Szerző Téma: Yaesu FT-991  (Megtekintve 3568 alkalommal)

Nem elérhető DO1TAM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
Yaesu FT-991
« Dátum: 2016 Július 10, 13:07 »
Sziasztok

Az új szerzeményem egy FT991 amiről csináltam belülről pár képet hátha érdekel valakit a berendezés.
Egy IC-7400 és egy FT-897D rádióval hasonlítottam éssze a vételi oldalt egy antennaátkapcsoló segítségével. Nem vagyok elfogult a 991-el kapcsolatban de én kellemesen csalódtam. Ha annyit szolgáltat, hogy ebben a minőségben 10 évet teljesít (amire azért nem tennék sokat) akkor megérte az árát. Eléggé kicsi portable rádiónak de nem olyan kényelmetlen mint a 857.
2m SSB pedig egyenesen nagyon tetszik. Mérni egyelőre még semmit nem mértem komolyabban csak azt tudom mondani amit hallok. Az viszont egyelőre meggyőző.

Belső felépítését tekintve nem több és nem kevesebb mint egy manapság ebben szegmensben lévő egyéb eszköz.
Kicsit szokni kell a menüalapú vezérlést ami nekem tetszik és gyorsan tudok vele dolgozni. Meg merem kockáztatni, hogy már most gyorsabban tudok vele dolgozni 2 nap után mint a 897-el.
Érdekelne, hogy másoknak milyenek a tapasztalatai vagy mi a véleménye a Yaesu utolsó portable "mindenttudójáról".

Képek:
https://onedrive.live.com/?authkey=%21AExhsAqn8MVEiPg&id=ADF958CC47F4B2E7%214144&cid=ADF958CC47F4B2E7

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:Yaesu FT-991
« Válasz #1 Dátum: 2016 Július 10, 23:13 »
Tetszik de nem igazából /p készülék ahhoz eszméletlenül sok a vételi árama.

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
« Válasz #2 Dátum: 2016 Július 11, 00:48 »
Még egy előrelépést csinált a Yaesu, amivel tavaly egyik munkám előkészítése során szembesültem: CAT parancsok terén szakított az 5  bináris értéket tartalmazó klasszikus CAT parancsokkal, amelyből az első karakter volt a parancs a többi 4 az argumentuma.

Helyette újragondolta és kétbetűs parancsokra és pontosvesszővel végződtetett változó argumentumhosszra tért át.
Egyúttal igencsak kibővítette az új CAT parancskészletet: http://systemfusion.yaesu.com/wp-content/uploads/2015/09/FT-991_CAT_OM_ENG_1508-C0.pdf

Nem elérhető DO1TAM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2016 Július 11, 07:44 »

Igen ez a portable dolog eléggé "heavy portable" :)
Az én esetemben ez többnyire autós, árbocos, sátras kitelepülés nyári szezonban. Így általában az akku+napelem kapacitás elegendő. Ahová ki szoktunk települni hegytetőkre általában van áram is szükség esetén. A /p nálam ez általában, nem a kézben Yagi hegyen egyedül csücsülős /p. Az nem az én világom.  :mellow:

Hg2ecz:
Annyira nem szoktam CAT vezérlést alkalmazni, hogy erről semmi de semmi információm nem volt. Köszönom.

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #4 Dátum: 2016 Július 11, 10:17 »
Helyette újragondolta és kétbetűs parancsokra és pontosvesszővel végződtetett változó argumentumhosszra tért át.
Egyúttal igencsak kibővítette az új CAT parancskészletet: http://systemfusion.yaesu.com/wp-content/uploads/2015/09/FT-991_CAT_OM_ENG_1508-C0.pdf

Először azt hittem, csak hibamentes átviteli csatornára készült, de látom, nemcsak az USB-t, hanem az RS-232-t is emlegetik. Elég nevetséges az egész. Régen legalább lehetett annyi mentségük, hogy igen-igen gyenge processzorokon is működnie kellett a CAT-nek. Már csak azért sem szabadna egy ilyet egy gyártónak kiadnia a kezéből, hogy ne röhögtesse ki magát - ez egy tízéves hobbizgató gyerek elképzelése a számítógépek közti kommunikációról, vagy még az is gondosabb ennél.
73 ..... Tibor

Nem elérhető DO1TAM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2016 Július 11, 10:34 »
Idézet
Először azt hittem, csak hibamentes átviteli csatornára készült, de látom, nemcsak az USB-t, hanem az RS-232-t is emlegetik....

