Szerző Téma: FeelTech FY6600 vs FY6800  (Megtekintve 446 alkalommal)

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
FeelTech FY6600 vs FY6800
« Dátum: 2019 Május 28, 16:03 »
Sziasztok!

Régóta szemezgetek a fent említett DDS szignál generátorokkal, de most már a Brexit, meg mindenféle közelgő import tilalmak és embargók ;) miatt sürgőssé kezd válni a beszerzése valamilyen európai depóból.  Viszont nem tudok dűlőre jutni, melyik is legyen.
Ár-érték arányban nem tartom rossznak őket - bár lehet, csak naiv vagyok.

Van sok pro és kontra a kettő között, értelemszerűen a 6800-felé kacsingatok  (14-bit / 250MSa/s) de időközben kiderült, hogy a kapcsolóüzemű tápjának a "kínais" megoldásai miatt van egy kis "földszivárgás" ami DIY orvosolható.

Van-e esetleg tapasztalata ezekkel kapcsolatban valakinek? A "gyerekbetegségeikkel" úgy ahogy képben vagyok és követem az EEVBlogon. Elméletileg hamarosan jön új firmware is hozzá, ami sok dolgot orvosol majd.

Általános használatra kellene: analóg kapcsolások,  ADC teszteléshez, RF munkára, PWM és hasonlók - bár ez utóbbit megoldottam egy STM32F4 PWM kimeneten, amin kitöltésen és offseten kívül már szinusz hullámformát is előtudok állítani - tény, hogy nem túl nagy frekiken + dobozolás sosem volt az erősségem, szóval ez csak nagyon kompromisszumos megoldás.  :wacko:

adatlapok:
http://en.feeltech.net/index.php?case=archive&act=list&catid=6

Érdemes ezekkel foglalkozni, vagy ipari hulladék kategória? Neten látva sok konstruktőr amatőr is használja - legalábbis próbálkozik.
Előre is köszönöm a tapasztalatokat - véleményeket!
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető HA1TN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:FeelTech FY6600 vs FY6800
« Válasz #1 Dátum: 2019 Május 28, 16:32 »
Nekem van egy FY6800. Nem rossz. De olyan kínai. Szerintem amit tudnia kell, azt tudja, sőt adott esetben még többet is, mint mondjuk egy lényegesen drágább cucc. Melóhelyre Aim-TTI TGF4162 generátort vettem ugyanakkor, amikor otthonra ezt a kínait. Elég hasonló a tudása a két gépnek, a TGF4162 400.000HUF, az ehhez hasonló Keysight (Agilent) meg több mint 1.2MHUF. A kijelzője nagyon pici, de azért használható. A doboz nagyon könnyű, olyan játék feeling. Numerikus billentyűzet nincs rajta, macerás beírni közvetlen frekit (helyiértékeken lehet lépkedni és az enkóderrel tekergetni.) Van hozzá PC szoftver, működik. Lényeg a lényeg: a kezelése kínai :) de a kimenő jelre eddig nem volt panaszom. Ha eljössz érte, kölcsönadom egy hétre :)

Update: az EU depó elég veszélyes, én is ilyen helyről vettem és simán kínából adta fel a csávó. 3 hét volt mire ideért és megfogták a vámon. Rá kellett fizetnem. Jeleztem az eladónak és megtérítette a különbözetet. Pár levélváltásom ráment. Szabadkozott, hogy éppen kifutott az EU stock. Na persze. Lényeg, hogy simán hazudott a hirdetésben...
73!
HA1TN - Norbi

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #2 Dátum: 2019 Május 28, 18:52 »
Ami a jeltisztaságot illeti, nem lehet rá panasz (lásd: kép, EEVBLOG) - akár a spektrumanalizátor zaját látjuk (mert az a gyengébb), akár a generátorét. És ez nem vicc, a bűvös -80..-90 dBc/Hz-nél (1 vagy 10 kHz-re), drága vagy olcsó, ritkán látok jobb analizátort, csak a nagyon komoly típusoknál, de lehet, hogy tévedek, és ez az egész hozzászólásra igaz. Mindenesetre próbálkozom...

