Szerző Téma: OMNI5 végfok javítás  (Megtekintve 1360 alkalommal)

Nem elérhető ha6pw

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
OMNI5 végfok javítás
« Dátum: 2019 Május 07, 18:21 »
Sziasztok!
Már egy ideje küzdök a tárgyi végfok javítgatásával.
A két meghajtó tranzisztor meghalt (2sc1969). Drágasága miatt és mert sok a hamisítvány egyéb próbálkozásaim voltak ( 2sc5707, BD137, BD139) nem bírták meghajtani a végfokot.
Most a kép szerint BLY88-al bróbálkozom. Érdekes módon 21-30 MHzig kb 20 Watt megy ki alatta semmi. Nyugalmi áram a BLY-nál össz 60 mA, végtranyóknál öszz 450 mA. A bemeneten kb1,5 voltnyi NF jelet kap.
Semmit nem változtattam a végfokon csak a BLY-okat próbáltam betenni a 2SC-k helyére.
Ha valakinek van ötlete, tanácsa szívesen veszem.
Köszönöm: Attila

Elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:OMNI5 végfok javítás
« Válasz #1 Dátum: 2019 Május 08, 10:25 »
Szia Attila,

Lehet hülyeséget írok, kérlek, kezeld azért fenntartásokkal!

A BLY88-ak tipikusan VHF tranyók, alkalmazásukra 70-110MHz-es FM/AM adókra, meg CB-rádió végfokokra láttam kapcsolásokat. PA driver alkalmazásra nem, de ez nem jelenti azt, hogy arra nem jó.
Lehet, hogy 21 alatt nem véletlen nem tudja meghajtani a végfok tranyóid?

BD tranyókkal vigyázz! Elméletileg azok jók lennének ilyen jellegű RF alkalmazásokhoz is, viszont azt kevesen tudják, hogy csak a régebbi gyártású EREDETI Philips tranyók működnek megbízhatóan RF-ben is! Teljesen egyedi volt ezeknek a "belső kialakításuk" 25 éve. Amikor a Philipsből NXP lett, akkor "gazdaságosabb" struktúra szerint gyártották tovább a BD széria ezen tagjait és nem a meglévő Philips technológia alapján. (a magántőkés konzorciumnak kellett a profit!) Ennek az eredménye az lett, hogy BD tranyók már csak kompromisszumosan használhatók ilyen jellegű dolgokra - vagy sehogy! Ráadásul ezeket a Philips BD-ket ugyanúgy hamisítják a kínaiak, mint a Mitsubishi FET-eket.
On-Semi és társai nyomokban sem érik el azokat a paramétereket, max papíron. Nem írtad le, azokkal mi volt a gond, de feltételezem, 20MHz alatt azok is "tetszhalottak" voltak (vagy 28 alatt is...).

Két ötletem van, ami talán járható:
-Eredeti 2SC1969 beszerzése bontásból, valamilyen régi CB-rádióból.
-Én tennék egy próbát MRF475-el, ha kivitelezhető. (erre van megbízható európai forrás is - relatíve olcsón)
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2019 Május 08, 10:44 »
Szerintem meg kukázd ki.
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető ha5iw

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5IW
« Válasz #3 Dátum: 2019 Május 08, 11:44 »
Próbáld meg az RD15HHF vagy HVF fetekkel....73
73/DX    Simon
www.rfha5iw.hu

Do it or not! Just don't try it.     (by Yoda)

Nem elérhető ha6pw

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2019 Május 08, 13:28 »
Nos, a BD és társaik ( "új" 2sc1969 stb) 10 MHz fölött nem mentek. BLY88-at az RT1994/4 401. oldalán található 10 W-os 1,8-30 MHz-es végfok okán próbáltam.

Nem tudom ezt az oldalt ismeri-e valaki, van-e tapasztalat:

https://www.utsource.net/sch/2sc1969

Itt viszonylag olcsó csak hogy valódi-e?
Kukáznám én, ha lenne olyan kuka ahol érdemes keresni :-)

A FET-et utóljára tartogatom, mert gondolom egy kicsit át kell alakítani az áramkört hozzá.

Nem elérhető HA5OPS

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2019 Május 08, 15:47 »
Szia!
A gyűjteményemben van 1 db 2SC1969, de gondolom ezzel nem lennél kisegítve.
Javasolom, keresd meg Tónibá-t (Gálusz Antal) a rádiós adok-veszek oldalon, hátha neki van.
Az én példányom is tőle van. Sok sikert a javításhoz! Üdvözlettel: HA5OPS

Nem elérhető HA5OPS

• Newbie
  • *
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2019 Május 08, 15:53 »
Szia!
A rádiós adok-veszek oldalon Tónibá nickneve XANTIi, mailje nyilvános. Üdv: HA5OPS

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2019 Május 08, 23:13 »
Szerintem meg kukázd ki.