A kérdés az, hogy mennyiben okoz ez valós problémát a felhasználók zöménél. Érzésem szerint nem számottevő a dolog ennek ellenére most hogy kicsit utánaolvastam valóban nem egy modern kommunikációs megoldás.

Ami engem nagyon zavar az a GPS hisztéria amit építettek. A YAESU VX-8 NMEA "kompatibilis" 9600bps-el. A kis ublox chipsetes egyedileg épített GPS vevőmmel működik is ahogy kell.
Ugyan ez a GPS nem működik viszont az FT-991-el. Amit megint nem értek, hogy ha már portable eszköz és minden egyéb új szériás rádióban (FT1D, FT2D, FTM100, FTM400) ott a GPS akkor ebbe mi a francért nem rakták bele... A C4FM esetén igen komoly lenne a létjogosultsága.   

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2016 Július 11, 10:52 »

Igen ez a portable dolog eléggé "heavy portable" :)
Az én esetemben ez többnyire autós, árbocos, sátras kitelepülés nyári szezonban. Így általában az akku+napelem kapacitás elegendő. Ahová ki szoktunk települni hegytetőkre általában van áram is szükség esetén. A /p nálam ez általában, nem a kézben Yagi hegyen egyedül csücsülős /p. Az nem az én világom.  :mellow:

Hg2ecz:
Annyira nem szoktam CAT vezérlést alkalmazni, hogy erről semmi de semmi információm nem volt. Köszönom.

Reménykedve várom a 817 utódját .

Nem elérhető DO1TAM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2016 Július 11, 10:54 »
Idézet
Reménykedve várom a 817 utódját .

Ahogy a fórumokon olvasom nem vagy egyedül ezzel a kívánsággal.  :D

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #8 Dátum: 2016 Július 11, 17:10 »
A kérdés az, hogy mennyiben okoz ez valós problémát a felhasználók zöménél. Érzésem szerint nem számottevő a dolog ennek ellenére most hogy kicsit utánaolvastam valóban nem egy modern kommunikációs megoldás.

Ez csak a jéghegy csúcsa, öt perc keresgélés után nyilván nem fogod látni a buktatókat. Továbbá:

- nincs válasz a SET parancsokra, nem tudhatod, sikerült-e a beállítás, amit kiküldtél, legfeljebb ha visszaolvasod az adott értéket (és ECHO-t sem láttam), ami akár jó is lehetne, de a parancsok nagy részéhez nincs visszaolvasási lehetőség!, csak elküldeni lehet a parancsokat (pl. SWAP, VFO A/B). Igaz, azon sok minden múlik, hogy van-e mindenhez visszaolvasási lehetőség, és ki tudod-e találni, hogy melyik funckióval. A frekvencia pl. nyilvánvaló, de megvan mindenhez?,

- így természetesen hibakódok sincsenek (ERROR válasz - néztem, a státuszokba és a Radio Info-ba sincs elrejtve), hogy ha például egy paraméter kiesik valamilyen határok közül (egy adott rádió VFO-ját nem lehet adott frekvenciára állítani, amit nem tudsz előre, hiszen több mindentől függhet, pl. hogy ki van-e nyitva vagy melyik országnak készült), ilyenkor ki kell találnod, mit kell lekérdezni (ha lehet egyáltalán), hogy észleld, hogy sikeresült-e amit akartál,

- de legalább az sincs dokumentálva, hogy mi történik hibás parancs kiadása után, például ha elrontottál valamit vagy ledöglött a szoftvered és nem tudod, hol tartasz a soros adatfolyamban, akkor pl. a pontosvessző kiadása után lehet-e a következő parancsot - sikeresen - elküldeni vagy legjobb, ha ki-be kapcsolod a rádiót (ezen egy lekérdezés ismételgetése segíthet, amire megvárod az első választ, akkor szinkronban vagy, persze a válaszidő nincs specifikálva, de tegyük fel, hogy "rövid" (mérnöki kategória...)),

- tehát nincs dokumentálva, hogy az egyes parancsok után mennyit kell várni - le merném fogadni, hogy akad hosszabb időt igénylő parancs vagy beállítás, csak remélni lehet, hogy a látatlanban elküldött parancsok mindegyikét feldolgozza a rádió,

- nem látszik, hogy lenne valamilyen esemény során magától (SET nélkül) érkező (unsolicited) üzenet a rádiótól, ill. egyáltalán a lehetősége ennek (DTMF karakterek, FSK vett karakterek). Aminek híján állandóan kérdezgetni kell a rádiót, hogy vett-e valami újat, már ha lenne ilyen parancs, de ilyeneket nem is láttam...,

- nincs semmiféle verzió- vagy típuslekérdezés gyári számról vagy valami egyedi azonosítóról nem is beszélve (ami akkor lehet fontos, ha pl. több rádiót szeretnél valamilyen módon elérni távolról). WTF??

