Szerző Téma: LED es világítás  (Megtekintve 7865 alkalommal)

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
LED es világítás
« Dátum: 2017 November 21, 15:30 »
Ma mérgesen kidobtam egy újabb LED-es fényforrást .
 Több mint 8 éve ott van ahol. ... de eddig nem okozott gondot igaz ritkán van használva.
14195 -n S5 zajt produkált Vanuatu QSO nem sikerült miatta,  érdekes az FD4 en és a HF9V sem volt zavaró csak a Quad -on amivel próbálkoztam volna.  Mire kiderült és kicseréltem már eltűnt.

Ez pont a dühöngőbe való téma   :wacko:
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:LED es világítás
« Válasz #1 Dátum: 2017 November 22, 08:13 »
A bűnös !!
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető HA3GF

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2017 November 22, 08:29 »
Újra hasznosítható! "Zajgenerátor"

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2017 November 22, 10:21 »
Én végignéztem itthon a LED-eket. Vegyes a kép. Ha lesz időm akkor dokumentáltan nézem végig. Javarészt a régi, nevesincs gyártók termékei zavarnak.

A mérőeszköz egy rókavevő. 
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2017 November 22, 12:49 »
Ez a másik borzalom , de erről tudtam és emiatt már olyan helyre volt betéve .
A gyártó ugyanaz !
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető Ha-7-at

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2017 November 22, 20:37 »
Pont ezért probáltam 12 V Mr16 foglalatu ledeket használni sajnos azok sem jok mind igy áttértem aled szalagra avval nincs gond.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2017 November 22, 20:39 »
Normális LED lámpákkal nincs gond. Nálam a java része az hallgat. :)
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2017 November 22, 21:03 »
Gyuri!
Én Landlite led lámpákat használok, mindenhol az van. Néma mind. :D
Az ára sem vészes. Minden Tescoban kapni.

Amúgy ha tönkremegy, érdemes "szétbombázni" őket. Csomó jó alkatrész van bennük, főleg kis zöld toroidok (jó nagy AL), kistrafó, SOT-223-as tokozású teljesítmény tranyó (ST), néha egy-két smd tantál is akad...  ;)

Fűrészlappal bevágod óvatosan a foglalat és a búra találkozásánál és már fel is lehet nyitni.
73' Viktor
Do more with less.

Elérhető CB szökevény

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2017 November 22, 21:43 »
Én Landlite led lámpákat használok, mindenhol az van. Néma mind. :D
Az ára sem vészes. Minden Tescoban kapni.

Nálam meg fOsram és GE, szintén némák. Egy sima középhullámú zsebrádió volt a "rókavevő". Drágábbak, de ér annyit a dolog, hogy legalább magamnak ne telepítsek QRM-generátort.

Amúgy ha tönkremegy, érdemes "szétbombázni" őket. Csomó jó alkatrész van bennük, főleg kis zöld toroidok (jó nagy AL), kistrafó, SOT-223-as tokozású teljesítmény tranyó (ST), néha egy-két smd tantál is akad...  ;)

Fűrészlappal bevágod óvatosan a foglalat és a búra találkozásánál és már fel is lehet nyitni.

Vagyok olyan lökött, hogy megjavítom őket, a közeli SPAR fényforrásgyűjtőjéből szoktam kukázni :). A márkásakat javítom, a gagyikat szintén szétszedem, a LED-ek pl. műszervilágításnak jók. (á la HA7HQ)
Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

Nem elérhető HA1TN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2017 November 23, 18:58 »
Én már többször trollkodtam azzal, hogy rákérdeztem: a termékre írt várható élettartamot a vásárlástól kell számolni, vagy üzemidőt jelent. Mert nekem egyelőre még a vásárlásról sem tudnak 15 ezer órát, üzemidőben meg valahol a halogén izzók környékén teljesítenek. Nem noname kínai vackokról beszélek, hanem branded termékekről. Ha végre házba tudok költözni LED világításom lesz, de mindenhol 12V-os és egy központi tápról fognak járni.
73!
HA1TN - Norbi

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2017 November 23, 20:46 »
Nem a LED a ludas hanem a 230 Voltos táplálás a bűnös.
Persze vannak nálam "csendes" LED -ek is , igen az üzemóra az egy nagy átverés (kereskedelmi fogás )  :wacko: :angry:
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #11 Dátum: 2017 November 23, 21:51 »
Ha végre házba tudok költözni LED világításom lesz, de mindenhol 12V-os és egy központi tápról fognak járni.

Ahhoz elég sok réz kell... :-) Nagyon tud esni a feszültség. Persze van, aki nem igényli az erős megvilágítást - én, ha nem helyi világítást használok, hanem a teljes szobában csinálok valamit, akkor nagyon komolyan kivilágítom.

Számomra két alapvető probléma van (az élettartamon túl): az éles fény és a gyatra lesugárzott spektrum.

