Szerző Téma: tanácsok kezdőknek  (Megtekintve 6633 alkalommal)

Nem elérhető kbazsi97

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
tanácsok kezdőknek
« Dátum: 2017 Május 08, 12:44 »
Sziasztok!
Szeretnék vásárolni magamnak egy kézi rádiót, nagyon járatlan vagyok a témában ezért kérném a segítségeteket. Milyen rádiót ajánlanátok nekem? első körben a baofenget néztem ki de egy kis olvasgatás után a fórumon rájöttem hogy nem szerencsés. páran ajánlották a wouxonokat, de abból se tudom melyik modellt kellene megvásárolni.
amire kellene nekem a rádió: készítek egy vészeseti felszerelést, és ehhez kellene nekem a rádió, ha megszűnik a kommunikáció akkor is legyen eszközöm felvenni másokkal a kapcsolatot.
(lehet ezen nevetni vagy hüyének nézni, mert sokan így tesznek, de szerintem nem árt egy felelős embernek egy ilyen felszerelés aki gondoskodni akar a családja jövöjéről bármi is történik.)
körülbelül egy olyan 30ezer forintot szeretnék erre ráfordítani.
várom a válaszokat és előre is köszönöm.
 :mellow:

Nem elérhető HG4FC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HG4FC WEB oldala
Re:tanácsok kezdőknek
« Válasz #1 Dátum: 2017 Május 08, 12:49 »
Szia,

Pl. Wouxun KG-UV9D Plus 2.5k U/VHF Dual Band 136-174/400-512

De a hasonlo Beafong is jo.

Ezzel amator savon is lehet hallgatozni.
PMR savon adni-venni.
PMR radioja pedig sok embernek van, tehat vesz eseten azzal sokan fognak probalkozni.

Nyilvan vesz eseten a hatosagok is elkezdik figyelni hasznalni a PMR savot.

FM musorszoro sav vetelere is alkalmas, az is hasznos lehet.

En vennek hozza tartalek akkut + napelemes toltot.

73' Toni

Az erő velem van!

Nem elérhető kbazsi97

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2017 Május 08, 17:13 »
Köszi szépen :) beafong-bol miéyen modellt nézzek? Illetve melyik a jobb?  És honnan lenne erdemes beszerezni ebay?

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2017 Május 08, 17:38 »
Ha mindenáron kínai rádiót akarsz és külföldről akkor Aliexpress szerintem.

Ha magyar garanciát akarsz akkor meg itthon nézz szét.
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető kbazsi97

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2017 Május 08, 17:40 »
Nem ragaszkodok én a kinaihoz hanem az lenne a célom hogy ebböl a 30ezer környéki árbol, megvegyem a legjobbat amit meglehet. Ehez kérnék tanacsokat

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2017 Május 08, 18:14 »
Akkor meg lesd a hirdetéseket.
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HG4FC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HG4FC WEB oldala
« Válasz #6 Dátum: 2017 Május 08, 19:59 »
Szia,

Személyes tapasztalatból tudom a következőt:

WOUXUN KG-UV8D remek szerkezet.
Szép hang, érzékeny, könnyen kezelhető menü rendszer.
Két független vevő. Átjátszóként is használható.
Fröcccsenő víz ellen védett.

BAOFENG UV-5RE

Szintén remek szerkezet.

Rengeteg kiegészítő kapható mindegyikhez.
Számítógéppel is programozhatók.

A beépített LED elemlámpa egyáltalán nem hülyeség, már én is hasznát vettem :-)

Ebay, Amazon.

73' Tóni
Az erő velem van!

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #7 Dátum: 2017 Május 08, 20:29 »
"amire kellene nekem a rádió: készítek egy vészeseti felszerelést, és ehhez kellene nekem a rádió, ha megszűnik a kommunikáció akkor is legyen eszközöm felvenni másokkal a kapcsolatot."

Először leginkább elhelyezni kellene tudni ezt a rádió-dolgot, hogy mire alkalmas és mi csak vágyálom, meg egyáltalán mit szabad hivatalosan és mit nem úgy,  különben meglepetések jöhetnek, de főleg a mire alkalmasra gondolok.
73 ..... Tibor

Elérhető CB szökevény

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2017 Május 08, 20:42 »
Szia,

Személyes tapasztalatból tudom a következőt:

WOUXUN KG-UV8D remek szerkezet.

73' Tóni

A kettő közül erre szavazok, ha már kínai. Viszonylag elfogadható kétszertranszponált vevője van.

Vagy akkor már Kenwood TH-F7E. A vevője összüzemmódú, RH-n is fülelhet vele, előszobaként egy jobb móka felé, ha már idetalált erre a fórumra :-).

73!
Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

Nem elérhető kbazsi97

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2017 Május 08, 21:42 »
"amire kellene nekem a rádió: készítek egy vészeseti felszerelést, és ehhez kellene nekem a rádió, ha megszűnik a kommunikáció akkor is legyen eszközöm felvenni másokkal a kapcsolatot."

Először leginkább elhelyezni kellene tudni ezt a rádió-dolgot, hogy mire alkalmas és mi csak vágyálom, meg egyáltalán mit szabad hivatalosan és mit nem úgy,  különben meglepetések jöhetnek, de főleg a mire alkalmasra gondolok.

teljes mértékben igazad van. hol érdemes olvasgatni?

