Szerző Téma: Modern táp kapcsolási rajza?  (Megtekintve 1150 alkalommal)

Nem elérhető ha7sg

• Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:Modern táp kapcsolási rajza?
« Válasz #15 Dátum: 2020 Október 10, 21:12 »
Sziasztok!
Ha már bonyolódik a táp, akkor az egy jó ötlet, hogy van egy kapcstáp, ami előtáp. Úgy kell szabályozni, hogy a kimenő fesze pár V-tal nagyobb legyen, mint a kívánt
kimenőfesz. Ezután egy analóg-disszipatív jöhet. A kis fesz esés miatt nem kell állat nagy hűtőborda, mert elfogadható szinten tartható a disszipáció.
Meg így kisebb az esélye az áteresztő tranyó másodlagos letörésének.
Nagyon gyors, kis zajú lehet az analóg rész miatt.
Teljesítmény-elektronikai szempontból ez ideális. Aztán jöhet a felesleges csicsázás.
TI mérnöke egy tápegység előadáson: "The Real World is Analogue. "

Sikeres építgetést!
73: 7SG Gabor

Nem elérhető CB szökevény

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #16 Dátum: 2020 Október 10, 23:19 »
Sziasztok!
Ha már bonyolódik a táp, akkor az egy jó ötlet, hogy van egy kapcstáp, ami előtáp. Úgy kell szabályozni, hogy a kimenő fesze pár V-tal nagyobb legyen, mint a kívánt
kimenőfesz. Ezután egy analóg-disszipatív jöhet. A kis fesz esés miatt nem kell állat nagy hűtőborda, mert elfogadható szinten tartható a disszipáció.
......
Sikeres építgetést!

Így működik az R-326.hoz épített tápom, 5V/5A-es Mean Well a gyári dobozban, áteresztő-tranzisztoros a további rész. Kimeneten Zenerrel védelem, ha a fesz 2,7V fölé akarna menni.

Valóban nem zajong, bár a beépített táp is eleve PFC-szűrős.
Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #17 Dátum: 2020 Október 10, 23:24 »
A két Sorensen tápom se mai darab, de hibátlanok. 55 V/55 A az egyik. A másik 40 V/15A. Ez a tizede a 40V 10A-es régi tápnak, de a nagyobb is kisebb és könnyebb.

Ezek fix, de valahogy beállítható feszültségű ipari tápok vagy szabadon "tekergethető" labortápok?

Egy ilyen 50V/30A körüli kellett volna pár napra, aztán a vateráról állandóra megoldva, kvázi gombokért. (50V/30A és 50V/100A)
Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #18 Dátum: 2020 Október 11, 00:53 »
Természetesen nulláról állítható labortápok.

De fix 50 V-os tápom van több is. Végfokot csinálsz?
73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #19 Dátum: 2020 Október 11, 01:02 »
De fix 50 V-os tápom van több is. Végfokot csinálsz?

Végülis igen, de nem nulláról. FET-es műsorszóró adóvégfok-modult ültetek át, teszem használhatóvá. Egyelőre kísérleti móka.

A tápok ELTEK SMPS1500 és SMPS5000 típusúak, nagyon korrekt volt a koma, akitől vettem.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #20 Dátum: 2020 Október 11, 01:09 »
Ezek szerint szerencséd volt. Azért ezeket nem gombokért szokták adni.
73 es DX!
Feri
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #21 Dátum: 2020 Október 11, 15:22 »
Ezek szerint szerencséd volt. Azért ezeket nem gombokért szokták adni.

Annyiban volt szerencse, hogy megtaláltam, kedvenceltem és gép mellett voltam a végén, utolsó öt másodpercben "belelőve" annyival, amennyit adnék érte. Tény, nem minden nap jön szembe ilyen az emberrel, szlovákoknál se láttam működő példányt kidobva. Szakszerűen kiszerelik és fölhasználják a 10+ éves példányokat is, miközben a 2-3 éves műsorszóró adókat és a bontatlan dobozos komplett végfok-modulokat (régebbi NEC, újabb Harris és Plisch analóg UHF-TV adókhoz) lazán kidobják a szemétbe.

