalkozni, így a tuner ha úgy tetszik, meg sem mukkan ekkora swr láttán :)   A külső swr mérő, amivel mérted az antennát, az biztosan pontos?

Idézet
Vagy végig kéne nézni az összes sávon  különböző impedanciákkal lezárva a rádió kimenetét, hogy mikor  hangol jól a tuner?
Ezt nem hiszem hogy szükséges. Általában a 20 métert adják meg a gyári beállításoknál. Ha ott jó, akkor alul is és felül is elfogadhatóan működik.

73 HG7DX Gyuri

Nem elérhető HG7DX

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • Google+
« Válasz #5 Dátum: 2015 Október 15, 12:14 »
Ja erre nem is válaszoltam:
Idézet
Kapacitásokkal lehet probléma a tunerben?

Igen lehet, de először csak meg kellene győződni arról hogy minden más rendben van e.
40 illetve 80 méteren okozhat problémát a tunerben lévő C2 illetve C6. ezek 82pf, illetve 100pf,  500V-os kondik
Illetve még lehet baja a D1, D2, D3, D4, D5, D6, D11, D12 diódáknak.

forrás: http://www.qsl.net/icom/oldicomfaq/ic-736_38.html

73 HG7DX Gyuri

Nem elérhető ha5bzr

• Full Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2017 Május 19, 21:56 »
Sziasztok!

Megnéztem az említett diódákat és kapacitásokat a tunerben, mindegyik jó.
Érdekes viszont a következő:
Ha benyomom a tuner gombot hosszan és elengedem és hagyom, hogy a rádió hangolja magát 5W on akkor 160, 80 és 40m en hangolás után THRU lesz a kijelzőn(sikertelen hangolás), de fölötti sávokon viszont TUNE lesz

Ha viszont kb 25W vagy nagyobb power-on nézem ugyanezt akkor szinte minden sávon THRU lesz hangolás után, de 10m en TUNE

másik érdekes:
 Ráteszek egy 9 sávos antennát a rádióra és sávszéleken   kb 2,0 es a valódi SWR a rádió műszerén ,tuner kikapcsolva. Kijelző mutat: THRU, ez ok.
 Ha most benyomom a tuner gombot röveden (tehát nem hosszan hogy a rádió hangoljon, csak hogy a tuner on- ba legyen, kijelzőn TUNE van ) és ezután FM be adok mikrofonnal 50 vagy 100W on akkor látom, hogy a rádió beépített SWR mérője szépen lemegy 1,0 ra, tehát kihangolja, de a TUNE viszont villog adás alatt.
Többi sávon is hasonló, ha előre bekapcsolom a tunert ,  (TUNE van a kijelzőn)és utána adok 100W al akkor lemegy az SWR a rádió műszerén.
DE akkor miért nem hangolja úgy, hogy benyomom a tuner gombot hosszan , elengedem, hallom a sipoló hangot pár másodpercig ,de kijelzőn miért THRU lesz? De ha a power 5W on van akkor 14től 28MHz ig TUNE lesz, ahogy fentebb írtam.
Érti ezt valaki? Köszönettel: Laci

Nem elérhető HG4FC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HG4FC WEB oldala
« Válasz #7 Dátum: 2017 Május 20, 13:44 »
Szia,

A THRU az nem sikertelen hangolást jelent szerintem, illetve valójában igen csak másképp.

Szerintem az azt jelenti, hogy nincs beiktatva  a hangoló a jel megkerüli.

És a leírásban is az olvasható, hogy ha THRU a kijelzés, akkor a tuner ki van kapcsolva.
Amennyiben a tuner képtelen lehangolni az antennát, akkor through, azaz átmenő állapotba vált.

A manuális hangolás kezdeményezéséhez csupán 1 másodpercig kell a gombot megnyomni.

Ha villog a TUNE akkor hangol.

Ha befejezte és letudta hangolni, akkor TUNE a felirat ha nem, akkor THRU azaz nincs beiktatva a tuner.

És meg kellene nézni a tuner érzékenység és működési mód be állítás kapcsolókat.
Ehhez le kell venni a rádió fedelét.