Szóval a kép alapján a saját fejlesztésű FPGA+D/A DDS valószínűleg elég jól sikerült, és az órajel is elég tiszta lehet. A vivőhöz közel nagyon jó, távolabb viszont nem megy úgy -110..-115 dBc/Hz-nél mélyebbre, ha jól látom, de ez a többi, nagyobb sávszélességű kép alapján a spektrumanalizátor bűnének látszik (ahol nagyobb is a zaj). Vagy az én tapasztalatlanságomé.

Mert egy 14-bites "gyári" DDS (mint pl. az AD9910) elvileg (bár "residual" phase noise) úgy -125 dBc/Hz-et tud 1 kHz körül, de ahhoz már nagyon jó órajel-kocka kell spéci gyártótól, ami drága (és a Gsps-ös tartományhoz egyéb trükkök). Az öreg PLL szignálom például -130..-120 dBc/Hz-et tud - igaz, az utóbbit 1 GHz-ig -, és ez (szerintem) elég tipikus érték, mármint a szignálokat tekintve. És a panelon nem látni valami feltűnőbb tokot, OCXO-ot, akármit, mivel, gondolom, nagyon megdobná az árát, de nem kutattam alaposabban. Az amplitúdó-változások (amit szintén belemérünk a fentiekbe) sokkal kisebbek, szinte jelentéktelenek, de attól még a tápnak is nagyon jónak kellene lennie. Ami ránézésre szintén nem teljesül, szóval túl jó is ez a fenti kép. :-)

A felharmonikusokkal is teljesen kielégítő a helyzet a többi kép alapján. Mindez akkor érdekes, ha mérni is akarsz, akkor viszont mindig valami olyat kell mérni, amire úgysem alkalmas, ami kéznél van... szóval nekem tetszik ez a cucc.

(Úgy tűnik, az EEVBLOG-on a hozzászólók nem jöttek rá, hogy az a szmötyi, amit 100 MHz körül látnak, az a CCIR sávon levő rádióadóktól van.) :-)
73 ..... Tibor

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2019 Május 28, 20:47 »
Kedves Norbi! Kedves Tibor!

Mindkettőtöknek hálásan köszönöm az észrevételeket!

Norbi: Te tapasztaltad a BNC és a föld között folyamatosan jelenlévő cca. 60V AC feszültséget? A 3.1-es firmware kijött már?

Lehet én voltam figyelmetlen, de FM löketről sem találtam infót. Erről esetleg van valami tapasztalatod?

Gondolom lehet vezérelni teljes értékűen pc-ről, ami annyira nem is jelentene gondot, mivel manapság már szinte minden valamirevaló amatőr műszer (pl. NWT) is ilyen - idő után megszokja az ember. Vsz. jobb is azon, mint az amúgy is elég "ingatag" kínai rotary-t gyilkolni. (feltételezem nem eredeti ALPS-t, és főleg meg nem optikai encodert használnak. :D)
A kijelző tudtommal 2.4". Ismerős, ilyenre szoktam fejlesztgetni STM32 alá. (ILI9341 és társai - gondolom amin lehetett spóroltak.)

Komolyan kínából adták fel? Kicsit ezzel elbizonytalanítottál! Pont a vám és főleg a futár lehetősége miatt akartam angol v. német depóból rendelni. Mennyi volt a különbözet? Nálam ilyen tételben már szóba se jöhet a posta...

Tibor:
Titkon bíztam benne, hogy lesz véleményed - viszonyítási alapod a témához! Örülök, hogy megosztottad az észrevételeid, nekem legalábbis nagyon jól jött most a szakértelmed!

Sok infót nekem nem sikerült a 6800-ról találni, 6600-ról inkább. Ott egy Altera Cyclone4 van benne. DAC gyanánt megy az esélylatolgatás, hogy eredeti AD9744 (jóárasított) vagy egy totálisan "széthekkelt"-felturbózott DAC904. A Potato semi dolgai után én ezeket már komolyan veszem. Látom mire képesek - PO3B14 és PO74G74 van a rádiómban is.