Szóval a változó értékeket, Radio Info-t stb. pollingolni kell, újra és újra lekérdezni a frekvenciát, mert eltekerheti a felhasználó; a frekvenciát, a Clarifier-t, az S-mérőt (a többi rádiónál is így van, megy a háttérben a kommunikáció ezerrel) - erre lehetett volna kidolgozni most már, ennyi évtized után valami értelmesebb megoldást...

És hát így lesz jó hosszú és drága a fejlesztés, pedig ők mondják: "YAESU  MUSEN  does  not  produce  CAT  System operating  software  due  to  the  wide  variety  of  personal computers and operating systems in use today. However,  the  information  provided  in  this  chapter explains  the  serial  data  structure  and  opcodes  used by  the  CAT  system.  This  information,  along  with the  short  programming  examples,  is  intended  to  help  you  start  writing  programs  on  your  own." Stb.

Ami persze szintén hasbaakasztás, mert bármikor tökéletesen le lehet írni a fentieket valamilyen pszeudo nyelven vagy akár folyamatábrával, ha nem is akarnak vezérlőszoftverekkel foglalkozni. De kötve hiszem, hogy ne írnának/írtak volna hozzá, csak hát hivatalosan kiadni és támogatni egy más költség, azt elismerem.

Szóval a nevetségesnél is rosszabb az egész, kiábrándító, felháborító, mert ennyire egyetlen cég sem hülye fél évszázad tapasztalataival, ez nyilván szándékos.
73 ..... Tibor

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #9 Dátum: 2016 Július 11, 20:12 »
- nincs válasz a SET parancsokra, nem tudhatod, sikerült-e a beállítás, amit kiküldtél, legfeljebb ha visszaolvasod az adott értéket (és ECHO-t sem láttam), ami akár jó is lehetne, de a parancsok nagy részéhez nincs visszaolvasási beolvasási lehetőség!, csak elküldeni lehet a parancsokat (pl. SWAP, VFO A/B). Igaz, azon sok minden múlik, hogy van-e mindenhez visszaolvasási lehetőség, és ki tudod-e találni, hogy melyik funckióval. A frekvencia pl. nyilvánvaló, de megvan mindenhez?,

Kicsit elfogalmaztam... :-) Szóval a legtöbb paranccsal csak kiírni lehet, beolvasni nem, csak a SET sor van kitöltve a dokumentációban. És sok múlik rajta, hogy van-e más parancs esetleg, amivel a hiányzónak tűnő információk bekérhetők. A Radio Info pl. ilyesmi (státusz). De többnyire nincs.
73 ..... Tibor

Nem elérhető DO1TAM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2016 Július 31, 11:08 »
Abban az esetben ha valakinek információja lenne az UHF/VHF nyitásról akkor kérem ne tartsa magában.

Rövidhullám nyitható egy darab Jumper beforrasztásával de sajnos a VHF UHF az teljesen korlátozott. Viszont pont az VHF UHF lenne számomra használható mérőadónak sokszor nem rossz ha pl szűrőt fejleszt az emberfia. Vagy akármit is. Nem gondoltam volna, hogy pont a Yaesu csinál ilyen korlátozásokat. 

Nem elérhető DO1TAM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2016 Augusztus 25, 09:27 »

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #12 Dátum: 2016 Augusztus 26, 17:40 »
Most láttam, hogy kijött egy FT-991A is, amiben már állítólag értelmesen használható a "real time scope".
73 ..... Tibor

Nem elérhető DO1TAM

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2016 Szeptember 01, 09:18 »
A fontos kerdes az lesz, hogy bovitheto e a 991 elso valtozata. Nagyon remelem.

Tegnap este felraktam az uj fw-t. Minden ok es par apro Bug vegre eltunt ami az elozo fw-el jott.
Mondjuk resetelni nem volt kedvem mert holnap indulunk kitelepulni 3 napra es jo lenne ha mukodne minden rendesen tovabb digimodokon is. Majd talan a hegyen csinalok egy resetet delidoben.

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2016 Szeptember 01, 13:30 »
Hová telepüsz ki?