Nem elérhető I ( C O N

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • Normafa Műhely
« Válasz #10 Dátum: 2017 Május 09, 01:30 »
Kbazsi97! Nem találkoztunk mi már valahol?

Ha azt írom, hogy Tibor és hg5cut akkor remélem...

Nem elérhető kbazsi97

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2017 Május 09, 07:33 »
Hát nem tudom, privátban irj mire gondolsz

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #12 Dátum: 2017 Május 09, 09:50 »

teljes mértékben igazad van. hol érdemes olvasgatni?

Több területről van szó, és így nehéz tisztázni, hogy egyáltalán mit olvass, meg aztán kicsi az ország és kevés a magyar közösség, fórum. Angol és más nyelvűből sokkal több van.

De általában véve a PMR megismerése jó irány, ott még forgalom is szokott lenni azon a pár csatornán, néha jó játék egy kiránduláson, hegyen, ahonnan távolabbra is el lehet szólni, de azért inkább a padlás és a földszint közt pl. rakodáshoz a legalkalmasabb... Külső antennát és több watt teljesítményt elvileg nem is szabad használni, a "használjuk ezt és ezt a többsávos, több wattos rádiót, rakjunk rá tetőantennát" eleve szürke zóna, épületek közt vagy azokon belül meg nem sok mindent fogsz hallani rajta. Léteznek róla könyvek, linkek, de ezen a fórumon kívül vannak.

Még létezik a CB is, aminek lényegesen nagyobb a hatótávolsága, ott kifejezetten volt-van segélyhívó csatorna, igaz, ott is inkább úgy érdekesebb (SSB), ahogy elvileg nem szabad használni. Ilyen közösség is van a hálón.

Aztán ha elkap a hév és szórakozásként is művelnéd, akkor ott vannak a rádióamatőrök. Vagyis pl. itt. :-) Na, ez elképesztően változatos technikai hobbi, életre szól, és szó szerint végtelen sok lehetőség van kísérletezni és játszani, ha a felfedezés és tanulás öröme érdekel - annyira sokrétű valami, hogy külön területei vannak, és ki az egyiket szereti jobban, ki a másikat. Számítástechnika is van/lehet benne vastagon, ha éppen az érdekel. Minderről tömegével vannak website-ok, közösségek, leírások. Például ilyen szép könyvekkel lehet barátságot kötni: https://www.arrl.org/shop/ARRL-Handbook-2017-Hardcover-Edition/ De van áldozatos munkával összelapátolt magyar anyag is, beszélhetünk róla.

Aztán ugyan van még sok analóg kommunikáció, amihez elegendőek a felsorolt kisrádiók, de a hivatalos szervek már nem nagyon figyelhetők meg VHF-en és UHF-en, mint régen (mentők, rendőrök, Polgári Védelem stb.), mert minden védett, digitális, így komoly felkészültség kell hozzá, és persze jogtalan.

Lehet még repülőgépek forgalmazását is hallgatni (2 m, AM), többeket izgat és érdekel a repülés minden mozzanata.

---
A legfőbb gond, hogy a vészhelyzeti kommunikációban egyes országokban valóban részt vesznek-vehetnek a polgárok, de nálunk szerintem nincs olyasmi, hogy a hatóságok majd "hallgatják a PMR csatornákat", így pont amivel nyitottál, azon a területen nem jutsz majd semmire. Illetve majdnem semmire, mert kezdeményezések mindig akadnak.
73 ..... Tibor

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #13 Dátum: 2017 Május 09, 09:51 »
A rádióamatőröknek több esélyük van hasznosnak lenni vagy segítséget kapni rádión keresztül, végül is körbe lehet rádiózni a világot rafinált, de akár egyszerű eszközökkel, de városi területeken ennek sincs sok értelme, nincs sok esélye, hogy valaha is hasznos legyen "vészhelyzetben", legfeljebb ha a pusztában lakik valaki. Ausztráliában még a gyerekeket is rövidhullámú rádión tanítják, de az más tészta. :-) Nem tudom, mik az elképzeléseid, hogyan és miből lehet "vészhelyzet" esetében valami előnyöd.

Addig is üzemeltetnek az interneten olyan rádióvevőket körben a világon, amik segítségével karosszékből hallgathatod a rádiófrekvenciás spektrum kisebb vagy nagyobb részét, tájékozódhatsz, persze mentor, segítség nem árt hozzá. Házilag is meglepően olcsó vevővel (RTL-SDR) is lehet mindenfélét venni, de akkor már belépsz a kísérletezők közé és antennát építesz (mivel a rádiózáshoz fontosabb, mint a rádió) és töltöd vele az időt. :-) Rajtad múlik.

Egyik hely: http://sdr.hu
Másik: http://websdr.org

De csak karcolgatjuk a témát. :-)
73 ..... Tibor

Nem elérhető HG4FC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HG4FC WEB oldala
« Válasz #14 Dátum: 2017 Május 09, 11:33 »
Szeretne egy vészeseti felszerelést".

Tehat Zombi apokalipszisre keszul.  :wub: