Szerző Téma: LoRaWAN helyzete Magyarországon  (Megtekintve 357 alkalommal)

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
LoRaWAN helyzete Magyarországon
« Dátum: 2020 Október 10, 11:28 »
Sziasztok,

Foglalkozik közülünk valaki ezzel a témával behatóbban?
Érdekel a téma, de mielőtt komolyabb "eszközi" befektetéseket végeznék kérdezném, hogy Gateway tekintetében mennyire van ez a dolog hazánkban kiépítve? Főleg vidéki területekre gondolok most.

Látom, hogy Budapesten és környékén nem jelent akadályt ingyenes átjárót találni a "The Things Network" segítségével, de vidék sajnos ilyen tekintetben nincs eleresztve...

Esetleg valakinek sikerült - mint földi halandó - az Antenna Hungáriától igényelni fejlesztői accountot? Vagy van más alternatív megoldás?

A saját bázisállomásomtól 18km-re lévő QTH-ról szeretnék különböző IoT csomagokat fogadni. Gyanítom, ez direktbe irányított antennákkal sem kivitelezhető, még az SX1276 100-125mW-al sem 863-870MHz-es tartományban, hiába, hogy Alföld...

Előre is köszönöm az infókat!
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető ha7az

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
Re:LoRaWAN helyzete Magyarországon
« Válasz #1 Dátum: 2020 Október 10, 11:55 »
Szia Viktor!

HA5DI, Béla ott dolgozik, HA5PT, Tamás pedig a disztribútora a LoRaWAN-nak. Nálam is van egy ketyere amiben GPS van.

Az Antenna Hungáriának van hálózata, de a Chipcadnek is vannak fent eszközei és a kettő között van átjáró.

Covid előtt voltak Tamáséknak bevezető tanfolyamaik, de most szünetel mindez. Átküldtem a múltkori tematikáját neked.

18 km szerintem meg nem akadály a ennek a technikának.

https://www.chipcad.hu/hu/catalog/node/rf-products-lorawan-eszkozok-s-fejleszti

73 es DX!
Feri
ui: Tévedni emberi dolog, de másra kenni még emberibb.
ui: Eljön az idő, amikor a dolgok értéke már alacsonyabb, mint az általuk elfoglalt hely értéke. /HA7TY/
ui2: Ha valakinek problémája van veled, mindig jusson eszedbe, hogy az az ő problémája!

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #2 Dátum: 2020 Október 10, 13:08 »
Szia Feri,

Köszönöm szépen, megkaptam az anyagot már nézem is!

Igen, olvastam a fórumon a nyomkövetődről. Tényleg jó dolog!

A ChipCad hálózatáról is tudok, de az tudtommal főleg Budapesten van kiépítve és talán egy-két komolyabb egyetemmel rendelkező megyeszékhelyen, de lehet keverem? Antenna Hungáriának viszonylag jó az országos kiépítettsége ilyen tekintetben, csak hát az a kérdés, hogy az Antenna Hungária adna-e vajon fejlesztői elérést?

A 18km átjárókon keresztül tényleg nem akadály, sőt, még a 200-300km sem, ha van lefedettség, viszont direktbe (átjárók nélkül) ezek a kütyük 5-6dBi-s antennákkal sem nagyon tudnak többet városi környezetben mint 2-3km, de sokszor az is lutri. Legalábbis neten ilyen információkat látok mindenhol.

Eszközökkel, programozással nem lenne gond. Pár éve fejlesztgetek ezt-azt IoT-re MQTT protokoll alatt C++ és Python-ban meg Node-RED programozási eszközzel. Főleg Atmega meg ESP32-ESP8266 vonalon.
Viszont eddig csak nRF24-es eszközön keresztül dolgoztam 2.4GHz ISM-en, azzal meg már az ember 25 méteres stabil kapcsolatnak is örül. (1mW) :)
LoRa-s fejlesztői lapokkal meg tele van az Ali szerencsére!

Köszi még egyszer Feri!
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető bob

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #3 Dátum: 2020 Október 10, 13:08 »
Hello

1.
Amikor még nyílt volt a BME műholdas csoport fórum olvasása, ott rendszeresen
látható volt "János" írásai, aki HG5APZ és alaposan beleágyazta magát a témakörbe (is).

2.
Volt vagy van műholdas lehetőség is ? Nem vagyok képben ...

https://www.rtl-sdr.com/building-a-fossasat-1-lora-iot-ground-station/comment-page-1/

https://www.rtl-sdr.com/tag/lora/

Sok sikert, 73DX

Nem elérhető CB szökevény

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #4 Dátum: 2020 Október 10, 13:14 »
Keressétek HA7HQ-t,  "hivatalból" nyakig benne van, erre már rég járt.
Hülyével vitatkozni, olyan mint egy galambbal sakkozni: ledönti a bábukat, rápottyant a táblára, aztán peckesen ugrál, hogy ő nyert.