Hatásodra előszedtem a végfokot amit javítottam. 2x PT9780 a vége. Az egyik halott volt, a meghajtó blw94 halott. Ennek a belső tápja szintén halott.  Betettem a kínai PT9780-at. Közvetlenül meghajtva vagy 10 másodpercig 100 W jött ki.  Nem ér röhögni. :) Egy másik hasonló panelből kiszedve a tranyókat a vége rendben. Meghajtó a helyére a kínai PT9780.  Eredmény. 140 W de 30 MHz-en már csak 2 W. A megmaradt eredeti PT9780 ment a meghajtó helyére. Szignálról meghajtva 180W de 30 MHz csak 40 W. Gondolom a bemenet illesztetlensége nem tetszett neki mert a legelső halott fokozat trafóját hajtottam meg.  Na itt hagytam abba. Jópofa az egész de kuka.
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető ha7vc

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2019 Május 09, 09:11 »
BLY88-at az RT1994/4 401. oldalán található 10 W-os 1,8-30 MHz-es végfok okán próbáltam.

Bocs, a cikk az RT 1994/8-as számában található.

Vy73! Laci.
Make QSO, not war!

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2019 Május 09, 10:23 »
Kérdés hogy nem használható hamis alkatrészt gyártó üzem meddig tud működni - "profitálni" .
 Vagy tanulják a gyártást csak még nem sikerült,  de akkor meg miért adják el az ipari hulladékot ?
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha6pw

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #10 Dátum: 2019 Május 09, 13:41 »
Bocs, a cikk az RT 1994/8-as számában található.

Ebben igazad van, azonban a tényen nem változtat, hogy a BLY88-al lehet RH meghajtó vagy végfokot csinálni :-)

Kikötöttem a végfokot és a végfok trafóját használva a BLY kollektorában kb 10 W-ot mértem 3,5 MHz-en kb 5 W-ot 28-on. Elképzelhető, hogy a végtranyókon be lehet állítani a nyugalmi áramot de mégsem működik rendesen?

Attila

Nem elérhető ha6pw

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #11 Dátum: 2019 Május 09, 13:43 »
Hamis tranyókat magyar forgalmazótól vásároltam, személyesen vettem át.
( Vigyem vissza, hogy ez nem az a tranzisztor, mint amit hirdetnek? )

Nem elérhető HA7EG

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #12 Dátum: 2019 Május 09, 15:13 »
Jó a kérdés,  de ha nem kap visszajelzést akkor árulja továbbra is . Az meg más kérdés és más gondolatok szülője hogyha a reklamálás után is ugyanúgy árulja tovább , vagy leveszi a "polcról " .
73'Gyuri HA7EG

Nem elérhető ha5iw

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HA5IW
« Válasz #13 Dátum: 2019 Május 09, 16:29 »
A BLY tranyókat nem kimondottan  alacsony frekire, ráadásul lineár üzemre találták ki.
Működnek ott is, de egyszerű póri lineár beállításban gerjedni fognak, mert amikor nyomod bele  a bias villanyt begerjed, holott ezek a tranyók viszonylag sokat zabálnak lineáris beállításnál, DE MŰKÖDNEK valóban.
Még1x mondom neked használj RD feteket akár meghajtónak is....Megjegyzem minden mai korszerű rádió RD 05 majd 2x RD15 és 2x RD 100-al működnek ...így néz ki az ellen ütemű láncolat...és tegyem hozzá több "tonna" RD-t illetve mást vettem Tyapiéktól és soha bajom nem volt velük (egyszer jött egy sorozat aminek más volt a láb kiosztása) ...nem kell elájulni a nyugatiszaroktól, azok is keleten gyártódnak......73
73/DX    Simon
www.rfha5iw.hu

Do it or not! Just don't try it.     (by Yoda)

Nem elérhető ha6pw

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2019 Május 09, 21:01 »
Köszi Simon, az a bajom ezzel, hogy nem igen van tapasztalatom abban, hogy mit kell megváltoztatni azért, hogy a tranyó helyett FET-et tegyek. Esetleg, ha tudnál segíteni az nagyon előre vinné a megoldást.
Kösz mégegyszer: Attila