Én is úgy tudom, alapból OCXO nincs rajta, de erre eevblogon vannak jól kidolgozott megoldások már ennek és a hasonló "problémák" orvoslására - kompenzálására (D75J TCXO beültetése, stb.).

Eszméletlen amúgy, hogy szétkapták és "áttervezték" ott az egészet - kb úgy, mint ahogy itt az eredeti NWT-500-at. :)
Teljesen dejavu-je van az embernek látva, hogy milyen módosításokat hajtottak végre rajta. A 6600-as topikja 75 oldalas és gyakorlatilag végig valamit változtatnak az eredeti kapcsoláson. :D Nem kispályások.
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető HA1TN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2019 Május 28, 20:48 »
A vivőhöz közel nagyon jó, távolabb viszont nem megy úgy -110..-115 dBc/Hz-nél mélyebbre, ha jól látom, de ez a többi, nagyobb sávszélességű kép alapján a spektrumanalizátor bűnének látszik (ahol nagyobb is a zaj).
Egyrészt valóban lehet a spektrumanalizátor bűne, de mindenképp fontosnak tartom kiemelni hogy ez NEM "szignál" hanem "arbitrary waveform" generátor. Azt gondolom, hogy nincs az a márkás arbitrary generator ami közelébe megy a márkás RF signal generator spektrumtisztaságának. Más a cél mindkettőnél. És a kifújásról ne is beszéljünk. Szóval ez nem szignál.
73!
HA1TN - Norbi

Nem elérhető HA1TN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2019 Május 28, 20:55 »
Norbi: Te tapasztaltad a BNC és a föld között folyamatosan jelenlévő cca. 60V AC feszültséget? A 3.1-es firmware kijött már?
A 6800-nál nincs ez a jelenség, csak a 6600-nál. Össze van kötve a PE a BNC GND-vel.
Firmware-t nem néztem, őszintén szólva azt se tudom mi van rajta. Működik. FM löketet megnézem ha érdekel, nem nagyon használtam, csak egyszer kipróbálásra.

Vsz. jobb is azon, mint az amúgy is elég "ingatag" kínai rotary-t gyilkolni. (feltételezem nem eredeti ALPS-t, és főleg meg nem optikai encodert használnak. :D)
Nem optikai enkóder van benne, ócska arretálós mechanikus darab. és Kicsi a forgatógomb is. Erre mondom hogy kínai :)

Komolyan kínából adták fel? Kicsit ezzel elbizonytalanítottál! Pont a vám és főleg a futár lehetősége miatt akartam angol v. német depóból rendelni. Mennyi volt a különbözet? Nálam ilyen tételben már szóba se jöhet a posta...
Szerintem nincs angol meg német depó, félek hogy csaló mindenki, aki ezt állítja hogy EU-ból küldi. Talán 13.000Ft volt amit fizetnem kellett, de miután megfenyegettem az eladót kifizette szépen. De amúgy track-elt küldemény volt.

73!
HA1TN - Norbi

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2019 Május 28, 21:13 »
Valószínűleg én fogalmaztam hülyén a dolgot, ez vihette félre Tibit. Az ebay-en és hasonló kereskedői oldalakon DDS Signal-tól az Arbitary waveform-on át sima Function generator, Signal source-ig minden néven szerepel, hogy behúzza a vevőket.

Egyértelmű, hogy a fő funkciója és erénye a tetszőleges hullámformák előállítása és manipulálása - beleértve a "sima" zajt is - ha szabad így fogalmazni.
Lehet játszogatni a jelalakon kívül offsettel, kitöltéssel, amplitúdóval, de még AM-re viszonylagosan tetszőleges modulált jelet is ráültethetünk. Van AM, FM, PM, ASK, FSK and PSK moduláció, tudtommal a 8600-ban nem volt AM és FM sem.

Idézet
Up to 98 sets of function/arbitrary waveforms can be output, including 34 sets of preset waveforms and 64 sets of user-defined waveforms. Preset waveforms include: sine wave, square wave (duty ratio adjustable), triangle wave, pulse wave (preset pulse width and frequency can be precisely set), rise sawtooth wave, ramp sawtooth wave, staircase wave, trapezoidal pulse wave, Sink Pulse, narrow pulse, noise, exponential rise, exponential drop, electrocardiogram, Lorentz pulse, multiple audio waves, CMOS (0~10V), four-channel TTL level and DC voltage;

Úgy tudom talán makrókat(?!) is lehet használni hozzá és általunk készített jelalakokat menteni.