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #5 Dátum: 2020 Október 10, 13:28 »
Szia Bob,

Köszönöm az infót!

2.,
Igen, én is belefutottam ilyen dologba most az elmúlt pár hetes kutakodásom alatt!

Én olyanról tudok, hogy egy angol(?) diák épített egy kis műholdat. Gőzöm sincs, hogy fent van-e még. Fossa-Sat1 a neve.

Bővebb info:
https://www.youtube.com/watch?v=5k0aM-PJzo8&ab_channel=AndreasSpiess

ps:
Érdemes megnézni AndreasSpiess többi videóját is. Bár látszatra egy "Cyber Punk" stílusú emberke, viszont hívójeles amatőr. (HB9BLA).
Sok hasznos infóval, méréssel szolgál "bütykölős" amatőröknek, főleg akiket érdekelnek a mikrokontrollerek és azokhoz kapcsolódó gyakorlati megvalósítások - tesztek.
QO-100-al is foglalkozott több videójában is - gyakorlati oldalról megközelítve a témakört.
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető bob

• Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #6 Dátum: 2020 Október 10, 14:09 »
Köszi Viktor

Igen, az a videó ott az rtl -es lora-linkben is és alatta írják, hogy épp nem működik megfelelően.
Itt a fórumon két topikban is van régebbi Fossasat műhold hír én akkor olvastam utoljára,
illetve hg5apz (János) részletes infóit a nyilvános bme-sat-csoport-ablak bezárása előtt.
A "millió" műholdat képtelenség már számon tartani (nekem), az egy külön "szakma"  -_-
Még egyszer sok sikert. 73DX

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #7 Dátum: 2020 Október 10, 15:30 »
Idézet
Keressétek HA7HQ-t,  "hivatalból" nyakig benne van

Köszönöm szépen!

Idézet
Igen, az a videó ott az rtl -es lora-linkben
Köszönöm!
Na, én is csak gyorsan válaszoltam, mielőtt megnyitottam volna a linkedet! :)
Így kétszer lett "idézve" egyazon videó általam.
Fossa-Sat-ból készül a többi úgy tudom. De az nem úgy működik mint egy gateway, csak simplex lehet figyelni egy-két telemetrikus adatot elméletileg, bár nem mélyültem el a témában.

Állítólag volt egy nemzetközi kezdeményezési kísérlet egy LoRa-s műholdas hálózatra, bár lehet azóta az is elhalt már. Ott viszont a műholdak a Gateway szerepét töltötték volna be.
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
« Válasz #8 Dátum: 2020 Október 10, 16:26 »
Én is éppen LoRaWAN témával kínlódok, csak a túloldallal.
- Mikrotik gateway-t felkonfiguráltam
- UDP 1700-as porton bejön a Linux szerverre az adat
- https://www.chirpstack.io/ szoftvere a központ, bár Rust-ban is nekiálltam írni egy alaptudásút. Szétszedtem alacsonyszintű vett csomagot, de válasz JSON-t még nem raktam össze. Sajnos még el kell olvasnom pár doksit, így majd később folytatom.
- innen kellene továbblépnem, hogy a kapott IoT eszköz adatait privát hálózaton kinyerjem.

Képességek: tényleg IoT, kevés adattal. A Sigfox és a LoRaWAN is néhány percenkénti apróbb csomagra van méretezve. Tehát ritka közeghozzáférésre tervezték. Ha ennél több adat kell, akkor NB-IoT jöhet még szóba.

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #9 Dátum: 2020 Október 10, 19:08 »
IoT adatok tekintetében mi a cél?

Bár nálam a LoRaWAN nincs még megoldva, de az IoT-t használom. Ilyen célra egy Rpi Rev. B 512-t üzemeltetek amiről fut egy nRF24 a külső szenzorok miatt.
Az Rpi fizikálisan csatlakozik egy Linksys WRT54GL-es "főzött" frimeware-es routerhoz. A málnán megy a Paho MQTT Broker Python alól.

A nem közvetlen IoT kompatibilis eszközök miatt (pl. mobil, pc, stb.) Rpi-n fut egy Node-RED http eléréssel local IP-ről. A flowok itt vannak vizualizálva.

A feliratkozó klienseket ESP8266 NodeMCU V3 devboarddal készítettem el - C++ -ban. Ők kaptak egy 2.8" LCD-t is. Grafikus vizualizáció így van megoldva.

Privát hálózaton megy nálam is, csak hát WiFi hatótáv korlátozott - bár lakásba elég, de ami a legnagyobb gond az nRF24 hatótávolsága. Külső egységeket max 10-15 méterig tudok telepíteni.

Idézet
képességek: tényleg IoT, kevés adattal. A Sigfox és a LoRaWAN is néhány percenkénti apróbb csomagra van méretezve.
Így van, ahogy mondod! Sokan úgy gondolják, hogy ezzel webkamerát lehet steamelni... :wacko:

Viszont percenként néhány byte esetleg néhány tíz byte méretű csomagokat szépen lehet vele küldeni. Amúgy is, ha az ember csatlakozni akar egy meglévő EU szabványos LoRaWAN átjáróhoz, ott alapszabály a maximum 1%-os duty cycle limit betartása  adásban.