Ha elegendő teljesítményű, akkor akármilyen compact fénycső vagy LED is kerül egy csillárba, fej felett levő sugárzóba, túl éles, vakít. Csak a nagy felület jelent megoldást, így a szekrény tetejére rakott, a plafonra sugárzó, indirekt fényforrások a legjobbak (akár ferde tükörrel a hátuk mögött). Sötétre festett falú szobákban ezzel persze nem próbálkoznék. :-)

Leginkább a hosszú, hagyományos fénycső formájú compact fénycső vált be a mostani, elektronikus ballasztokkal - talán a nagy felületük miatt ömlik belőlük a fény, a színük pedig még mindig jobb, mint a legtöbb LED-é, bár azok is fejlődnek, és az élettartamuk is jobb, ill. nem csökken olyan radikálisan a fényerejük.

Én a COG LED-ektől várok végre megoldást, hogy ne legyen olyan halott a fény, ne sötétbarna legyen, ami piros - a munkaasztalon persze nagyon jó a sima LED, de csak ott (én is egyenáramról hajtottakat használok) -, de azoknak lassan növekszik a teljesítményük. A legutóbbi valahogy zárlatos lett, így ki sem tudtam rendesen próbálni, de majd veszek megint, ha lesz időm.

A munkahelyemen egyébként most szereltek be a négyes fénycsőarmatúrák helyére (leginkább szintén a vakítás miatt) egyenletesen megvilágított matt fehér, műanyag négyzetekből álló LED-es fényforrásokat, mármint csak a négyzetek látszanak belőlük. A színhőmérsékletük elég semleges, tűrhetőek, bár érdekesen viselkednek: teljes fényerőn más a spektrumuk, mint leszabályozva, utóbbi esetben sokkal kellemetlenebb, szintén eltűnik a piros...

73 ..... Tibor

Elérhető CB szökevény

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2017 November 23, 22:31 »
Munkaasztalra (a forrasztósra) finom munkákhoz ez vált be, 50W kerámia-fémhalogén, melegfehér "wide" sugárzó. Kb. másfél méterre az asztal fölött, vakítás-káprázás nincs, a spektruma nagyon kellemes, izzólámpa-szerű.

Meghajtásra "uraságoktól levetett" (térvilágítás cseréjekor kibontott) Lightronic előtét, régi darab, de remekül teszi a dolgát. Meg nem zajong az éterben :).
Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

Nem elérhető HA1TN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #13 Dátum: 2017 November 24, 00:29 »
Ha végre házba tudok költözni LED világításom lesz, de mindenhol 12V-os és egy központi tápról fognak járni.
Ahhoz elég sok réz kell... :-) Nagyon tud esni a feszültség. Persze van, aki nem igényli az erős megvilágítást - én, ha nem helyi világítást használok, hanem a teljes szobában csinálok valamit, akkor nagyon komolyan kivilágítom.
Igen, ezt számolgattam én is, de nem reménytelen. A 21m2-es nappaliban most 26W-nyi LED van a plafonon. Ez 12V-on durván 2A. Vegyünk 10m távolságot a táptól (20m vezeték) és 1mm2-es rezet. Ennek kb. 0.33ohm lesz az ellenállása. Esik tehát durván 0.7V. Hát akkor majd 12.7V-os táppal fogom hajtani :)

A gyatra CRI nagyobb baj. Csináltam szubjektív és "kváziobjektív" teszteket. Azt kell hogy mondjam (a gagyi cuccokat leszámítva) hogy javul a helyzet színvisszaadás szempontjából. Pedig én nagyon háklis vagyok a kérdésre (annyira, hogy a hagyományos izzók kifuttatásának hírére kb. 10 éve durván 100 izzót spájzoltam be...) Persze a kínai elvtársak majd egyszer csak elkezdik emelni a mindenféle ritkaföldfémek árát, aztán lehet hogy ez a javulás visszafordul.

A 12V-os LED megoldásokat éppen azért választom ahol lehet, mert pont a beépített tápjuk megy tönkre az ilyen E14-E27 jellegű vackoknak. Nem teljesen mellesleg akár a vészvilágítás is sokkal könnyebben kiadódik.

Az is tény, hogy a régebbi (ócskább) fehér LED-eknek nagyon csúnyán le tud csökkenni a fényárama idővel.

Maradjunk annyiban hogy a 15.000 óra azt jelenti, hogy ennyi idő múlva talán valamit pislákol még a cucc. (Erről eszembe jut a legendás PMPO teljesítmény a hordozható elemes kazettásmagnókon, ahol a Wattban megadott teljesítmény az volt, amit a lengőcsévére betáplálva 1 mikroszekundum alatt szublimált el a tekercs :D )
73!
HA1TN - Norbi

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #14 Dátum: 2017 November 24, 12:45 »
Na, ebbe nem akartam belebonyolódni, hogy mit jelent a megvilágítás. :-) Annyiszorosa az összteljesítmény, amit használok, hogy le sem írom. Igaz, sohasem volt tökéletes a szemem, másfelől magas a szoba, és persze ahogy mondtam, többnyire inkább csak helyi világítás megy, és a többi egyáltalán nincs állandóan használva. És külső fényből sincs túl sok, nappal sem.

A közelre rakott kisülőcső is elég durvának tűnik, érdemes lesz kipróbálni, annyira másként képzeltem... Nekem még mindig a halogén izzó a kedvencem az asztalon, bár más megoldás is elfogadható, az IKEA-s LED asztali lámpát is szeretem. :-)
73 ..... Tibor