Leírás 50. oldal.  (http://www.radiomanual.info/schemi/IC736-IC738_user.pdf)

Az S2 kapcsoló a tuner érzékenységet állítja.

S2 - D állás az alapértelmezett
S1- A állás az alapértelmezett.

És én egy 50Ohmos műterheléssel tesztelném.

6 méteren nincs tuner.

73' Tóni
Az erő velem van!

Nem elérhető ha5bzr

• Full Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2017 Május 20, 21:39 »
Szia Tóni!

Köszönöm a választ!

Megnéztem a tuneron a kapcsoló állásokat, alapértelmezettre van állítva, tehát a Manuál szerint ekkor 1,5 feletti SWR -nél kell már hangoljon, igaz?
Tehát 2 es SWR-nél ha hangolás után THRU lesz a kijelzőn akkor mégse hangol jól.
Vagy próbáljam a kapcsolót  érzékeny állásba tenni és megnézzem mit csinál a tuner?
Műterhelésen ha nézem ahogy javaslod,akkor viszont alapértelmezett állásban nem kell hangoljon mert ugye 50 ohm-nál 1,5 alatti az SWR,nem? Én azt szeretném, ha mindig jól hangolna, akár 50 ohm akár 60 vagy 25 vagy 100 ohm az antenna.
Köszönöm a választ.

Nem elérhető HG4FC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HG4FC WEB oldala
« Válasz #9 Dátum: 2017 Május 21, 10:14 »
Szia,

Igen úgy van. Az alapértelmezés szerint hangol ha az SWR nagyobb mint 1.5.
A másik állásban (S2-C) mindíg hangol adáskor, kivéve SSB üzemmódban.

Az S1 érdekes. A állásban az S2 határozza meg mit csinál a tuner.
B állásban csak akkor hangol ha 3:1 feletti az SWR.

Ami a tuner paramétereket illeti az nem valami fényes.

Impedancia illesztés 16.7-150Ohm az RH sávokon
50Mhz-en 20-125Ohm

És ami érdekes, azt mondja asszimetrikus.

Minimális teljesítmény a méréshez 8Watt!  Tehát a te 5 Wattal történő kísérleteid azért nem vezettek eredményre.
Szerintem 15 Wattal küldjed neki.

A tuner csillapítása 1 dB.

ÁÁÁÁÁÁÁÁ

Szóval ezzel a belső tunerrel nem mész semmire. Főleg ha köpenyáramok is szaladgálnak a koaxon.

Szerintem vegyél egy kézi tunert, azzal többre mész.

73' Tóni

Az erő velem van!

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2017 Május 21, 11:01 »
Tóni te egy igazi úriember vagy ;)  ;)
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha5bww SK

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2017 Május 21, 11:42 »
Nálam is ICOM dogozik. Az antennáim nem kimondottan jók, de 1:1.8-nál eszembe sem jut a tunert bekapcsolni.
73 es DX!
Ed
HA5BWW/HA5W
HA-DXC, HA-CWG, DIG, HSC, CTC

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2017 Május 21, 12:09 »
Ha én kikapcsolom az ATU-t és ha nem tetszik neki az antenna akkor hangol = IC756.
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha5bww SK

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2017 Május 21, 12:16 »
Gyuri, az a menüben állítható be... 2-ig nem nagyon kell foglalkozni vele. Nálam 7410 a készülék, előtte 756PRO volt.
73 es DX!
Ed
HA5BWW/HA5W
HA-DXC, HA-CWG, DIG, HSC, CTC

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2017 Május 21, 12:30 »
"Default" érték van én semmit sem változtattam rajta, de az tetszik benne hogy on állásban realtime hangol ahogy a vfo-t tekerem már harcra-kész mire megnyomom a PTT -t .
 De ugyanez van az FT847 - FC20 párosnál is , bár itt az nem tetszik hogy 50 wattal hangol ha külön akarom a hangolást. Ezért jobb az ATU-2012 ott 10 watt alatt elvégzi a feladatot!   ;)
73'Gyuri HA7EG