Az ár meg abszolút piaci volt, 1Ft-ról indult, 1Ft licitlépcsővel, minimálár nélkül, 17 licittel. Ennyi a reális érték magánszemély->magánszemély viszonylatban, a másikra pedig vaterán kívül megalkudtunk. Annyira nem gombokért, de szerencsére nem az együnk vagy számlát fizessünk-opcióból kellett választani :). A rajta szereplő leltári cetli alapján a TKI-ből pottyant ki. 

vy73!

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #22 Dátum: 2020 Október 12, 00:24 »
Na kellett nekem ez a táp téma mint üvegestótnak...

A 40V/10A tápot szétszedtem. Úgy néz ki, hogy a kijelzőn a tizedespontok LED-je kevesebb áramot bír mint gondolták a tervezők. Mind a 2 LED hibás. Valami TILxxx van benne. Viszont meg lehet cserélni a két jóval, de ez majd az új gazda dolga lesz.
A A/V váltó kapcsoló érintkezői gyönyörű feketék. Ezért nem volt tökéletes. Megtakarítottam és így jó. Eldöntöttem eladom a tápot.

A saját tápomat 30 év után szétszedtem. Egyik szegmenshiba az furatgalván hiba volt. A másik kijelzőn a két szegmens az elhalt. az RFT remeke VQE14 van benne. Ezt ki kell cserélnem. Mintha Vácon lenne a kisboltban. Viszont ez a táp az marad. 
73 es DX!
Feri

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #23 Dátum: 2020 Október 12, 06:41 »
Feri,
VQE14 pár darab úgy tudom van itthon. Nem tudom fejből, hogy ez zöld vagy piros-e. Gyanítom az utóbbi.
Megnézem délelőtt, ha van adok szívesen, ma fel is tudom adni.
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #24 Dátum: 2020 Október 12, 09:22 »
Szia Viktor!

Köszönöm, de ha van Vácon akkor holnap reggel veszek egyet. Olcsóbb mint a posta. Ha még sincs akkor kereslek.
73 es DX!
Feri

Nem elérhető YU2JB

• Jr. Member
  • **
    • Profil megtekintése
« Válasz #25 Dátum: 2020 Október 19, 15:35 »
Szia

3FLT ha szeretnél belemélyedni az analog tápokba, tudok ajállani néhány honlapot.
Személyesen is tanulmányoztam öket. Közeledik a tél, gyüjtögetem az anyagot a téli hétvégék kitöltésére.
Az egyszerübbtöl a bonyolult kapcsolásokig mindent meg lehet találni.
És ami a legérdekesebbb, mikor már azt gondoljuk hogy nincsen semi új e témában,
mindég elöbukan valami érdekes dolog.

https://www.eevblog.com/forum/beginners/lm324-power-supply-with-variable-voltage-and-current/
https://www.eevblog.com/forum/projects/linear-lab-power-supply/
[urlhttps://www.mikrocontroller.net/topic/302158][/url]
https://www.mikrocontroller.net/topic/321155
https://www.mikrocontroller.net/topic/276192?goto=new#new
https://www.mikrocontroller.net/articles/Nachbausicheres_Klein_Labornetzger%C3%A4t
https://www.circuitsonline.net/forum/view/35697/1

Az orosz kollégáknál is akad mit csemegézni
https://forum.cxem.net/index.php?/topic/9332-%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%BD%D1%8B%D0%B5-%D0%B1%D0%BB%D0%BE%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D1%81%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%B8%D0%BA-%D1%81%D1%85%D0%B5%D0%BC/#comments

Kellemes szorakozást kivánok.
73 MNI DX
Béla,  YU2JB

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #26 Dátum: 2020 Október 20, 14:21 »
Köszönöm, nézegetem.
73 ..... Tibor  -  Jövök! Amint kibogoztam ezt a száz méter antennadrótot a koaxszal.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #27 Dátum: 2020 Október 20, 19:30 »
Én változatlanul a hobbielektronikás lm324-et építzeném meg. Gondolkozom, hogy az ottani módosításokat az enyénbe is beépítem, vagy kicserélem a panelt. 25 évig jó volt most sem lesz roszabb.
73 es DX!
Feri

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #28 Dátum: 2020 November 05, 13:43 »
Tibor!