De pl. egy felügyelet nélküli házban, vagy telephelyen egy LoRa eszköz, amit egy PIR szenzor adott esetben felébreszt a hibernációból és küld Neked egy 1 byteos alert csomagot prioritással úgy, hogy sem áram, sem net a közelben sincs...na, ilyenekre viszont tényleg tökéletes és pótolhatatlan! Egy kis LiPo cellával is évekig üzembiztosan működtethető.

Jó fejlesztést Zsolt!
73' Viktor
Do more with less.

Nem elérhető HG4FC

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • HG4FC WEB oldala
« Válasz #10 Dátum: 2020 Október 11, 10:53 »
Szia Viktor,

Mobil network?

Én SIM 800 modullal építettem MQTT-re adatot küldő eszközt.

Tudom az nincs ingyen (bár a LoRaWan se ingyenes és ráadásul nem érhető el mindenütt).
Egy feltöltős SIM-el költséghatékonyan működtethető a rendszer.

Egyébiránt gondolkodtam, hogy valami LoRaWan gateway "forradalmat" kellene indítani.
Mindenki aki csak teheti létesítsen átjárót.

73' Tóni
Az erő velem van!

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #11 Dátum: 2020 Október 11, 11:08 »
A PMR-t úgyis most szigorították/tisztázták...
73 ..... Tibor  -  Jövök! Amint kibogoztam ezt a száz méter antennadrótot a koaxszal.

Nem elérhető hg2ecz

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • http://hg2ecz.ham.hu
« Válasz #12 Dátum: 2020 Október 11, 11:39 »
NB-IoT eszközzel dolgozott már valaki? Nem a sok Mbps tempójú LTE, ellenben sokkal kevesebbet fogyaszt.

Egyébként LoRa GW terén ezekkel játszom: https://mikrotik.com/products/group/iot-products
Az itt látható miniPCI kártyák sok Mikrotik routerbe berakhatóak, amelyben van mini PCI foglalat.
Amit LoRa-n levesz, azt UDP csomagként továbbítja a bekonfigurált host:port -ra.

Nem elérhető ha3flt

• Hero Member
    • Profil megtekintése
    • ha3flt.org
« Válasz #13 Dátum: 2020 Október 11, 12:10 »
https://www.vodafone.hu/documents/20143/4075988/modositasi-lista.pdf

"Kis-, Közép-és Nagyvállalati Előfizetők részére elérhető kedvezmények (ÁFA-val):"

Ennyit találtam.
73 ..... Tibor  -  Jövök! Amint kibogoztam ezt a száz méter antennadrótot a koaxszal.

Nem elérhető HA7JVV

• Administrator
  • Hero Member
    • Profil megtekintése
« Válasz #14 Dátum: 2020 Október 11, 21:35 »
Szia Tóni, köszönöm az infót!
Tökéletes megoldás lenne nekem ez is! Számolgattam, havonta max. 5-10 megányi szenzoradatot kellene csak küldeni.
7AZ Feri is említette ezt a megoldást tegnap.
Ez ügyben majd lehet keresnélek, ha nem baj!

A LoRaWAN tényleg nem olcsó, ráadásul a lefedettség sem a legjobb vidék egyes helyein.
A https://www.thethingsnetwork.org/ pont ezt a forradalmat csinálgatják. Lehet érdemes megnézned ha érdekel a dolog, hogy nálad milyen a lefedettség. Ha szerencséd van, meg van oldva a GW.
GW-t RPi-vel meglehet oldani, bár a LoRA koncentrátor ára így is elég húzós. De ezzel nincs kisegítve az ember, ha pont a saját eszközét nem éri el vele. :)

Én azt látom (bár lehet hülyén látom), hogy pár éve nagy vehemenciával belekapkodtak a nagy szolgáltatók ebbe a dologba, de aztán valamiért a lelkesedés alábbhagyott. Csomó döglött linket találtam csak hazai viszonylatban. Árak-csomagok gyakorlatilag sehol. (Tisztelet a kivételnek, mert a ChipCAD-nél van!)

Tibor!
Köszönöm a felvilágosítást!
Szégyen, de nem tudtam, hogy már van idehaza elérhető NB-IoT szolgáltatás - kár, hogy ez is csak céges megoldás, bár az ára egyáltalán nem sok - LoraWAN-hoz képest. Eszközügyileg is olcsóbban kihozható.

Ma jobban utánanéztem a dolognak, elméletileg Telekommnál is van ilyen, holnap megkérdem, mert árat nem találtam.
Lefedettségben elég jó, leszámítva a Dunántúli területeket.

https://www.telekom.hu/static-la/sw/file/Nb_IoT_Lefedettseg.pdf
73' Viktor
Do more with less.