Ezek tudatában szerintem alapvető RF-re is megfelelő - fenntartásokkal - amatőr célokra, de cáfoljatok meg ha nem így van!
Nem szűrőkarakterisztikát akarok vele mérni és nem is sweepelni kell, azokra ott az nwt.  ;)

Köszönöm szépen Norbi a válaszokat!
Ha nagy fáradtság az FM akkor hagyd, majd valahonnan kikeresem.

Nekem régen 1x sikerült vennem Németországból egy forrólevegős állomást és Angliából egy kis "Baofing"  :D rádiót. Mindegyik onnan jött futárral ahogy írták. VÁM és egyéb járulékos kellemetlenség nem volt. Itt voltak 1 héten belül.

Nagyon elkanászodtak... :(
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető HA1TN

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2019 Május 28, 21:53 »
Ezek tudatában szerintem alapvető RF-re is megfelelő - fenntartásokkal - amatőr célokra, de cáfoljatok meg ha nem így van!
Nem szűrőkarakterisztikát akarok vele mérni és nem is sweepelni kell, azokra ott az nwt.  ;)

Köszönöm szépen Norbi a válaszokat!
Ha nagy fáradtság az FM akkor hagyd, majd valahonnan kikeresem.
Az "alapvető RF"-nél a fenntartás a kifújással van. Ugyan jobban le lehet osztani a kimenő jelet mint a drágább TTI, vagy akár az Agilent/Keysight arbitrary generátorban (ott 10mVpp a minimum, itt 1mVpp) nyilván a műanyag doboz és a nulla árnyékolás miatt nem alkalmas tized mikrovoltos vevőbemenet mérésekre.

Tud sweepelni, de mivel nincs benne detektor és nem megy 500MHz-ig, ezért nálam is az NWT a nyerő szűrőkre.

Megnéztem, akármennyi lehet a löket. Végül is úgyis szoftverből csinálja. A moduláció forrása lehet a CH2 vagy külső jel. A külső jelet AD-zza, és abból számolgat.

A kijelző átlója favonalzóval saccra 60mm :D

Ami nem tetszik: a beállításokat nem őrzi meg ha a hátlapi kapcsolóval kapcsolom ki vagy kihúzom a tápkábelt. Az előlapi kapcsoló csak standby, ha ott "kapcsolom ki" akkor megmaradnak a beállítások. De ez nyilvánvalóan nem életszerű használat.

Enyémben 1.7.1 a firmware verzió, úgy tűnik ez az utolsó.
73!
HA1TN - Norbi

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #8 Dátum: 2019 Május 28, 23:37 »
Köszönöm szépen Norbi a mindenre kiterjedő válaszaid!

Alapvető RF alkalmazás alatt nem is a vevőbemenet érzékenységének mérését értettem, legfőképp rádiójavítás, hangolási feladatok "in-situ", RX IQ - fázis, Imbalance kalibráció, stb.
Inkább a frekvenciastabilitás a lényeg nekem.

Egyre jobban hiányzott egy ilyen műszer, de a pontot az i-re a tegnap este tette fel, amikor alapvetően egy normális jelet nem tudtam produkálni (frekvencia, duty), hogy kipróbáljam - élesbe debugoljam a saját fejlesztgetésű STM32 alapú freki és aktív ciklusidő mérőm. Eddig halogattam, de a Tőletek hallottak alapján már belevágok.

Idézet
Ami nem tetszik: a beállításokat nem őrzi meg ha a hátlapi kapcsolóval kapcsolom ki vagy kihúzom a tápkábelt.
Hát, mondjuk ez nagyon szarvas hiba. Meddig tartott volna egy 1-2 megás eepromot felrakni rá, hogy az alapvető beállításokat legalább megjegyezze? Cirka 100 forint felárt megért volna és tudtommal implementálni sem nehéz az Altera alá.
73' Viktor
Do more with less.