Építettél végül tápot?
73 es DX!
Feri

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #29 Dátum: 2020 November 05, 16:34 »
Köszönöm a kérdést, még nem tartok ott, néhány naponként elengedek egy keresést és olvasom az írásokat, viszont elég infót gyűjtöttem már, hogy tudjam, mit akarhatok, valamint nagyjából képben vagyok a gyári eszközök mostani áraival és minőségével is, legalábbis a nem programozható tápok terén, feldolgoztam néhány kapcsolási rajzot is.

Közben egészen véletlenül találtam egy gyári tápot rendkívül olcsón a Hardveraprón, ahol ilyesmit nem szoktak árulni, de az szimpla, nagy áramú tápegység, a duplát nem helyettesíti, amit megálmodtam, így az csak plusz. Nem tudtam megállni... Legalább kiderült, hogy szép dolog a ventilátor nélküli kivitel, amatőrnek elég, de már folyamatos 2 amperes terhelésnél is eléggé átforrósodik az egész, pedig 10 ampert tud elég nagy bordákkal, és egy relé is kattog benne úgy 10 voltnál (18 V-os). Igaz, a galériámon, a plafon alatt csak akkor van levegő, ha fújatom, azt meg most nem tettem. Szóval gyűlik a tapasztalat, a kijelzőkről, gombokról, csatlakozókról is.

Amúgy sem lustálkodom; tönkrement egy gyári eszközöm - DC-csatolt volt védelem nélkül, ezért még egy fülhallgatót is megölt -, így fejhallgató-erősítőt építettem. Már működik, csak utólag szereltem egy így már szűk dobozba, ahol a kábelek elhelyezésével és a földelés helyével még akadnak gondok, ezért most debugolom, hogy ne brummogjon, ill. erősítést is kell csökkenteni rajta. Aztán be kell fejeznem egy elkey-t, az utolsó bekötéseket végzem rajta, és a szoftverét is módosítani kell kicsit. Közben megjött egy külső időalap, egy GPSDO, több műszert is szeretnék vele működtetni, jobbá tenni, azt kellene üzembe helyezni, és még sok minden fut, hogy eszembe ne jusson unatkozni, csak látszatja nincs túl sok.

Ami a tápot illeti, alapvetően a szabályzás nagyon hasonlóan működik bennük, csak néha egészen trükkösek a megoldások, hogy egyszerűbben, kevesebb alkatrésszel össze tudják hozni nagyjából ugyanazt - ezeket kerülöm, a dekódolás időnként meghaladja a képességeimet. :-) Például TL431 helyett Zenerek és szintillesztések velük, LED-es trükkök, hogy kevesebb  műv.erősítő kelljen stb... :-)

Nyilván el lehet lenni egyszerű kapcsolásokkal is, de az is tanulságos volt mások leírásai alapján, hogy mennyivel kiszámíthatóbban tud viselkedni segédtáppal egy rendszer meghibásodott alkatrészek esetén és ki-bekapcsoláskor - nemcsak a nulláig való leszabályzás miatt használják, hanem úgy összeomlás helyett pl. külön állítható túlfeszültség-védelmet is bele lehet építeni, és még értelme is van. Ez is egy hasznos biztosíték a komolyabbaknál, hogy ne tegyünk tönkre érzékeny eszközöket.

Annyi a vicc még, hogy évekkel ezelőtt tekertettem profival egy trafót labortáp céljára több leágazással, de nem találom, találtam viszont két, igen régen várakozó LM338-at, nem is tudom, honnan vannak, amik garantáltan 5 amperes, TO-3 tokos IC-k - lehet, hogy egyelőre azzal készítem a tápot, viszont külön ráépített áramkorláttal. Bár ennek nem látok túl sok értelmét, legfeljebb ha ez amolyan ideiglenes, egyszerű megoldás lenne, amilyet eredetileg nem akartam. Szóval van még dilemma, de mire odajutok, talán tisztázódik is.
73 ..... Tibor  -  Jövök! Amint kibogoztam ezt a száz méter antennadrótot a koaxszal.